technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Próbnik kolorów Photoshop
Problem jest następujący:
We wszystkich Photoshopach, którymi miałem okazję się posługiwać było tak, że jak brałem narzędzie "pędzel" to naprowadzając go na obrazek i klikając z "Alt" pobierałem próbkę koloru i mogłem od razu malowac pobranym kolorem. W polu (te dwa zachodzące na siebie kwadraciki oznaczające kolor tła i kolor narzędzia) koloru narzędzia pojawiał się kolor pobrany z próbki i było to pole górna na palecie narzędziowej. Teraz wpadł mi w ręce jakiś inny Photoshop (nowszy od CS 2), w którym próbkowany kolor pokazuje się w dolnym kwadraciku i żeby móc nim malować muszę po każdym próbkowaniu przełączać (skrót "X" lub strzałki) tak, by kwadracik z kolorem był na górze. Za chińskiego boga nie wiem czy można to jakoś przestawić by robić jak poprzednio. Dodam, że narzędzie "pędzel klonujący" i "pędzel korygujący" działają normalnie. Co i jak zmienić w ustawieniach? Ktoś wie coś na ten temat?
I Jeszcze jedno: jak pozbyć się tego koła z próbkami koloru narzędzia i tła wyskakującego podczas próbkowaniem z "Alt"? Niby nie ma wpływu na prac ę silnika, ale mnie wkurza ten "fiuczer".
Będę dozgonnie wdzięczny za podpowiedź :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wszelkich zmian dokonujesz mając aktywne narzędzie pipeta (skrót klawiaturowy i). Mając wybraną pipetę, zmieniasz próbkowanie na kolor główny lub tła z wciśniętym ALTem (tak, jak przy pędzlu pobierasz próbkę ALTem, tak tutaj wybierasz w ten sposób dokąd wędruje próbkowany kolor).
Aby pozbyć się koła (swoją drogą przydatne narzędzie) z próbkami musisz znów mieć wybrane narzędzie pipeta i po prostu odznaczasz ptaszka w belce z włąściwościami narzęzia (znajduje się pod menu na górze programu (Show sampling ring).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Wielkie dzięki! Jutro w pracy sprawdzę :-)
Chociaż chodziło mi przede wszystkim o próbkowanie pędzla z Alt. Nie wiem czy dobrze to wcześniej opisałem, ale próbkując z Alt próbka pojawia się w kwadracie przypisanym do koloru tła a nie narzędzia. Żeby więc malować wcześniej próbkowanym kolorem muszę przełączyć ustawienia X (albo odnośnymi krzywymi strzałkami). Bardzo to upierdliwe przy "gęstym" próbkowaniu.
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
W oknie/panelu color musisz mieć czarną ramkę dla aktywnego koloru. Po prostu kliknij na kwadrat na wierzchu to pipeta będzie pobierała kolor tak jak chcesz.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Klikanie na "kwadrat na wierzchu" powoduje otwarcie Color pickera - czyli możliwość ręcznego wprowadzenia składowych koloru.
Technik219, tak, dobrze to opisałeś. Wszelkie rzeczy związane z doborem próbki dokonujemy w narzędziu z tym związanym - w tym przypadku pipetki. Ustawienia są zapamiętywane i korzystając z pędzla, próbka będzie pobierana tak, jak to ustawiłeś przy owym narzędziu.
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
Michu, w toolboxie tak, ale w tak jak napisałem w oknie color nie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kolya90, OKO, nie doczytałem kwestii okna dokowania. Tak więc są dwie możliwości zmiany próbkowania do tła lub koloru głównego.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Michu napisał/a:
Klikanie na "kwadrat na wierzchu" powoduje otwarcie Color pickera - czyli możliwość ręcznego wprowadzenia składowych koloru.
Technik219, tak, dobrze to opisałeś. Wszelkie rzeczy związane z doborem próbki dokonujemy w narzędziu z tym związanym - w tym przypadku pipetki. Ustawienia są zapamiętywane i korzystając z pędzla, próbka będzie pobierana tak, jak to ustawiłeś przy owym narzędziu.

Czyli proponujecie jeszcze bardziej zawiłe rozwiązanie. Najpierw próbka pipetą a dopiero potem ponowny wybór pędzla i "malowanie" nim....
Sprawdzałem: pobieranie próbki pipetą( z Altem i bez Altu) działa odpowiednio.Jednak to samo z uruchomionym pędzlem (tylko z Alt) powoduje, że próbka koloru "wskakuje" do okienka przypisanego do tła (background). Dopiero "X" przestawia okna - okienka zamieniają się miejscami. W starszej wersji CS 2 (obecna to CS 6) po kliknięciu próbki z Alt (przy włączonym narzędziu pędzel) powodowała pojawienie się próbkowanego koloru od razu w okienku Forderground.
Widać tak ma być. Usprawnili, psia ich mać... Teraz obróbka jednego elementu zdjęcia zajmie mi sporo więcej czasu przez to "iksowanie".
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
O to mi chodziło. Rozumiem, że zostanie to jako ustawienie domyślne? Dzięki wielkie, jutro sprawdzę. (To program do użytku "służbowego")

PS. Przed chwilą sprawdziłem to na CS 2. Działa! Więc na tym "służbowym" też będzie działało. Kolya, jesteś wielki. A ja jestem dupa nie fotoszopowiec ;-) :-B :-B :-B :-B :-B
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Nie wiem czemu służyły późniejsze zmiany. Na pewno nie wygodzie.
Korzystam w domu z CS3 i opcja opisana w wątku otwierającym temat jest super wygodna. I nie tylko do bieżącego malowania pędzlem.
Bo np. mamy taką sytuację: tworzymy nową, pustą warstwę nad kilkoma innymi. Na niej dajemy zaznaczenie - samo zaznaczenie - np. prostokąt. Chcemy go pokryć kolorem, który już jest widoczny, ale na którejś z warstw poprzednich.
Wystarczy (mając aktywne narzędzie pędzla) kliknąć z Altem w ten kolor, nie szukając i nie aktywując warstwy, gdzie on już jest. Na próbniku ten kolor jest już pokazany i wystarczy wcisnąć Alt+Backspace i zaznaczenie na nowej warstwie jest już tym kolorem wypełnione. Oczywiście samym pędzlem też już można tym kolorem w zaznaczeniu malować.
Proste, skuteczne i komfortowe.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
Czyli proponujecie jeszcze bardziej zawiłe rozwiązanie.
Nie. To nie jest nic zawiłego. Ustawiasz ten układ raz i pozostaje domyślne. Po prostu przypisujesz narzędziu to, co chcesz. Nie jestem klikaczem, pracuję na skrótach klawiaturowych i dla mnie jest to szybsze rozwiązanie.
Penteusz - ale w tym temacie to nic się nie zmieniło.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach