waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
kitowy 18-55: do czego git ? do czego lipa ?
nie mam zadnego doswiadczenia z wymienna optyka i chcialbym zapytac osob bardziej rozeznanych w temacie do jakiego typu zdjec 18-55 sie przyda, do jakiego nie a w jakich sytuacjach "ujdzie w tloku". wiem, ze jest to obiektyw o szerokim kacie (tu pytanie o to jak bardzo jest to szeroki obiektyw i czy jest jasny). czy mozna nim zrobic udany portret zwiekszajac ogniskowa ? za wszelkie informacje bede bardzo wdzieczny gdyz zbliza sie moj zakup kasetki i rzecz jasna chcialbym wiedziec jak najwiecej. z gory dziekuje
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
waskiwidze, szkło to jest dokładnie opisane i na prawdę nie żadnym problemem użycz googli, wyszukiwarki itp. żeby dostać całą skarbnicę wiedzy na jego temat. Z samplami, cropami itd.
To do czego się przyda a do czego nie, to limitują głównie zainteresowania posiadacza. Oraz zakres ogniskowych i jasność. Ogniskowa jest od 18 do 55mm, światło 3,5-5,6. Więc co możesz zrobić z takim obiektywem sam sobie odpowiedz ;-)
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Kupiłem specjalnie to szkiełko dla szerokiego kąta, bo chyba nie da rady kupić nowego obiektywu z AF, w miarę dobrymi powłokami i gwarancją, który kosztował by tyle co ten kit 18-55mm.
18-55mm jak wiadomo to ekwiwalent 27-82mm. Wcześniej jak miałem MZ-50 to dostałem SMC FA 28-80mm. I nie ma co ukrywać, to jest taki standardowy obiektyw, dobry na start zanim nie uzbiera się pieniążków na inne szkiełka.
Wady to jego światło. Przy 18mm ładnie pstryka na f/3.5 ale już przy 50mm czy 55mm skazany jesteś na f/5.6 Za to rekompensuje to dobry kontrast. Porównywałem kiedyś kita od MZ-50 (wcześniej wspomniane FA28-80) i widzę, że ten FA jest jaśniejszy, ale za to kontrast ma nieco gorszy.
Wart swojej ceny, ale musisz przekopać sklepy bo różne mu ceny dają.

Zresztą ładnie wygląda z kasetką i osłoną przeciwsłoneczną ;-)
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
wyszedlem z zalozenia, ze nigdzie nie znajde tyle sprawdzonych informacji o sprzecie pentaxa co tutaj. zapytam inaczej. czy 18-55 mozna uznac za obiektyw wszechstronny ( nie jest mi potrzebny duzy zoom ). czy uda mi sie zrobic nim dobry portret. kurcze tak fajnie byloby spotkac sie choc na pare minut z jakims posiadaczem k100d we Wroclawiu i sobie go sprawdzic i popytac posiadacza
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
waskiwidze, obiektyw jest spoko, jedyną jego praktyczną wadą (jak i wszystkich zoomów) jest to, że jest ciemny. To ma dwie konekwencje:
- w pomieszczeniach przy słabym świetle, jeśli nie chcesz użyć lampy, czasy wychodzą dłuższe i łatwiej o poruszenie - nawet jeśli SR da radę, to może poruszyć Ci się fotografowana osoba
- trudno usyskać małą głębię ostrości - np przy portretach to się przydaje, czasem chcesz coś odciąć od zabałaganionego tła - tym obiektywem będzie ciężej, ale da się - trzeba ustawić: maksymalną dziurę, maksymalną ogniskową i podejść najbliżej jak się da do obiektu.
 
Kaisel  Dołączył: 15 Sty 2007
Mi przeszkadza, że na dłuższym końcu mydli :-/ Co przy takich zdjęciach jakie obecnie robie (marko roślinek w celach edukacyjnych) troszkę przeszkadza; jak w centrum kadru jest do przyjęcia to po bokach już nie bardzo :-( Ale z szerokiego kąta jestem jak najbardziej zadowolony.
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Kaisel napisał/a:
Mi przeszkadza, że na dłuższym końcu mydli

W tym kicie makro to bardzo fajna rzecz, ale jak Kaisel zauważył, trzeba nieco przymykać przysłonę bo mydli, ale wtedy bokeh nie wychodzi taki plastyczny.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
waskiwidze, jeśli robisz zdjęcia "u cioci na imieninach", na wakacjach, wycieczkach, różne okolicznościowe jest jaknajbardziej ok. Jeśli natomiast chcesz wygrać WorldPressPhoto i wyślesz zdjęcie zrobione przy użyciu tego obiektywu ... to też wcale nie jest powiedziane, że nie wygrasz ;-)

Ogólnie moje przesłanie jest takie: to dobrze, że chcesz wiedzieć jak najwięcej. To dobrze, że chcesz, żeby było jaknajlepiej, najostrzej, najbardziej udanie ... chyba wszyscy to przechodzą na początku przygody z fotografią a zdecydowana większość w trakcie całej przygody z fotografią i naprawde wcale nie chce powiedzieć, że to jest złe ... to co chcę powiedzieć, że to wszystko nie ma znaczenia dopóki sam nie przekonasz się o tym wszystkim o co pytasz .... drugie co chcę powiedzieć, że naprawde baaardzo rzadko się zdarza, że jest "jaknajlepiej", "najostrzej", "najbardziej udanie" a i tak wszystko to jest względne, więc ogólnie nie ma znaczenia (choć szczególnie trochę ma .. ale nie do końca :roll: ) .. tak więc optuję za tym, żeby z naszego forum usunąć działy "jak" i "czym" i zostawić tylko HydePark.

.... jeśli ktoś zrozumiał co chciałem napisać .. to niech to przetłumaczy na polski, bo się troche zgubiłem :roll:
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
sołtys czyżby chodziło Ci o praktyke i doświadczenie :-P
 
waskiwidze  Dołączył: 22 Mar 2007
nie chce obiektywu do wszystkiego bo wiem, ze to niemozliwe.zalezaloby mi na dosc szerokim kacie i jasnosci. duzy zoom raczej nie jest mi przydatny a nawet jesli to mam h5. co teraz mi poradzicie ? moge zawsze kupic body z innym obiektywem. jest taki zeby mial okolo dwudziestukilku mm i mozliwie jak najwieksza jasnosc ?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
awakqwq, też :-) .. po prostu o to, że dopóki się samemu nie sprawdzi wszystkie pojęcia typu: "szerokie", "ostre", "git", "lipa", "możliwie jak" są baardzo względne, niejednoznaczne choć teoretycznie można je w jakiś sposób przedstawić np. w jakiejś skali czy punktacji :roll: .. wiem, że troche niepotrzebnie filozofuje, ale np. kiedyś (na początku przygody z fotografią 6-7lat temu) stwierdziłem, że 50tka mi nie wystarcza, a ostatnimi czasy (1-2lata) około 80%zdjęć na kliszaku robiłem 50tką :roll:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
waskiwidze, w tej cenie nic lepszego nie kupisz. Koniec i kropa. Jeśli uznasz, że Ci nie wystarcza, to sprzedasz (albo zostawisz sobie, to nie majątek) i kupisz to, co Ci potrzebne - bo sam wykumasz, co Ci nie leży. Jest opcja, że Ci będzie leżeć :-) Bo, tak jak napisał Sołtys - wszystko względne. Na przykład - Kaisel napisał, że mu przeszkadza mydlenie na szerokim końcu, a na przykład mi to nie przeszkadza. Dla mnie kit jest za ciemny na szerokim końcu, z kolei Kajsel jest z szerokiego końca hepi. Więc - ja teraz szukam jasnej 28-ki, a Kaisel ostrej jak żyleta 50-ki (załóżmy). Kumasz, o co chodzi :-) Posumowując - kup kita, to dobry zakup na start i w sumie biorąc pod uwagę cenę jedyny słuszny.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
waskiwidze, chcesz oblukać tego kita z kasetką, to nie ma sprawy. Możemy się jakoś umówić, dam pomacać i popstrykać ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
jeśli robisz zdjęcia "u cioci na imieninach"

są goście i jest rodzina... na bank jest to zbyt wąskie szkło, żeby zmieścić w kadrze aż tyle osób, proponuję Peleng 8mm :mrgreen: wówczas to i pies i kot i nawet komar i mole wyjdą, bowiem kąt widzenia zrobi swoje.

waskiwidze napisał/a:
nie chce obiektywu do wszystkiego bo wiem, ze to niemozliwe
jak to nie? Dla mnie 90% zdjęć to 24mm.

matb napisał/a:
dam pomacać i popstrykać
dobrze, że to wątek o obiektywie, bo inaczej... Zwłaszcza to pstrykanie jest intrygujące. :mrgreen:

waskiwidze, wiele razy już to pisałem, ale napiszę jeszcze raz: 18-55 jest bardzo dobry szkłem, małym, lekkim, wygodnym [ma QSF czy jak to się tam nazywa]. Wada - ciemny, ale za tę cenę nie dostaniesz nic lepszego, ba, nawet konkurencja ma gorsze kity. Skoro zaczynasz przygodę z lustrem, kup 18-55, a jak stwierdzisz, że dłużej chcesz, to dokup ładnego, małego, lekkiego, wygodnego [ma QSF - wątpliwości co do nazwy powyżej] DA50-200. Jeśli w ciągu pierwszego roku stwierdzisz, że szkła te Cię ograniczają, oznaczać będzie, że się mocno rozwinąłeś i otrzymasz gratulacje. Do normalnego plenerowania ten zestaw z Kasetką Ci wystarczy na długo.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
tref napisał/a:
wówczas to i pies i kot

Nie ma tak łatwo. DO fotografowania psów i kotów to w kasetce są inne programy. WIęc w jednym kadrze raczej nie teges :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Nie ma tak łatwo. DO fotografowania psów i kotów to w kasetce są inne programy. WIęc w jednym kadrze raczej nie teges

Eeeee tam, a od czego jest Auto-Picture :-P
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Eeeee tam, a od czego jest Auto-Picture :-P

Auto-Picture - jak sama nazwa wskazuje - służy do zdjęć na rajdach samochodowych. :-B
 

davnes  Dołączył: 18 Lis 2006
zorzyk :mrgreen:
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
a ja mam taką funkcje jak SCN :-P , jak sobie to przełącze to mogę sobie wybrać czy robie fote Soniakiem, Canonem czy Niconem :mrgreen: - bardzo przydatna funkcja
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
GRZESIO napisał/a:
a ja mam taką funkcje jak SCN , jak sobie to przełącze to mogę sobie wybrać czy robie fote Soniakiem, Canonem czy Niconem - bardzo przydatna funkcja


tak to tylko w Pentaxie :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach