Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
A tak właściwie plwk, to wątek o tv już jest na forum ;-) Sam go czytałem ostatnio jak kupowałem swojego samsunga.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Mój typ: Panasonic L32X10Y - do 31/01 można przedłużyć gwarancję producenta do 5 lat.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
plwk napisał/a:
To wszystko oczywiście teoria bo kiedy będzie nadawany sygnał Full HD.

Hmmm... przecież kanały HD nadawane są w 1080p?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Raven napisał/a:
przecież kanały HD nadawane są w 1080p?
Nie, w 1080i i w 720p. A i tak na wyjściu dekodera masz jedną rozdzielczość, ustawianą przez użytkownika. Żaden dekoder (oferoweany przez kablówki, czy platformy sat) chyba nawet nie potrafi obsłużyć sygnału 1080p.

Inna sprawa, że 1080i na dobrym bitrate wygląda naprawdę ładnie.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wiem o tym bo sprawdzałem, ale mi chodzi o sprzęt o konkretnych parametrach a nie rozważania ogólne (potem to scalę do wątku ogólnego).
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Też gdzieś czytałem, że dopiero od 40" widać różnicę między Full HD a HD Ready. To wszystko oczywiście teoria bo kiedy będzie nadawany sygnał Full HD.


To wszystko teoria, jak siedzisz 5 metrów od ekranu 32", bo wtedy twój wzrok ma mniejszą rozdzielczość.
Wybaczcie, ale nie chce mi się liczyć. Pamiętam, że przy telewizorach z PAL zalecenia były - nie bliżej jak 5x przekątna ekranu(jeśli dobrze pamiętam). W przypadku HD, czy HD ready zmienia się jedynie minimalna odległość - większa w przypadku HD Ready, mniejsza w HD. A oglądane z odległości właściwej dla HD Ready, powinny być nierozróżnialne.

To już koniec mojego mędrkowania w tym temacie.
:-B
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
ja widziałem paru pacjentów z ekranami 32" Samsunga (właśnie TV a nie monitor komputerowy) na biurku, jakieś 0,7-1m od twarzy.. do okazyjnego grania owszem ale jak się odpali na tym przeglądarkę lub jakąś aplikację to przekątna + "śmiesznie mała" rozdzielczość 1920x1080 (fajnie wygląda na 22-24") = nieciekawy efekt

HD Ready (720p) vs Full HD (1080p) i przekątne przy których to robi różnicę to trochę jak z nieporuszonym zdjęciem z ręki, przy czym dużo więcej w tym mitów i teorii marketingowych, uznaje się, że:

dla 40" to jakieś ~2m powyżej tej odległości nie jesteśmy już w stanie odróżnić materiału 720p od 1080p, dla 50" odległość rośnie do niebotycznych 2,5m i tak dalej ;)

polskie platformy cyfrowe i tak nadają w 720p, ekran Full HD wyświetlający materiał 720p ze względu na skalowanie może dać trochę gorszy obraz, ale uczciwie, tego nie widać w rozsądnych przekątnych i przy rozsądnych odległościach, a i to skalowanie jest dużo lepszej jakości niż to co serwują biurkowe monitory LCD
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Alyjen napisał/a:
polskie platformy cyfrowe i tak nadają w 720p
sporo kanałów (NG HD, Discovery HD, Animal Planet HD, Eurosport HD i pewnie inne) nadaje w 1080i.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Alyjen napisał/a:
to skalowanie jest dużo lepszej jakości niż to co serwują biurkowe monitory LCD
Z tym co napisałeś poza końcówką się zgadzam.

Jakość skalowania na monitorze może być na prawdę wysokiej jakości więc tu bym nie generalizował ... np. porównaj EIZO z jakimś Hyundai itp.

Z resztą osobiście i tak z tego skalowania po stronie wyświetlacza nie korzystam - nie ma potrzeby.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
Cytat
sporo kanałów (NG HD, Discovery HD, Animal Planet HD, Eurosport HD i pewnie inne) nadaje w 1080i.

sprawdzałem to kiedyś jeszcze na Asterze HD i teraz na N i przy moim 37" ekranie z 2.5m nie widziałem różnicy więc dałem sobie siana, ale fakt tak jak mówisz jest

Cytat
Jakość skalowania na monitorze może być na prawdę wysokiej jakości więc tu bym nie generalizował ... np. porównaj EIZO z jakimś Hyundai itp.

no ok trochę generalizowałem w tym poście bo pytający to osoba raczej rozsądna ;) aczkolwiek biurkowy monitor sugeruje właśnie Hundai/Benq/Asus
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Jarek Dabrowski napisał/a:
Raven napisał/a:
przecież kanały HD nadawane są w 1080p?
Nie, w 1080i i w 720p. A i tak na wyjściu dekodera masz jedną rozdzielczość, ustawianą przez użytkownika. Żaden dekoder (oferoweany przez kablówki, czy platformy sat) chyba nawet nie potrafi obsłużyć sygnału 1080p.

Inna sprawa, że 1080i na dobrym bitrate wygląda naprawdę ładnie.
Praktycznie da się przesłać 1080p . Mam nawet fragmenty zgrywane z tunera cyfrowo(bez ingerencji typu np. rekompresja) ... plik jest niby ~30 fps 1080i a praktycznie można wyciągnąć z tego 1080p 24 fps po pulldown (źródło było 24 fps progresywne - i w tym przypadku to działa).

[ Dodano: 2010-01-06, 14:53 ]
plwk napisał/a:

Też gdzieś czytałem, że dopiero od 40" widać różnicę między Full HD a HD Ready. To wszystko oczywiście teoria bo kiedy będzie nadawany sygnał Full HD.
Zależy od odległości. Na 22" widać różnicę między 1080p a 720p ... przy odległości kilkadziesiąt cm ;) ... czyli "monitorowej"
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk, na stronie Sony jest jakaś taka "konfiguratornia" wielkości ekranu do odległości, źródła sygnału i takie tam. Byłem lekko zaskoczony, bo tam strasznie duże im te ekrany wychodzą... Może chcą sprzedać więcej większych?
A co do konkretnych modeli, kumpel dwa biurka obok se kupił Samsunga z serii LE55B6xx i sobie chwali. To jego urządzenie to całkiem nieźle wypasione, można chyba spokojnie zejść nieco niżej z modelem. Ja sam oglądałem te modele ino większe i też mi się podobały.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
będę ten wątek obserwował, bo też mnie w najbliższej przyszłości (pewnie miesiąc) czeka kupno TV do mieszkania i będzie to też 32'' bo odległość od ekranu nigdy nie będzie większa od 2 metrów (takie już ograniczenia mojego małego gniazdka :-P )
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Mnie zastanawia kwestia smużenia. Bo czasami jest, a czasami nie. Z tego co zauważyłem, to wiele zależy od jakości sygnału, bo czasami to nawet prawie nieruchomy obraz "pływa".
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Alyjen napisał/a:
HD Ready (720p) vs Full HD (1080p)


Takie bzdury wymagają prostowania, bo jednak społeczeństwo zapamiętuje i potem jest niezrozumienie. NIE MOŻNA PORÓWNYWAĆ TYCH 2 TERMINÓW. To tak jakby porównać Pentaxa z bananem. Więc może wyjaśnijmy:

Full HD - oznaczenie rozdzielczości, pełne HD, podane w nawiasie 1080p

HD Ready - znak zgodności sprzętu ze standardem HD, spełnienie normy przez sprzęt, marketingowe hasło, mówiące o tym, że dany odbiornik jest przystosowany do przetwarzania i pokazania sygnału HD, jednakże prezentacja nie musi być w żadnej określonej rozdzielczości. Podane w nawiasie 720p to rozdzielczość HD. Nie Full HD, ale HD i właśnie po to wprowadzono te oznaczenia (720p itd.) by można było je od siebie odróżniać. Co do HD Ready to tabelka z wmogami jakie musi spelniac sprzet jest tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_ready
 

Draco87  Dołączył: 20 Lis 2009
plwk,
do odległości 2,5m najlepiej byłoby kupić 37 cali. W kwocie do 2000zł poleciłbym Ci Samsunga LE32B550 (lub 551 lub inne wariacje z piątką na początku). Jeśli udałoby Ci się znaleźć w dobrej cenie serię 6 to byłby jeszcze lepszy wybór.
Z drugiej strony nie polecę Ci telewizorów Sony z serii S, tj. Sony 32S5600. Straszliwie smużą, nawet przy zwykłym obrocie głowy przez bohatera dowolnego filmu widoczna bywa smuga. 5 letnia gwarancja u Sony kusi, aczkolwiek jeśli przez pierwsze 100h świecenia matrycy nic się nie stanie, to w późniejszym użytkowaniu powinno być podobnie.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
zostaw tę Toshibę.
Zainteresuj się LG 32LH3000 lub jakimś samsungiem :) z naciskiem na tego pierwszego.
 

roket  Dołączył: 15 Lis 2008
plwk napisał/a:
Wielkość telewizora jest dobrana do pomieszczenia i mebli. W łóżeczku oglądam z odległości 2,5m, szafka pod telewizor ma szerokość 80cm, największa odległość oglądania nie przekracza 5m (około 6 przekątnych).
Źródło sygnału to kablówka z dekoderem cyfrowym.
Tutaj będzie pasował 37" nie mniejszy , jak kablówka to tylko plazma.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
A ile takie duże draństwo prądy zużywa?
Bo chyba są spore różnice w zależności od firmy?
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
Cytat
Tutaj będzie pasował 37" nie mniejszy , jak kablówka to tylko plazma.


jak ma telewizję cyfrową to raczej nie tylko plazma wchodzi w grę..
Plwk - spójrz na nową gazetkę MM, fajny samsung jest :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach