Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ten sam raw w różnych konwerterach - duża prośba
Mam prośbę do Was.
Pozwolicie, że nie będę na samym początku wgłębiał się w szczegóły - wyjaśnię później po co mi to wszystko, póki co chcę zobaczyć, czy tylko ja tak mam, czy może inni też.

Trzeba ściągnąć tego rawa: www.jarekdabrowski.net/tmp/scr/IMGP4377.PEF i obejrzeć go po prostu w różnych konwerterach. Raz przy -2EV, drugi raz 0EV ale krzywa ściągnięta po lewej stronie w dół na maksa, czyli bardzo mocno ściemnione cienie (będą screenshoty). Chodzi mi tylko o podgląd na ekranie, bez konwersji do jpg/tiff i porównanie do moich zrzutów ekranowych (wszystkie screenshoty mają po 1000pix szerokości, więc podaję tylko linki). Tam gdzie w nazwie jest 'exposure' - jest -2EV, gdzie 'curves' - jest zmieniona krzywa.
www.jarekdabrowski.net/tmp/scr/acr_exposure.jpg - OK
www.jarekdabrowski.net/tm...room_curves.jpg - ZLE
www.jarekdabrowski.net/tm...om_exposure.jpg - ZLE
www.jarekdabrowski.net/tmp/scr/picasa.jpg - OK (tu nie ma takich wymyślnych rzeczy, krzywą wygina chyba parametr 'Shadows' - suwak przesunięty do połowy.
www.jarekdabrowski.net/tmp/scr/ppl_exposure.jpg - ZLE
www.jarekdabrowski.net/tmp/scr/ps_curves.jpg - OK
www.jarekdabrowski.net/tmp/scr/rsp_curves.jpg - ZLE
www.jarekdabrowski.net/tmp/scr/rsp_exposure.jpg - ZLE
www.jarekdabrowski.net/tm...ix_exposure.jpg - ZLE

Dobrze to wygląda tylko w PS / ACR i w Picasie. :shock:
Tam, gdzie jest 'ŹLE' - najzwyczajniej na świecie mam mniejszy lub większy banding na ekranie, co widać na powyższych obrazkach. Wypust jpg jest OK, oglądany z jakimkolwiek powiększeniem.

Jak ktoś tu dobrnął, to jeszcze poproszę, żeby przy odpowiedziach podać swój monitor i kartę graficzną (bo chyba u mnie w którymś z tych urządzeń diabeł siedzi...).

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ciekawa sprawa. W RSE mam na -2EV też taką pasteryzację - bandingiem bym tego nie nazwał. Mało tego. Po zapisie do JPG widać dokładnie to samo w pliku wynikowym. Dopiero zapis do TIFFa likwiduje ów problem.
Karta Matrox 450, monitor LCD Philips 170C.
Podobnie miałem na drugim kompie z PPL, przy czym pasteryzacja JPG była mniej dokuczliwa, aczkolwiek po dokładnym przyjrzeniu się też występowała. TIFF rozwiązywał problem.
Karta GLoria III, Sony F520 (CRT).

Przy ACRze rzeczywiście tego nie zauważyłem, ale być może wynika to z faktu, że plikiem wynikowym nie jest konkretny format (o tym decydujesz zapisując plik w Szopie).
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Ja też otworzyłem tego RAW-a w RSE i efekt występuje ale raczej w delikatnym stopniu, na pewno nie tak strasznie jak na załączonych zrzutach ekranowych. Nie zrzuciłem go do JPG-a bo mi się przy tej operacji RSE wiesza (pewnie dlatego, że uruchomiłem kompa z hibernacji, jak odpalę go normalnie to sprawdzę raz jeszcze).
(W pracy - monitor Samsung SyncMaster757MB (CRT), karta zintegrowana na Intelu 82945G - tako rzecze Menedżer urządzeń).
Swoją drogą pomijając te pasy, to Silkypix i PPL zrobiły niezłą gwiazdę betlejemską ze słoneczka :-) Najlepiej chyba to wygląda w Rawshooterze i ACR.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
A ja zauwazylem jedna dosc ciekawa rzecz w Lightroomie :roll:

RAW w trakcie wywolywania (Develop) wyglada troche inaczej niz w zwyklym podgladzie (Library). Podejrzewam tutaj wykorzystywanie przez Lightrooma przestrzeni Profoto RGB do obrobki (w zakladce Develop). Po wyeksportowaniu do JPG-a w przestrzeni sRGB zdjecie wyglada zupelnie inaczej niz w trakcie wyswietlania w zakladce Develop :shock: :-?

Swoje zaskakujace obserwacje poczynilem obrabiajac RAW-a do naszego czelendza.

Macie na to jakies wytlumaczenie?
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Naprawdę dziwne, odpaliłem raz jeszcze tego RAW-a w RSE i mam wrażenie jakby te pasy były już zupełnie nikłe, muszę sobie przypominać, że tam są. Po wygenerowaniu JPG-a i TIFF-a nie widzę wcale tych pasów :shock: Obejrzę jeszcze ten plik w domu, tam próbowałem sobie skalibrować monitor, więc może zobaczę to UFO ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mam malenka przerwe w robocie
otworzylem u siebie - na podgladzie w RSE2006premium mam ten efekt ale nie na wywolanych fotkach (jpg) - wwale je dzo sopa zeby zobaczyc czy po dodatkowych zmaianach w szopie to sie nie pojawi
thlon 2500@3200 + hercules 9500pro

[ Dodano: 2006-11-23, 13:22 ]
no po dodatkowych wyczynach w szopie cos tam sie pojawia jako jednolite pasy koloru

[ Dodano: 2006-11-23, 13:24 ]
a dodatkowe efekty osiagam zmniejszajac/ziwekszajac poziom kopresji w jpg-u
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Karta graficzna - GeForce4 Ti 4200
Monitor - IIYAMA ProLite E380S (LCD)

RSP - krzywe - masakra
RSP - ekspozycja - ledwo widoczne prążki (po wywołaniu do jpg niewidoczne)
Silkypix - ekspozycja - ledwo widoczne prążki (po powiększeniu do 100% znikają - po wywołaniu do jpg widoczne)
ACR - dobrze
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
:?:
Witam
Mam nadzieję że wybaczycie moje lamerskie pytanie, ponieważ google nie potrafi mi łopatologicznie odpowiedzieć.

1. Co to jest BANDING? ...i czy ma to jakiś związek z posteryzacją?
2. No i co to jest pasteryzacja w rozumieniu fotograficznym? Wiem że pasteryzuje się mleko, soki; fotografie też?

P.S. Pierwsze pytanie potraktujcie serio.
P.S.2 Człowiek uczy się całe życie :-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Silkypix, zero prążków przy obydwu próbach. Na jpg przy krzywych widoczne delikatne prążki. W PPl-u nie zauważyłem prążków. Sprzęt Eizo S1910, geforce 5700
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hamster: Bnanding jest to zjawisko objawiające się powstawaniem cienkich, najczęściej pionowych linii w okolicy świateł.Wadą tą dotknięty był zwłaszcza Nikon D200.
Pasteryzacja, jest zaś widocznym rozgraniczeniem obszarów o zbliżonej kolorystyce - widać to doskonale właśnie na przykładzie gradientów - na zrzutach zaprezentowanych przez Jarka.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
to w takim razie co to jest posteryzacja?

[ Dodano: 2006-11-23, 17:48 ]
sorry że się czepiam ;-) ale chyba drugi raz literówki byś nie popełnił, więc pewnie coś z moją wiedzą nie tak.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Sorry - popełniłem literówkę - po prostu zwykłem najpierw coś zrobić, potem pomyśleć. Jak każdy idiota.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
to nic; wyciągnę tylko kilka pasteryzujących się odbitek z piekarnika :-P :-B
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PPL2 bez żadnych pasków,
BibblePro 4.9 - j.w.,
PS Elements 5 / ACR 3.6 - j.w. (według mnie najlepszy efekt końcowy),
Lightroom Beta 4.1 - paski w obu przypadkach,
RSE - paskowanie na ekranie jak marzenie :roll:

Sprzęt: ATI eXPert@Work (1999), 8 MB, monitor CRT ADI GT56, kolor 32 bit.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
Po wyeksportowaniu do JPG-a w przestrzeni sRGB zdjecie wyglada zupelnie inaczej niz w trakcie wyswietlania w zakladce Develop :shock: :-?
[...]
Macie na to jakies wytlumaczenie?

No to jest chyba dlatego, że tak naprawdę to co widzisz na ekranie to jest kolor + umiejscowienie go w przestrzeni (sRGB), czyli wpasowanie go w taki śmieszny kształt, co go zawsze pokazują przy pisaniu o przestrzeniach barwnych.

Ja tak miałem w Corel Draw (wektorówka) - potrzebowałem m.in. kwadrat wypełniony czystym czerwonym (255,0,0) - rach, ciach, zapisałem do bitmapy - otwieram, a tam kwadrat, ale bury. :shock: Pomogło odptaszenie konwersji do profilu przy zapisie, w Lightroomie też pewnie pomoże, bo zasada jest taka sama.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Odgrzeję temat, bo zmieniłem monitor... i dużo się zmieniło. Sami zobaczcie:

Obrazki mają po 1000pix szerokości, po kliknięciu pokażą się w pełnej rozdzielczości. Róznica w proporcjach wynika oczywiście z innych rozdzielczości ekranu.

Lightroom (krzywe) - Dell 2007WFP


Lightroom (krzywe) - NEC 1990FX


RSP (krzywe) - Dell 2007WFP


RSP (krzywe) - NEC 1990FX

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach