Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 002
Uwaga! Wprowadzone w regulaminie zmiany oznaczone są kolorem czerwonym.

Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to północ 14 kwietnia 2009 (wtorek).

Życzę miłej zabawy :-D
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Musiałem przegapić jakąś dyskusję na ten temat (chyba, że decyzję podjęłaś arbitralnie) - dlaczego niedozwolone są teraz operacje Odcień/Nasycenie/Jaskrawość ???
Przecież to też globalne operacje???
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
pawelek-79 napisał/a:
Musiałem przegapić jakąś dyskusję na ten temat
Krótka dyskusja odbyła się w wątku z pierwszym odcinkiem. W skrócie: tych operacji nie da się przeprowadzić pod powiększalnikiem, a takie są założenia konkursu.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Czyli z Automatycznej korekcji ( u mnie w showFoto ) też nie mogę skorzystać ? Trzeba się bedzie nawyginać , już 2 minuty nie starczą :-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Autolevels też się nie da pod powiększalnikiem. A nie wiem, czy ręczne operacjie na poziomach są możliwe pod powiększalnikiem (nie znam się na tym). Ale mniejsza z tym. Nie można, to nie. Jakieś zasady zabawy muszą być. :-D
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Kurcze - nie doczytalam o co biega... Myslalam, ze chodzi o nauke obrobki skanow.

To moja praca sie nie kwalifikuje :-/
Ale nic to - nastepne bede pokazywac poza konkursem :-D
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
mygosia napisał/a:
To moja praca sie nie kwalifikuje :-/
Ale nic to - nastepne bede pokazywac poza konkursem :-D

Właśnie , próbowałem "ręcznie" dojść do tego co dał mi showFoto w automacie i nijak mi to nie szło . Nie wiem nawet czy klik na>Odwróć nie majstruje przy Hue/Saturation/Luminance .
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
gezeb napisał/a:
Nie wiem nawet czy klik na>Odwróć nie majstruje przy Hue/Saturation/Luminance

No cóż. Tego kroku jednak nie da się pominąć :-P
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
pawelek-79 napisał/a:
Autolevels też się nie da pod powiększalnikiem.
Jak to sie nie da? Wystarczy uzyc swiatlomierza ciemniowego i masz auto levels. Zreszta auto levels to zadna automatyka, bo przeciez widzisz jak sie suwaki przesuwaja. Rownie latwo mozna samemu to zrobic. Tak samo zreszta w ciemni - mozesz uzyc swiatlomierza, a mozesz zrobic probki, zeby samemu ustalic poziomy.

[ Dodano: 2009-04-08, 15:06 ]
mygosia napisał/a:
To moja praca sie nie kwalifikuje :-/
Dlaczego? Przeciez WB to prawie to samo co filtry korekcyjne.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gezeb napisał/a:
Czyli z Automatycznej korekcji ( u mnie w showFoto ) też nie mogę skorzystać ?


Nie.

pawelek-79 napisał/a:
A nie wiem, czy ręczne operacjie na poziomach są możliwe pod powiększalnikiem (nie znam się na tym).



Da się manipulować nasyceniem wszystkich trzech kanałów. Jest to mniej więcej podobne do Color Balance w fotoszopie, natomiast przycinanie Levels jest konieczne, żeby pozbyć się maski negatywu, co w ciemni załatwia automatycznie charakterystyka papieru.

Teoretycznie da się tak zmanipulować skanowanie - poprzez zmiane proporcji naswietlania dla R G i B - ze dostajemy od razu skan bez maski, ale to wyzsza szkola zabawy z programem do skanowania i nie chcialem juz komplikowac :evilsmile:


Natomiast poczytałem ostatnio o procesie pozytywowoym RA-4 i okazuje sie printerzy ze nagminnie stosują dodge + burn - myślę o włączeniu tego do PC003 :-)

( http://books.google.ie/bo...efox-a#PPA90,M1 )

[ Dodano: 2009-04-08, 14:16 ]
dzerry napisał/a:
Dlaczego? Przeciez WB to prawie to samo co filtry korekcyjne.


Niekoniecznie. WB operuje parą pomarańcz - błękit/cyan, filtry korekcyjne pełnym RGB.

dzerry napisał/a:
Wystarczy uzyc swiatlomierza ciemniowego i masz auto levels.


A są takie z kolorymetrem?

dzerry napisał/a:
Zreszta auto levels to zadna automatyka, bo przeciez widzisz jak sie suwaki przesuwaja.


A jak w ciemni wiesz że przyciąłeś o 0,3% świateł? Przecież cała sprawa w tym, żeby to na oko robić :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
mygosia napisał/a:
To moja praca sie nie kwalifikuje

Dlaczego? Przeciez WB to prawie to samo co filtry korekcyjne.

Bo w ciemni nie mam wtyczki, gdzie tylko zaznaczam, a ona coś tam robi :-)

Moglabym cos suwaczkami mieszac, ale w tym momencie wszystkie manipulacje myszka/piorkiem i praca na komputrze odpadaja, bo nasila mi sie schorzenie nadgarstka.

Wiec Wy sie mozolcie, a ja bede sprawdzac co mozna zrobic w 2 minuty :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Bo w ciemni nie mam wtyczki, gdzie tylko zaznaczam, a ona coś tam robi :-)


:-> o to mi chodzi... :->
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
A są takie z kolorymetrem?
Chyba tak.

alkos napisał/a:
A jak w ciemni wiesz że przyciąłeś o 0,3% świateł?
A jakie to ma znaczenie? Z probki mi wychodzi, ze mam cale niebo wyjarane, a czernie sa szare, to znaczy, ze musze wydluzyc ekspozycje, zeby przesunac poziomy "rownolegle" - reszte zalatwia papier. W levels mam o tyle latwiej, ze ruszam suwakami, a zakres jaki jest widze od razu na histogramie. Przeciez Auto Levels to zadna filozofia - w 95% to samo sie uzyskuje przesuwajac suwaki do skrajow histogramu.

[ Dodano: 2009-04-08, 15:26 ]
mygosia napisał/a:
Bo w ciemni nie mam wtyczki, gdzie tylko zaznaczam, a ona coś tam robi
aaa :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
praca na komputrze odpadaja, bo nasila mi sie schorzenie nadgarstka.


Oj. Nie mozesz operować myszką na sztywnym nadgarstku, całą ręką - dłoń uniesiona, oparcie w łokciu? Albo inaczej - mała myszka laptopowa, operujesz tylko kciukiem i czwartym, nadgarstek prawie sie nie rusza...

[ Dodano: 2009-04-08, 14:30 ]
dzerry napisał/a:
Przeciez Auto Levels to zadna filozofia - w 95% to samo sie uzyskuje przesuwajac suwaki do skrajow histogramu.


Aaa, mowisz o tym nowym przycinaniu na procenty? To sie zgadzam. Cos mi po glowie chodziło w kierunku Auto Color... :->

Cytat
Chyba tak.


Jesli nawet, musza byc koszmarnie drogie - zwykly swiatlomierz z kolorymetrem to cos ponad 1000$... Inna sprawa ze negatyw jest dostosowany do charakterystyki papieru i w ciemni problemu maski po prostu nie ma...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
alkos napisał/a:
Oj. Nie mozesz operować myszką na sztywnym nadgarstku, całą ręką - dłoń uniesiona, oparcie w łokciu?

spróbowałem tak przez chwilę, ale nie mogę się przyzwyczaić :-|
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
alkos, zdrowko mi sie zaczelo sypac...

Sam nadgarstek jest teraz w miare ok - odciazam go jak moge. Ale zaczely sie klopoty z kciukiem - i tutaj jest jazda, bo np trzymanie kierownicy mi szkodzi, robienie zastrzykow, trzymanie piorka od tabletu [specjalnie zanabylam, zeby nie obciazac nagdarstka], pisanie na klawiaturze [dlatego ostatnio robie wiecej litrowek i pisze zwykle bpl :-/ - bo go odciazam].
Poczytalam sobie o RSI - i nie napawa to optymizmem... Ale spoko - sa gorsze rzeczy.

Mam skierowanie do ortopedy [hurtowo: kreogloup, kolana, biodra, reka], ale pewnie pare miesicy poczekam na wizyte :-) Jak juz sie zorientuje do kogo mam isc.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Mam skierowanie do ortopedy [hurtowo: kreogloup, kolana, biodra, reka], ale pewnie pare miesicy poczekam na wizyte :-) Jak juz sie zorientuje do kogo mam isc.


Ojoj, trzymaj się ciepło. Będzie dobrze :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mygosia napisał/a:
Mam skierowanie do ortopedy [hurtowo: kreogloup, kolana, biodra, reka], ale pewnie pare miesicy poczekam na wizyte :-) Jak juz sie zorientuje do kogo mam isc.

obyś takiego znalazła

ja mam niemiłe doświadczenia z ortopedami - zazwyczaj nic nie pomagają, a na jakiegoś specjalistę sportowego to mnie raczej nie stać
już się oswoiłem z myślą, że jak będę obrzydliwie bogaty to sobie zafunduję tytanowe implanty w kolanach :-P
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dzerry, w takim razie PSE całkiem nieźle sobie radzi po odwróceniu i zaaplikowaniu autolevels :mrgreen:

Nie jest tak dobrze, jak niektórym wyszło, ale jest nieźle. :evilsmile:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
spróbowałem tak przez chwilę, ale nie mogę się przyzwyczaić


Zwieksz czułość myszki?

[ Dodano: 2009-04-08, 14:48 ]
Cytat
dłoń uniesiona,


chodziło mi w zasadzie, że oparta nadgarstkiem na myszce...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach