JackW  Dołączył: 08 Lip 2009
Corel Paint Shop Pro Photo X2 i X1
Czy ktoś może już przerabiał ten temat. Dlaczego Corel Paint Shop Pro Photo X2 i X1 nie otwierają RAW z Pentaxa k-m. Jest tylko czarny obraz przy plikach DNG. PEF w ogóle nie rozpoznają. Jestem wkurzony bo mam w pracy X1 i nic. Teraz pobrałem triala X2 i tez nic. A powinny rozpoznawać DNG bo jest w spisie rozpoznawanych rozszerzeń. Co śmieszne, PEF też jest.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Nie otwierają. Możliwe, że wersja X2 Ultimate otwiera (normalnie wersja dostępna w Polsce to "zwykły" X2), ale też nie liczyłbym na coś wspaniałego... Nie zmienia to faktu, że X2 jest naprawdę bardzo fajnym programem w duecie z RawTherapee.
 

andy68  Dołączył: 11 Wrz 2008
ja walczyłem z X2 którą posiadam ale nic nie wywalczyłem, ale ja w tych tematach to cienki jestem :-(
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
andy68 napisał/a:
ja walczyłem z X2 którą posiadam ale nic nie wywalczyłem

Walcz - naprawdę warto. Program jest wyposażony jest we wszystko co potrzebne. Mogę mu tylko zarzucić, że część funkcji nie działa w 16-bitowej głębi koloru, no i w kilku miejscach X2 szybki nie jest, mimo zastosowanie bardzo silnego procesora i dużych ilości pamięci RAM :->
 

andy68  Dołączył: 11 Wrz 2008
moze nie dopisałem ale walczylem z otwieraniem raw-ów, sam program juz opanowany w 70% jest wspaniały, wychowałem sie na paint 99 wiec bardzo mi leży, w przeciwieństwie do
PS
 
jerzyw  Dołączył: 17 Wrz 2009
JackW,
Wyslalem ci pm.
Moge sprawdzic na psp 12.50.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
CPSP teoretycznie otwiera (info) DNG ale nie wiem co konkretnie znaczy "limited support". Więc niby jest tam DNG ale być może trzeba wcześniej PEF do DNG skonwertować konwerterem Adobe bo ten prosto z puszki może być troszkę inny ;) i nie mieści się w tym "limited support".
 
JackW  Dołączył: 08 Lip 2009
Tak jak pisałem, aplikacja ta otwiera pliki DNG tylko, że na „czarno”. Myślę po prostu, że Corel Paint Shop Pro Photo X2 i X1 są niedopracowane w płaszczyźnie współpracy z Pentaxem. Może to jakaś zamierzona złośliwość Corela. Dla mnie jest to dziwne olewanie klienta, który przecież zapłacił za program i został wprowadzony w błąd informacją o otwieraniu plików Pentaxa. Najgorsze jest to, że firma nie wydaje żadnej poprawki do swojego programu. Myślę, że problem ten jest znany nie od dzisiaj firmie Corel.
 

Zybi_S  Dołączył: 26 Sty 2009
Witam

JackW napisał/a:
Tak jak pisałem, aplikacja ta otwiera pliki DNG tylko, że na „czarno”. Myślę po prostu, że Corel Paint Shop Pro Photo X2 i X1 są niedopracowane w płaszczyźnie współpracy z Pentaxem.

Nie są po prostu dodane nowe modele aparatów wszystkich firm jakie pojawiły się w ostatnich (mniej więcej) 2 latach.
JackW napisał/a:
Może to jakaś zamierzona złośliwość Corela. Dla mnie jest to dziwne olewanie klienta, który przecież zapłacił za program i został wprowadzony w błąd informacją o otwieraniu plików Pentaxa.

Otwiera pliki Pentax'a , ale tylko:
K100D, K110D, K10D, *istD, *ist DL2, *ist DS, *ist DS2
JackW napisał/a:
Najgorsze jest to, że firma nie wydaje żadnej poprawki do swojego programu. Myślę, że problem ten jest znany nie od dzisiaj firmie Corel.


Wygląda niestety na to że aplikacja nie przyniosła spodziewanych zysków, i nie robią uaktualnień dla nowych aparatów.

Pozdrawiam
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Otwiera pewnie tylko Adobe DNG a nie Pentax czy Samsung DNG.
Już mi w supporcie Phaseone tłumaczyli że nie jest to samo.
Format DNG może mieć kilka odmian jedynie z konwertera Adobe powinien być otwierany w każdym sofcie....
Corel do obróbki rawów słabo się nadaje.
Najlepiej obrobić w innym programie zapisać 16-bit tiff i dalej bawić się w Corelu..
 
JackW  Dołączył: 08 Lip 2009
Ja też tak właśnie robię. RAW bez zmian otwieram w Pentax Photo Laboratory 3. Zapisuję jako TIFF 16 bitowy i dalej bawię się w Corelu. Tylko nie wszystkie funkcje Corela obsługują 16 bitów. Żeby korzystać z histogramu trzeba wyrazić zgodę na obraz 8 bitowy. Czyli straty. Najgorsze jest to naciąganie klienta. Zresztą nie tylko Corel. Pinnacle ze swoim Studiem jest klinicznym przykładem olewania użytkownika. Zamiast poprawiać błędy wydają nowe wersje za które, oczywiście, trzeba płacić. Ile zmarnowałem czasu na poszczególne wersje to tylko ja wiem, oczywiście przy braku pomocy dystrybutora. W tej chwili mogę na nim pracować tylko za pomocą pewnych trików i to na jednej z wcześniejszych wersji. Nowej już nie kupię bo nie mam zdrowia na nowe eksperymenty. Ja rozumiem, że są to dobre aplikacje amatorskie. Nie każdego stać na programy komercyjne służące zarabianiu pieniędzy. Zresztą po co. Nie każdy też chce piracić. Dlatego uważam, że firmy są mocno nieuczciwe przez niepoprawianie błędów. Zresztą Adobe Photoshop Elements 8 jak czytam w Digital Fotovideo 11/2009 jest też nie za bardzo udany.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Robię tak samo rawy potem tify 16 bitowe . Wszystko było ok gdy miałem K10 jako podstawowy aparat , ale gdy kupiłem Nikona D300s mój photoshop i jego camera raw już nie wystarczy . Za kilka dni upgrade do wersji CS4 będzie mnie kosztował 1050zł . Nie chcę programów Nikonowskich (capture) czy tańszych wersji photoshopa do rawów linngtromów . To nie to z camera raw 5,6 można zrobić wiecej i w czytelniejszy i szybszy sposób . Ale cena , jeśli co trzy lata kupię nowy sprzęt to czy muszę też doliczyć wersje photoshopa . Zaznaczam mam konwertery ale po pracy z nefami (rawami nikonowskimi ) nie chcę nic innego tylko właśnie camera raw . Tylko czy nie możnaby taniej jakiejś aplikacji otwierajacej wersje 5,6 w photoshopie CS2 . No i zapomniałem Windows XP trzeba zmienić bo i wielkość plików wzrasta muszę kupić Windowsa 7 aby wyjść poza 3,5gigabajta pamięci ram . Oni sie wściekli aby zagnębić ludzi
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Jest szansa, że Paint Shop Pro będzie otwierał PEF-y.
Jest wersja X3. Póki co chyba tylko angielska, za chwilę pewnie też ta polsko - czeska ;-)
Podobno ma porządniejszy konwerter / edytor RAW i potrafi skutecznie korzystać z procesorów wielordzeniowych. Ciekawe czy obsługa plików 16-bitowych jest już pełna. Ściągam demo. Zainstaluję na jakimś komputerku i zobaczę...
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
pawel1967 napisał/a:
Windows XP trzeba zmienić bo i wielkość plików wzrasta muszę kupić Windowsa 7 aby wyjść poza 3,5gigabajta pamięci ram

Nie koniecznie. Możesz (o ile Twój sprzęt obsługuje PAE i więcej ramu) zainstalować np 6GB pamięci z których z 3 tworzysz ramdysk, na którym instalujesz plik wymiany (swap); np 8GB pamięci, z których 5 na ramdysk, plik wymiany na 5 lub 3 na swap a 2 na katalog tmp i temp ;) Więcej znajdziesz np TUTAJ.

komtur, Właśnie instaluje PSP PRO X3 na wirtualnej maszynie z Win7. Też jestem ciekawy co pokaże nowa wersja ;)

update: Zainstalowałem, wczytałem pef-y z k20d i z k200d (innych pod ręka nie mam). Pojawiło się okno "Pracownia obrazków RAW z aparatów fotograficznych" z opcjami mniej więcej takimi jak w Adobe Camera Raw z Photoshopa Elementsa ale odwrotnie rozłożonymi (obrazek jest nad suwakami - super sprawa jak ktoś ma panoramowany monitor z pivotem ;P). Działa, na oko, połowę wolniej niż taki PSE albo LR3. Otwiera pliki psd zapisane w CMYK-u ale profili kolorów najwyraźniej nie obsługuje. Za to w menu znalazłem "scalanie obrazów HDR" ;) Ogólnie to nadal nie jest program do obróbki fotografii, nawet pse 7 bije go w tym w każdą stronę. Koniec recenzji ;)

 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Pojawiła się nowa wersja Corela Pro X3.
Podobno lepiej obsługuje rawy...
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Markus, post wyżej opisuję moje wrażenia z testów tej nowości ;)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Sorki nie doczytałem cały czas myślałem że piszesz o X2 :-)
 

el.corczino  Dołączył: 03 Lut 2010
Jeśli kogoś interesuje polska wersja Corel PaintShop Photo Pro X3 13.0:

http://www.dobreprogramy....dows,16244.html

Właśnie ściągam i będę testował.
Ktoś miał już doczynienia z tą wersją programu ?
Jakie wrażenia ?
 
JackW  Dołączył: 08 Lip 2009
Pobrałem nowego Corela PaintShop Photo Pro X3 13.0. Już miałem napisać: „Pobrałem i d…a. Wiesza się podczas instalacji przy konfigurowaniu Microsoft NET Framework 3.5 SP1. Czy też tak macie?”, a on ruszył. Tak długo instalującej się aplikacji to jeszcze nie miałem. Koszmar. Działa wolno ale czyta DNG i PEF z K-mki.
 

el.corczino  Dołączył: 03 Lut 2010
U mnie PaintShop Photo Pro X3 13.0 nie wieszał się. Niestety chodzi bardzo wolno. Mam procesor Turion 64 x2 1900 MHz 2 GB RAM i komputer nie wyrabia.

Wczoraj zainstalowałem bezpośredniego konkurenta Photoshop Elements 8.0.
Miłe zaskoczenie, program chodzi o wiele szybciej od konkurenta, narzędzia pędzel i naprawianie foto działają precyzyjniej (usuwanie pogięć na skanowanym zdjęciu). Niestety nie mogę znaleźć wersji polskiej, mimo, że została wydana...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach