Sławek_S  Dołączył: 21 Mar 2007
azkal napisał/a:
A mnie się marzy taki wyzwalacz do trybu Bulb, który można by ustawić na dowolną ilość czasu i on by sobie dzielnie odliczał czas do zwolnienia spustu migawki, taki rodzaj minutnika. Przydało by się to do nocnych zdjęć aby przeskoczyć ograniczenie naświetlania do 30s. Fajnie gdyby miało wyświetlacz i przyciski +-1EV (lub jakąś zworką przestawiane na +-1/3EV).
Czy istnieje takie urządzenie - tak zaawansowany wężyk spustowy?


Spójrz na takie cuś -> Wężyk spustowy
+-EV nie ma, ale inne rzeczy tak. (To nie reklama ani moja aukcja).
 

azkal  Dołączył: 13 Lut 2008
Właśnie czegoś takiego szukałem. Dzięki!
 
nakus  Dołączył: 29 Sty 2009
Fajna rzecz.
Jeśli można, to ja też się zapisuje na takie urządzenie.

Pzdr.
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Jeśli ktoś chce takie coś, to moge pomóc zaprogramowanym mikrokontrolerem.
Niestety - nie mam czasu żeby wykonać całe urzadzenie, musiałbym sobie policzyc tyle, że wybralibyście allegro. :mrgreen:

Ale jeśli już jest zaprogramowany mikrokontroler - to reszta jest do dostania bez problemu w sklepie elektronicznym lub na allegro.

Umówmy się, że kto chce jeden - pisze do mnie na priv, można też z mojej strony.
www.limonit.abajt.pl
Przybliżone koszty są wymienione w wątku.
Pozdrawiam
 

pwn  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hej,

Rowniez myslalem o wyzwalaczu ale dla trybu BULB, bo K20 ma wbudowana funkcje zdjec z przedzialem czasu
Limonit - czy majac juz to urzadzenie, ktore zaprezentowales, byloby skomplikowane przeprogramowanie procesora w ten sposob aby przy wykorzystaniu takiej samej zasady sygnalizacji diodami ustawiania czasow rozszerzyc funkcjonalnosc o BULB tj. utrzymanie zwarcia stykow (otwarcia migawki) na zaprogramowany czas?
Jednak wyzwalanie (zwarcie stykow) powinno byc chyba zrealizowane przez przekaznik, ktory zmieni swoj stan na przeciwny (przewodzi/nie przewodzi) wskutek pojedynczego impulsu (bo zastosowana bateryjka na dlugie naswietlanie nie wystarczy)
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Nieskomplikowane - da się łatwo zrobić.
Zgadza się, powodowaloby to większe zużycie baterii.
Transoptor ciągnie gdzieś w okolicy 1mA, procesor ciut mniej,
trzeba liczyć, ze starczyłoby to na jakieś kilkadziesiąt godzin, moze wiecej na takiej baterii.
Tylko jaki przekaźnik ruszy na 3V.
Może wtedy lepiej to zasilić po prostu z 2 lub 3 paluszków, lub baterii plaskiej, sam nie wiem.
Z drugiej strony jeśli chcesz naświetlać po klika godzin, to może lepiej zwykły przełącznik. :)
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Limonit, chyba chodzi o to, żeby interwałowo móc użyć trybu Bulb jako kolejnej opcji długości otwarcia migawki. Przynajmniej tak mi się wydaje :) W sumie można by ustawić parametry naświetlania w astrofotografii i iść spać, a aparat z tym urządzeniem sam by wykonał sesję zdjęciową - wystarczyłoby rano zgrać zdjęcia z karty ;-)
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Czyli co, np pół godziny naswietlania, godzina przerwy? No to też się da dośc łatwo zrobić :)
 

Zbyszek  Dołączył: 19 Paź 2006
O to Wam chodzi?
http://astronoce.pl/artykuly.php?id=21
Mam już hardware, muszę się jeszcze naumieć zaprogramować.
Gdyby link coś nie działał to wpisać w szukaj "pikacz"
Złącza Canona i Pentaxa są o ile mi wiadomo identyczne,
najlepiej sie sprawdzają tanie słuchawki z małą wtyczką.
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Fajne urządzenie, ale właśnie:
- procesor chodzi z dość sporym zegarem,
- wyświetlacz HD44780
Wszystko to pobiera sporo prądu. Do tego użycie liniwoego stabilizatora napięcia powoduje, że już na starcie około 4/9 mocy w jego grzanie.
Z tego właśnie powodu w swojej konstrukcji uniknąłem wyświetlacza LCD, a są tylko diody, które gasną po zaprogramowaniu.
Ile to podziała na bateryjce takie pytanie, może gdyby używac akumulatora 9V to miałoby to większy sens.
 

Zbyszek  Dołączył: 19 Paź 2006
Zgadza się, tylko że do zabawy w astrofoto i tak trzeba targać 12V akumulator, więc kilka (dziesiąt) miliamper w te czy w tę stronę różnicy nie czyni. Co innego jak urządzenie mobilne, tu argumenty są jak najbardziej na miejscu. Nawiasem mówiąc LCD pobiera jeszcze mniej prądu niż diody, przynajmniej za dnia obchodząc się bez podświetlenia. Z innej beczki to czy jest jeszcze opcja zamówić u Ciebie zaprogramowany mikrokontroler? :-) )
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
No z tego, co kiedys mierzyłem, to LCD z tym sterownikiem wygiąga przynajmniej kilka mA. Problem w tym, że ciężko go wyłączyć (można czymś rozłączać od zasilania, ale wtedy jest koniecza każdorazowa inicjalizacja).
Faktycznie jest to ilość porównywalna z diodami, jednak diody gasić i zapalać można łatwo i zupełnie bezkarnie.
No kiedy jest cały akumulator do dyspozycji, to oczywiście nie ma to żadnego znaczenia, aparat pobiera znacznie więcej.

Mikrokontroler zamówić oczywiście można, oczywiście wersję do mojego urządzenia. W projekcie który pokazaleś jest użyty '51, do którego niestety nie posiadam programatora.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Limonit, rozumiem, zrobiłeś to płytce uniwersalnej?

Bo tak pomyślałem, podobnie jak kilka osób wcześniej, że to dobry początek fajnej rzeczy i gdyby to wszystko tylko odrobinę uładnić i sprzedawać jako mini kit zaprogramowany mikrokontroler i płytkę, to już byłoby coś. Jak zbierzesz chętnych, a na forum to na pewno bez problemu się uda, np. w ilości 10 sztuk, to zaczyna to mieć sens.

Taki fotowyzwalacz by Limonit...
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Dobrze :-)
Do wieczora opracuję płytkę, sprawdze jej wymiary, podam cenę - przy większej ilości profesjonalna płytka nie powinna być zbyt droga.
Oczywiście prototypy zwykle powstają na uniwersalnych. dedykowana powinna wyjść nieco mniejsza.

[ Dodano: 2009-05-31, 14:55 ]
No dobra - projekt płytki jest.
Ma około 5 na 5 cm.
Wykonanie niestety zbyt tanie nie jest.
Dla 10 sztuk - jedna wychodzi około 11zł.
Jest to bardzo elegancka płytka (wiercona, soldermaska, pocynowane pady).
Zastosowałem w celu zmniejszenia rozmiaru rezystory SMD 1206 - sa też sporo tańsze.
No to ciekawe, czy znajdąsię chętni :)
Pozdrawiam
 

bosmanzbryzy  Dołączył: 25 Cze 2006
Zeby przyspieszyc zebranie chetnych poprosze trzy (bedzie na prezenty) co razem z fotonyfem daje juz cztery.
Wazny jest dla mnie deadline w postaci polowy czerwca.
pozdrawiam
Robert
 

bynon  Dołączył: 16 Lip 2006
Ja poprosze jeden.

pozdrawiam!
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Oj, nie da rady na taki termin.
Nie jest to zalezne ode mnie, montaż nie trwa długo.
Powinienem był to napisać, firma od płytek zrobi je w ciągu 3-4 tygodni dopiero.
I oczywiście zamawiam elementy i płytki jak otrzymam zaliczki.
(realny czas wytworzenia urządzenia to około 6 tygodni)
No i ostatecznie ceny, proponuje warianty:
- mini kit: płytka + mikrokontroler + dokumentacja - 20 zł + przesyłka.
- Urządzenie zmonotane i działające: 40zł + przesyłka.
Myślę, że teraz już wszystko jest jasne. Cena obejmuje części, materiały i koszt przesyłek, a nawet nie uwzględnia mojego czasu, pracy i pomysłu, ale co tam :) Co do elementów - wprowadziłem usprawnienie. Zamiast osobnych diod jest podstawka pod bargraf 10-diodowy (kosztuje 2-3zł), jest to sporo schludnijesze rozwiązanie.
Reszta jak w projekcie na mojej stronie.
Nie dołączam baterii (może to byc CR2032 lub CR 2025), oraz kabla mini-jack, ciężko jakoś go dostać. Jest pod niego terminal śrubowy.
 

Zbyszek  Dołączył: 19 Paź 2006
Ja też poproszę jedną, scalak czekał na podstawę i się doczekał.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Limonit, otwórz nowy watek na zapisy. Tam podaj warunki i dane. Cenę podawaj wraz z wysyłka, ludzie będą wiedzieli ile wpłacić. No i konto oczywiście.
Myślę, że możesz się wzorować na wątkach organizacji zbierania na kubki czy smyczki.
Będzie porządek i ilość chętnych będzie większa.
Aha, jak wywalisz solder maskę i zwiększysz ilość, to może być wyraźnie taniej.

To takie moje sugestie i nie chcę nic narzucać, bo wiem, że najłatwiej się mądrzyć.
Jak zrobisz - tak będzie, ja się dostosuję.
 

Limonit  Dołączył: 29 Sty 2009
Dobry pomysł.
Może mógłbyś mi jeszcze czy wątek zakładac w tym dziale czy jest na to lepsze miejsce?
Co do maski - a sprawdzę, ale chyba różnica nie przekroczy 1-2 zł - w takim układzie jednak IMHO warto. Ale to sprawdze.
Dzięki za pomoc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach