Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
Wrócę do tematu obiektywu M na korpusie DS w trybie naświetlania M, bo jeszcze nie wszystko sobie wyobrażam -ustawiam przesłonę np na 8 (w wizjerze mi się ściemnia i mam podgląd GO), ustawiam sobie kadr, pomiar światła mam niezafałszowany, aparat mówi mi jaki powinienem ustawić czas (tzn że muszę np dodać +1EV), wciskam AE-L i teraz mogę otworzyć przysłonę żeby lepiej widzieć kadr, czekam aż mi się oddech uspokoi i robię pstryk. Aparat sam przymknie przysłonę w momencie robienia zdjęcia?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ramon, ustawiasz sobie przesłonę na szkiełku, wciskasz AE-L, aparat na chwilkę przymyka przysłonę i robi pomiar. Masz już prawidłowy pomiar. Naciskasz spust.

[ Dodano: 2007-02-07, 16:21 ]
Ramon napisał/a:
(w wizjerze mi się ściemnia i mam podgląd GO)
nic ci się nie ściemnia, szkiełko pracuje na najjaśniejszej przysłonie. Po to naciskasz AE-L, by korpus przymknął przysłonę do zadanej i dokonał w tej pozycji pomiaru. Jest to chwila, (tylko w tym momencie ściemnia ci się w wizjerze, bo korpus na moment przymyka przysłonę). Pozostaje potem tylko nacisnąć spust :-)
 
Jacekzkl  Dołączył: 13 Wrz 2015
a jakby przymknąć ten 2.8 do 3.5 to czy ostrość nie będzie porównywalna?
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jacekzkl napisał/a:
a jakby przymknąć ten 2.8 do 3.5 to czy ostrość nie będzie porównywalna?

Niestety nie. M28/2.8 jest mniej ostry przede wszystkim na brzegach. Trzeba go trochę przymknąć (co najmniej do f 5,6-8) żeby ostrość się wyrównała.
Ale to i tak całkiem dobre szkło. Od niedawna mam je znowu. :-)

[ Dodano: 2016-12-20, 16:55 ]
P.S. Stary wątek odgrzebałeś. ;-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Nie odgrzebał. Ktoś scalił.
P.S. Mój egzemplarz 2.8 już na f/4 był ostrzejszy od 28/3.5 kolegi z pracy przy f/3.5. Dla mnie różnica pomijalna.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Z czystym sumieniem mogę polecić SMC Pentax-A 28mm f2.8, które jest na prawdę fajnym szkłem. Ostatnio popełniłem nim kilka takich kadrów: 2 posty niżej.
Cała sesja w zasadzie @f2.8, sporadycznie (gdy miałem za dużo światła) przymykane do max f4.

 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Zdjęcia fajne - napis na środku każdego beznadziejny.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
andyspring napisał/a:
Zdjęcia fajne - napis na środku każdego beznadziejny.

Tu masz bez:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=51314

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach