Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 001
Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to północ 7 kwietnia 2009 (wtorek).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No co jest, żadnych OToczaków ? ;-)
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
1. kwietnia, dziś nie ma OT na forum ;-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Na zachętę dla nieśmiałych: otrzymałam już pierwszą pracę, także na pewno nie będziecie jedyni wysyłając teraz swoje dzieło :-D
Zachęcam do udziału i tych bardziej zaawansowanych i tych początkujących - to tylko zabawa, ale można się przy okazji czegoś nauczyć.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
moja, moja!! :evilsmile:

[ Dodano: 2009-04-01, 16:15 ]
swoją drogą... trudno ustawić balans kolorów, jeżeli się nie widziało sytuacji :-|
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
takseo napisał/a:
trudno ustawić balans kolorów, jeżeli się nie widziało sytuacji
Ano, takie życie. Podejrzewam, że uczestnicy RC również borykają się z podobnym problemem. Możemy ewentualnie poprosić autora zdjęcia (w tym odcinku - alkosa), aby udostępnił nam swoją wizję :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Iza napisał/a:
Możemy ewentualnie poprosić autora zdjęcia (w tym odcinku - alkosa), aby udostępnił nam swoją wizję


Bardzo chętnie, po zakończeniu edycji :-)
 
j+  Dołączył: 01 Sty 2008
Iza - dozwolone napisał/a:
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
Iza - niedozwolone napisał/a:
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
Nie do końca jestem pewien, ale wolę się upewnić - to się trochę nie gryzie?
*puf*

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
j+ napisał/a:
to się trochę nie gryzie?


Chodzi o globalne, automatyczne wyciaganie cieni - np. opcja highlight/shadows z PS
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Iza, poradziłem sobie w taki sposób, ze porozstawiałem próbniki koloru na białym czarnym i szarym, i wyrównałem balansem. Gdy ustawiałem na oko, wyglądało tragicznie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Od razu widac czyje - albo przynajmniej kto skanowal :-P Ale scena dobrana wybitnie zlosliwie :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Ale scena dobrana wybitnie zlosliwie


Ha! :-D Przynajmniej 3 źródła światła, każde w innym kolorze :evilsmile:

takseo napisał/a:
ze porozstawiałem próbniki koloru na białym czarnym i szarym, i wyrównałem balansem.


Skad wiesz gdzie było szare? :-P
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
alkos napisał/a:

Skad wiesz gdzie było szare? :-P


Strzelałem :mrgreen:
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
alkos napisał/a:
Przynajmniej 3 źródła światła, każde w innym kolorze :evilsmile:
Tiaaaa, a miało być coś łatwego na początek ;-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
"Coś" zrobiłem ale z wysyłaniem się jeszcze wstrzymam, spojrzę na to za parę dni i ocenię na chłodno o-)
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
no najlatwiej to nie jest...:)
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
Próbowałem bez Photoshopa. Poległem na tej czerwonej czapeczce z daszkiem. Pass.
Ale wyniki z przyjemnością opatrzę sobie. Pod kątem tej czapeczki, rzecz jasna :-D
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Aldek, nie poddawaj się. Popróbuj jeszcze i przyślij najlepsze, bo w końcu nie będzie z czym porównywać ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czy można tego tifa odwrócić w Vuescanie?
Czy można w Lightroomie używać suwaków Hue/Saturation/Luminance ?

 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Jarek Dabrowski, można.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach