costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Suszenie filmu - izopropanol?
Zachęcony doświadczeniem kolegów w temacie szybkiego suszenia, sam chciałem spróbować. Nabyłem drogą kupna izopropanol (2-propanol RG) no i wykąpałem w nim film. Zamiast spodziewanego charakterystycznego "odkształcenia" filmu po 15. minutach, nadal jest lekko falowany (zupełnie jak po normalnym płukaniu). Ponadto gdzieniegdzie są blado-białe plamy wielkości jednej klatki. O zaciekach nie wspomnę.
Aha, dodałem ok 3 ml fotonalu do pół litra izopropanolu.

Co poszło nie tak?

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
co do izopropanlu to nie wiem ii czy np. można mieszać jedno z drugim, ale zamiast fotonalu użyłbym czegoś inszego i lepciejszego np. "mirasol" tetenala
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Od zawsze używam fotonala i nie było tak źle. Co prawda nie mam porównania do innych środków, ale teraz jest gorzej niż zazwyczaj.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja nie dolewalem fotonalu... A o jakiej czystosci ten izop? Bo ja mialem taki cz-d.a. , czyli praktycznie bez domieszek. Jesli kupiles techniczny, to chyba dlatego...

(teraz mam sciereczki nasaczone izopropanolem 70% - przeciagam nimi po filmie i tez daje rade :-) )
 
alx  Dołączył: 22 Kwi 2006
Re: Suszenie filmu - izopropanol?
Czysty izopropanol paruje bez sladu. Nawet taki zdaje sie 99,5% sprzedawany jako preparat do elektorniki Kontakt IPA nie zostawial u mnie sladow na szkle. Ten ktory zakupiles musi byc czyms mocno zanieczyszczony.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach