zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
  LCD raz jeszcze...
No tak, chyba nadchodzi kres mojego monitora Adi, więc siłą rzeczy rozglądam się za monitorem LCD. Dobry (według opinii i opsów) 19" kosztuje +/- 1300-1600 zł. A takie cacko Formac Gallery 1900 Raven Black, firmy chwalonej tu wczesniej za monitory profesjonalne CRT, około 2000 zł (brutto). Z opisu wynika, że to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. 3 lata gwarancji (dopuszczalny 1 piksel zły).

Co sądzicie o tym monitorze? Czy ktoś z Was go może używał?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pomyśl także o Eizo 1910s, niestety jest troche droższy. W dodatku chyba zaprzestali go produkować, ale można go jeszcze dostać.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No właśnie, Eizo L788-K, na przykład... Najbardziej mi zależy na opcjach regulacji i kalibracji ;-) co jest oczywiste.... Eizo do tego daje 5 lat gwarancji, ale o pikselach się nie mówi... Zakładam, że za odpowiednio dobry LCD trzeba dać odpowiednio dużo kasy. Cena Eizo chyba jest na granicy mojej akceptacji 8-)

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na forach i w testach, do grafiki i zdjęć bardzo, bardzo polecają NECa 1990Sxi. Wg skąpca można go mieć za 2200.

Ostatnio też kupiłem LCD - na tego NECa z założenia nie mogłem sobie pozwolić, więc kupiłem tańszego 1990FX. Póki co, wszystko wskazuje, że to był świetny zakup (jak na moje wymagania). I nauczyłem się jednej rzeczy, że posiadanie takiej samej matrycy (S-IPS) - to nie wszystko. Razem z komputerem kupiłem Della 2007WFP 20" panorama, ale do zdjęć mi w ogóle nie podpasował. Wymieniłem na mniejszego i droższego NECa (za dopłatą) - i naprawdę warto było.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
NEC w tej chwili ma najlepsza relacje cena/jakosc.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
a ja tez rozgladalem sie za Formakiem - klasa wlasnie jakby dla mnie i fajny dizajn. Mowicie, ze NEC lepszy? Fafniak cos niedawno kupowal...

[ Dodano: 2006-12-10, 01:09 ]
A czy 'lepszosc' NECa od Formaka nie wyraza sie tym, ze jest wiecej testow tego pierwszego? Wiecie, cos jak Nikon/Canon i Pentax... ;]
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
www.mva.pl/forum - to obowiązkowa lektura przed kupnem monitora

zestawienia porównawcze parametrów różnych modeli można robić tu:
http://www.prad.de/en/guide/vergleich_auswahl.html
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Re: LCD raz jeszcze...
zorzyk napisał/a:
No tak, chyba nadchodzi kres mojego monitora Adi, więc siłą rzeczy rozglądam się za monitorem LCD. Dobry (według opinii i opsów) 19" kosztuje +/- 1300-1600 zł. A takie cacko Formac Gallery 1900 Raven Black, firmy chwalonej tu wczesniej za monitory profesjonalne CRT, około 2000 zł (brutto). Z opisu wynika, że to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. 3 lata gwarancji (dopuszczalny 1 piksel zły).


Bardzo nie lubie monitorow LCD. Moim zdaniem, ta technologia jest jeszcze zbyt slaba, by uzywac jej z powodzeniem w projektowaniu grafiki, a o fotografii ze nie wspomne - gdzie punkt widzenia doslownie zalezy od punktu siedzenia :roll:

Mam zle doswiadczenia z LCD - a to smuzy to to przy filmach i grach, a to na srodku swieci jak zarowka na czerwono jeden subpixel i wali po oczach - i gwarancja tego nie obejmuje - a mnie takie cos by zabilo w dluzszym okresie czasu :-D . Te trzy lata gwarancji tez bywaja zludne - bo czesto dotycza samej elektroniki z wylaczeniem matrycy - a to matryca jest czesto najdrozszym elementem zamiennym. A to moze przyjsc ktos, i pazurem dziure zrobi...

Niektorzy producenci dajac ograniczona 3-letnia gwarancje wpisuja do niej zapis, ze jesli juz poleci matryca, to owszem wymienia, ale za... 100euro+VAT oplaty manipulacyjnej - tak wiec przed zakupem trzeba dokladnie przeczytac warunki tejze gwarancji.

Wkrotce nadejdzie kres i na moj monitor z 1997 r - ale wtedy zaryzykuje zapewne zakup uzywanego 22" na Diamondronie- jeszcze dwa,- trzy lata temu kosztowaly ponad 3000 zl, a teraz mozna je kupic "na wage" do 500 zl :mrgreen: , o ile nie podaza sie za snobistyczna moda i nie ma potrzeby uwolnienia przestrzeni na biurku :lol: Owszem, zakup obarczony ryzykiem, ale prawdopodobienstwo wtopienia nie bedzie kosztowalo 2.200 zl :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie neguje tego, że bańki są nadal lepsze od LCD do naszych zastosowań. Ale sa juz LCD które sa bardzo w porządku, jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów. Sam ma Eizo, chrześniak jakąś Belinee. Różnica miedzy nimi jest kolosalna na korzyść Eizo. Druga sprawa, to gabaryty bańki, 22' to nawet na moje biurko by nie weszło. Ledwo mieściłem 17'
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Poczytałem trochę na tej stronie co Jarek podał wyzej i trochę mi emocje opadły... Nawet ten Nec 1990SXi jest tylko "akceptowalny na granicy" do celów zdjeciowych (chodzi o odtwarzanie kolorów), a cena oscyluje powyżej 2500... Teraz spróbuję coś wynaleźć w CRT (może nawet w używanych... Jest parę firm w mojej okolicy w promieniu 100 km, zajmujących sie sprzedażą takich monitorów przywiezionych z niemiec. Tok'Ra, tą koncepcję też muszę brać pod uwage....
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
LCD snobistyczna moda?

Ostatnio bylem w firmie projektujacej opakowania dla koncernow kosmetycznych. Nie mieli zadnego CRT. Przepraszam - jeden stal na biurku sekretarki.

Moim zdaniem ta technologia jest wystarczajaco dobra do zastosowan amatorskich, a sprawdza sie takze w zastosowaniach zawodowych.

Najlepiej porownac dobry LCD z dobrym CRT i wtedy wyciagac wnioski.

[ Dodano: 2006-12-10, 15:23 ]
zorzyk, zorganizuj sobie jakies porownanie. Bedziesz wiedzial, czy LCD w granicach 2500 Cie satysfakcjonuje, czy nie. Poleganie na opiniach roznych ludzi piszacych o czyms tak subiektywnym, jak odbior obrazu danego monitora, jest moim zdaniem niewystarczajacym argumentem do podejmowania decyzji.

Sa osoby, ktorzy uwazaja, ze ich LCD za 1500 zl ma super kolory, a sa tacy, ktorzy narzekaja na te za 3500. Obaj deklaruja sie jako graficy. To takie przejaskrawione zestawienie opinii, ktore mozna przeczytac na forum MVA.pl
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Poczytałem trochę na tej stronie co Jarek podał wyzej i trochę mi emocje opadły.
Najlepiej weź sobie własne pliki do sklepu, poproś o pokazanie na paru monitorach i wyrób sobie zdanie.
 

Wojtek.A  Dołączył: 31 Sie 2006
Mam Eizo S1910 i bardzo sobie chwalę, co prawda zdarza się, że liczba wyświetlanych poziomów barw nie wystarcza i widać "schody" przy łagodnych przejściach tonalnych, ale zjawisko jest naprawdę sporadyczne. Przedtem miałem dwa delle (FD Trinitron i Trinitron) i co prawda były to rewelacyjne monitorki, ale po przenosinach monitora 21'' (32 kg) stwierdziłem, że przed następną przeprowadzką kupuję LCD :evil:
Moje spostrzeżenia:
- nie zauważyłem smużenia, chociaż zdażyło mi się odkurzyć Counter Strike
- pivot to błogosławieństwo przy czytaniu pdf'ów i developerce.
- jeśli będę zmieniał lcd to będzie musiał mieć conajmniej tak duży zakres regulacji jasności jak ten
- filmy w rozdzielczości tradycyjnej divx wyglądają znośnie, może nieco gorzej niż na CRT, za to filmy HD wyrywają z kierpców :mrgreen:

ps Eizo daje gwarancję na zero bad pixeli, wiem że to matryca produkowana przez samsunga i używana pewnie jeszcze w innych monitorach, ale wiem też że partie dzielone są jakościowo i wydaje mi się że Eizo bierze raczej tą lepsiejszą
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
dan napisał/a:
LCD snobistyczna moda?
Ostatnio bylem w firmie projektujacej opakowania dla koncernow kosmetycznych. Nie mieli zadnego CRT. Przepraszam - jeden stal na biurku sekretarki.
Moim zdaniem ta technologia jest wystarczajaco dobra do zastosowan amatorskich, a sprawdza się takze w zastosowaniach zawodowych.
Najlepiej porownac dobry LCD z dobrym CRT i wtedy wyciagac wnioski.


Bo tam pewnie same baby pracowaly :mrgreen:
Pamietam jak kiedys w jednej firmie instalowalismy komputery. Eksperymentalnie jeszcze jako nowinke wtawilismy na jedno stanowisko LCD-ka - takiego, ze plakac tylko, jak sobie jego jakosc obrazu przypomne - plamka chyba ze 30-ci byla. Ale za to byla to...Nowosc!!!
No i sie posypaly zamowienia :lol: , bo zadna z kolezanek nie chciala byc ... mniej nowoczesna od tej, co dostala LCD.

I nie bylo wazna jakosc obrazu, ale to, ze jest jak w reklamie nowoczesnie, a przede wszystkim.... wiecej miejsca na babski balagan na biurku - to byl zasadniczy argument, ze nie stoi przed nia "krowa" tylko takie plaskie i male :mrgreen:

Jezeli w firmie projektujacej staly jakie LCD - to poszla na nie duza kasa - tak duza, ze im sie to oplacalo.
Porownujac dobry LCD z dobrym CRT - to stary CRT do naszych zastosowan zawsze wygra, bo w tym przypadku technika analogowej lampy zawsze przebije swoja jakoscia cyfrowa ograniczona ilosc kolorow. :-B
Do czasu, gdy kat widzenia pion/poziom w LCD bedzie decydowal o jakosci matrycy - to monitor 22" przykladowo na kineskopie Mitsubishi Diamondtron z plamka mniej jak 0.24 dla fotografika oceniajacego plastycznosc zdjecia bedzie jakoscia nie do pobicia, do ktorej tylko drogie LCD moga sie nieznacznie zblizyc.

Oczywiscie, sa jeszcze normy z tej UE, gdzie pracownik musi miec ochrone zdrowia zapewniona przez pracodawce. A ze najlepiej do tego nadaja sie LCD, wiec ... dawna technologia zanika, a z nia wraz cala produkcja CRT. To graficy i fotograficy musza odnalezc sie teraz w nowej technice, bo swiat bedzie sie dostosowywal do naszych potrzeb, ale bardzo powoli :mrgreen:

Wiec uwazam, ze lepsza strategia na dzisiaj jest zakup nawet uzywanej 2-3 leniej kineskopowki z wysokiej polki ktorej ktos nie kochal tylko dlatego ze duza byla :mrgreen: i jeszcze chwilke jak poczekamy na dopracowanie technologi, to bedzie i sluszna cena i sluszna decyzja o przesiadce.
Moim zdaniem - w naszych zastosowaniach na razie warto jeszcze poczekac z przesiadka na LCD... ale oczywiscie jest to tylko moja subiektywna opinia poparta doswiadczeniem przetestowania u klientow calej gamy monitorow LCD, ktorych na razie nie lubie :mrgreen:
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Tok'Ra napisał/a:

Bo tam pewnie same baby pracowaly :mrgreen:
Pamietam jak kiedys w jednej firmie instalowalismy komputery. Eksperymentalnie jeszcze jako nowinke wtawilismy na jedno stanowisko LCD-ka - takiego, ze plakac tylko, jak sobie jego jakosc obrazu przypomne - plamka chyba ze 30-ci byla. Ale za to byla to...Nowosc!!!
No i się posypaly zamowienia :lol: , bo zadna z kolezanek nie chciala byc ... mniej nowoczesna od tej, co dostala LCD.

I nie bylo wazna jakosc obrazu, ale to, ze jest jak w reklamie nowoczesnie, a przede wszystkim.... wiecej miejsca na babski balagan na biurku - to byl zasadniczy argument, ze nie stoi przed nia "krowa" tylko takie plaskie i male :mrgreen:


A mi się wydaje, że mylisz jakość obrazu z wiernością odtwarzania kolorów. Nawet najstarszy lcd będzie miał idealną geometrię (kineskop nigdy), dalej - każdy kineskop miga bardziej od lcd. Ponadto waga, zużycie energii na korzyść lcd.
W Twoim przykładzie akurat LCD był dużo lepszy od CRT, bo do klepania w Wordzie idealne kolory są nie potrzebne. Ja na lcd się przesiadłem 4 lata temu i już wtedy od razu wiedziałem, że no more crt.
A w zasadzie to sytuacja jest troche podobna do dyskusji cyfra vs. analog ;)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Poczytałem trochę na tej stronie co Jarek podał wyzej i trochę mi emocje opadły... Nawet ten Nec 1990SXi jest tylko "akceptowalny na granicy" do celów zdjeciowych (chodzi o odtwarzanie kolorów), a cena oscyluje powyżej 2500...


Żorżyk, tylko spokój może Cie uratować.
Przed zakupem miałem tak samo, jak Ty. Że te za 2-3k to własciwie tylko monitor do Worda i Excela, a do zdjęć - to skalibrowany Spectraview od 6 tysięcy w górę.... Dodatkowo, wiedziałem, że na tego SXi nie mogę sobie pozwolić (i tak w tym roku zbyt szastałem). Z niejakim bólem serca kupiłem tego 1990FX i naprawdę, do domowych zastosowań fotograficznych jest moim zdaniem OK.
Powiem więcej, jego tańszy brat, na takiej samej matrycy, 1970NX, też cieszy się dobrą opinią wśród ludzi, kumatych ludzi.
Czego w NX nie ma (chyba) - a w FX jest - bardzo chwalę sobie niezależne ustawianie poziomu czerni.

[ Dodano: 2006-12-11, 10:01 ]
Znalazłem monitor dla Micha:
http://allegro.pl/item146...y_promocja.html
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Koniec wieńczy dzieło 8-) Wybór padł na cudo (de facto nieużywane z roczną gwarancją) z tej aukcji:
www.allegro.pl/item150617...tura_od_ss.html
Jak ktoś z Wrocławia, to osobiście może do woli przebierać. Patrząc na cenę (219 zł) to jest to mój biznes roku :roll:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
czyli CRT i to jest wlasciwy wybor...... :evil:
LCD ktore kosztuja do 3000zl nadaja sie do grafiki - ale nie do zdjec....
powiem tak - wiekszosc zdjec ogladam na tym nowym LCD -neca.....ALE jezeli fota zaczyna mi sie podobac- przeskakuje na CRT
stary SAMSUNG 957 DF + kalibrator....calkiem przyjemny zestaw
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, ale wiesz, że ty kupiłeś tego NECa z matrycą TN? Z tego co pamiętam, to jest 1970NXp ? Nie, żebym bronił LCDków, ale S-ISP i TN, to jednak dwie różne techniologie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, - ogladalem w sklepie 6-7 monitorow.....nie pomne teraz dokladnie ktore.....
o ile pamietam to matryca jest MVA - nie wiem czy to lepiej czy gorzej
monitor jak dla mnie jest swietny.....ale kolory...to inna sprawa....
NEC jest bomba jesli chodzi o rownomiernosc podsiwetlenia...inne monitory wysiadly...
ladnie "robi" biele....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach