irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Clannad
Cześć,

Wrzucam informację dla miłośników Clannad.
Prawdopodobnie ostatnia trasa koncertowa zespołu Clannad, koncerty odbędą się w Krakowie i Warszawie.
Polecam.

https://www.livenation.pl...w/2022-05-06/en

 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
irek83, Kiedyś, bardzo dawno wpadł mi w ręce ich trzeci album - ja wtedy słuchałem (i grałem...) zupełnie coś innego, znacznie mi bliżej było do Pistolsów niż do Clannad... No ale kumpel, który odkrył dla siebie ich muzykę pożyczył mi tę płytę i nie mogłem przestać słuchać tytułowego kawałka. Oczywiście nie miałem bladego pojęcia o czym to jest i wyobrażałem sobie, że o jakimś celtyckim wojowniku (przyznam, że gdy po wielu latach dowiedziałem się co jest w tekście to byłem mocno... zaskoczony?), natomiast melodia języka mnie urzekła... Gdy już mieszkałem w Irlandii to podczas wypadu do Co. Gallway z moją serdeczną koleżanką Lynne, która jest tak popieprzona jak tylko irlandzka artystka może być, w jakimś pubie do którego mnie zabrała usłyszałem Dúlamán śpiewane na żywo znacznie szybciej, niż na płycie Clannad i z akompaniamentem tylko trzech bodhrán i to była magia, zwłaszcza, że już wyłapywałem pojedyncze słowa z tekstu... A dziś moje dzieci posługują się biegle Gaeilge :mrgreen:
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Uśmiałem się po Twoim wpisie, tak samo miałem jak zapoznawałem się z ich tekstami :-) W zasadzie zainteresowałem się nimi wraz z puszczeniem w polskiej telewizji Robina z Sherwood. Trochę minęło zanim zdobyłem ich kolejne piosenki a później używaliśmy ich z kumplami jako podkład muzyczny podczas sesji w Kryształy Czasu, taka gra fabularna RPG, może ktoś grał i pamięta.

Ps. Celtic Woman chyba śpiewały też wybrane kawałki Clannadu i w pubach też można było usłyszeć covery.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Już naprawdę nie mogliście później wrzucić tego niusa :?: :evil: W ostatniej chwili trudno wszystko przestawiać...
Zresztą sam koncert to nie wszystko, ważna gdzie. Kilka lat temu widziałem i słuchałem ich, właśnie w Stodole, i odradzam. Głos Maire się tam po prostu nie mieścił. Studia w Krakowie nie znam, ale gorzej niż w Wawie być nie może.
W każdym razie - wciąż jeszcze żywa legenda, wielka muzyka, tak odległa od dzisiejszej łupanki.
Apas napisał/a:
A dziś moje dzieci posługują się biegle Gaeilge

Fajnie że jeszcze są kraje które potrafią pielęgnować swoją kulturę. Bo u nas to już wszyscy chcieliby tylko po "murzyńsku" :-P
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
irek83 napisał/a:

Ps. Celtic Woman chyba śpiewały też wybrane kawałki Clannadu i w pubach też można było usłyszeć covery.

No to raczej Cleannad zbudowali karierę na graniu coverów tradycyjnych irlandzkich piosenek i pieśni ludowych, zwłaszcza z County Donegal, gdzie w regionach Gaeltacht dominuje dialekt ulsterski, którym posługuje się kapela i który chyba najlepiej brzmi, ale też dla mnie jest najtrudniejszy do 'załapania'... Nawet wspomniany wcześniej Dulaman, od którego zaczęła się moja znajomość z twórczością zespołu to tradycyjna pieśń ludowa...
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Cytat
Już naprawdę nie mogliście później wrzucić tego niusa W ostatniej chwili trudno wszystko przestawiać...
wybacz, ale za późno się zorientowałem że grają w Polsce :-(

Apas,

W takim razie chwała im za to, że potrafili to robić tak dobrze.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
greentrek napisał/a:

Fajnie że jeszcze są kraje które potrafią pielęgnować swoją kulturę. Bo u nas to już wszyscy chcieliby tylko po "murzyńsku" :-P

No niestety, nie jest tu tak różowo z tym... Zdecydowana większość młodych Irlandczyków uważa naukę Gaeilge za stratę czasu i kompletnie bezsensowne obciążenie dodatkową nauką... Uczą się, bo kariera w polityce, wojsku, mediach publicznych, szkolnictwie czy policji wymaga znajomości języka, choć w przypadku policji czy wojska tak naprawdę wystarczy wyuczyć się komend wydawanych na paradach czy w czasie musztry... Rozmawiałem o tym z Irlandczykami w moim wieku i wielu powtarzało, że ich pokolenie zostało zniechęcone do nauki języka, bo była to decyzja polityczna, której wykonanie zlecono systemowi oświaty, który był kontrolowany przez kler. A kler, jak to kler, zabrał się do tematu po swojemu: rycie na pamięć modlitw i pieśni religijnych, kawałków katechizmu i tym podobnych, pełnych radości tekstów, a za najmniejszą pomyłkę - bicie. Pozostałością z tego okresu jest podobno to, że w języku irlandzkim nie ma praktycznie przekleństw, poza tradycyjnym 'pog ma thoin'... oraz to, że tak uczeni Irlandczycy nie potrafili zachęcić potem do nauki swoich dzieci i wnuków... Fakt, że 'żywy' język jest podzielony na kilka dość mocno różniących się dialektów też nie pomagał, bo jeśli nauczyciel pochodził z regiony Connemara a uczył w Kerry, to nawet jeśli jakiś jego uczeń miał wujka na półwyspie Dingle, gdzie mówi się po irlandzku i był z językiem osłuchany, to i tak dostawał baty, bo zdaniem nauczyciela mówił błędnie...
Dziś po antyklerykalnej rewolucji w Irlandii podejście w szkole znacznie się zmieniło, program nauki języka jest bardzo nowoczesny i przyjazny, sam język uczony w szkole jest zunifikowany, zaś media, rząd, szkoła czy ludzie sztuki i kultury starają się tworzyć przekaz, że mówienie po irlandzku jest cool - i muszę przyznać, że w istocie moja (słaba) znajomość języka rzeczywiście robi wrażenie, otwiera drzwi i serca Irlandczyków, którzy bardzo się cieszą, gdy taki 'half Paddy' jak ja potrafi odpowiedzieć na pozdrowienie, zapytać o proste rzeczy czy rzucić żartem po irlandzku... Jednak generalnie kondycja języka jest słaba, regiony, w których mówi się na co dzień i na ulicy - raczej się nie powiększają, ale też chyba jakoś dramatycznie się nie kurczą. Niestety, są to z reguły obszary dość 'zapupiaste' i izolowane, choć nierzadko przepiękne, jednak każde zawirowanie gospodarcze sprawia, że młodzi zwyczajnie uciekają - do Dublina, do Cork, do Londynu, do Nowego Jorku czy Sydney... A tam języka już nie używają...
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
Bardzo lubię, słucham od wielu, wielu lat, na koncercie niestety nie mogę być.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach