Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Zdaje się, że do listy zalet K10, którą zamieściłem w swoim dłuuuugaśnym poście z 20 grudnia, będę musiał dopisać jeszcze jedną :-D
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Pamiętam co robiono z posłańcami przynoszącymi złe wieści.
Ale co robiono z przynoszącymi dobre?
Marek Wyszomirski :-B :-B :-B
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dickkett, - nie wiem czy to dobrze bo u mnie tez :-B :-B :-B a jak tak dalej bedzie to Marek Wyszomirski, nie bedzie w stanie focic :mrgreen:
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
dickkett, - nie wiem czy to dobrze bo u mnie tez :-B :-B :-B a jak tak dalej bedzie to Marek Wyszomirski, nie bedzie w stanie focic :mrgreen:

Będzie!
W Innych gadżetach są kubki (w tym propozycja 0,5l) bez dna :mrgreen:
 

vesper  Dołączyła: 19 Gru 2006
O,Marek Wyszomirski, dzieki. Wreszcie ktos sie wzial konkretnie za rozwiewanie smrodku, ktory naprodukowal dpreview. Licze na rzetelny tescik, bez gderania, narzekania, dziwnych hipotez i poboznych zyczen.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dostałem zgodę Radka Przybyła na opublikowanie wstępnych wyników wczorajszych testów. Ponieważ w interpretacji tych wykresów jestem w porównaniu z Radkiem cienki Bolek, wrzucam same wykresy - dodając tylko, że zdaniem Radka (a testował on w ten sposób wiele różnych aparatów) wynik uzyskany pzrez K10D jest bardzo dobry i różnice zakresu dynamiki między K10D a Nikonem D80 są bez większego znaczenia. Trochę mnie zaskakuje brak zależności Total Dynamic Range od czułości w przypadku D80 (przy innych testowanych aparatach parametr ten spadał ze wzrostem czułości). Radek obiecał, że jeszcze się temu przyjrzy, natomiast uważa, ze brak różnicy w total dynamic range może być wynikiem wstępnej obróbki danych z matrycy jeszcze w aparacie Nikona (zauważcie, że pzry określonym stosunku sygnał/szum zakres dynamiki zgodnie z oczekiwaniami spada w Nikonie wraz ze wzrostem czułości).

ISO 100

K10D



D80





ISO 400

K10D



D80




ISO 1600

K10D



D80





Zaznaczam, że są to wstępne wyniki - ale sądzę, że wiele się już nie zmienią:-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
o rany.....zwymiotowalem.....czy ktos kto jest wladny na umysle ogarnac toto.....moze przetlumaczyc to bezmozgowcowi....?
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
też chciałbym podeprzeć się jakąś interpretacją bo nawet w fotelu utrzymać się nie mogę.
Log - skala logarytmiczna? Target density - gęstość celu? (może w kg/m^2) hmmm nie bardzo mogę rozgryźć w tych wykresach co w funkcji czego
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A mi się wydaje, że z tych wykresów jasno widać, że w niedzielę będzie padać. Jeszcze tylko rozgryzam, gdzie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jeszcze tylko rozgryzam, gdzie.
- w warszawie w TVP tak gadali...ciekaw jestem czy te wykresy tez dostali....

[ Dodano: 2007-01-05, 21:15 ]
a tak na serio...moze to ktos "przetlumaczyc?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja też niestety na tych wykresach niewiele się wyznaję. To zresztą tylko 1/3 dostępnych wykresów. Radek ma na ich temat napisać więcej, ale pewnie jeszcze z dzień czy dwa trzeba będzie na to poczekać. Ważne są dane liczbowe w prawym górnym rogu. Total Dynamic Range to całkowity zakres dynamiki. Poniżej są podane zakresy dynamiki dla różnych stosunków szumu/sygnału (nie wiem dlaczego tak - zwykle podaje sie stosunek sygnału do szumu - ale wyraźnie napisali 1/SNR). Np. dla K10D i 100 ISO całkowity zakres dynamiki wynosi 7.64EV a przy przyjęciu warunku, że szum nie może przekraczać 10% sygnału użyteczny zakres dynamiki wynosi 6.58EV - przynajmniej ja to tak rozumiem - mam nadzieję, ze czegoś nie pokręciłem. Wartości liczbowe mogą być inne niż na dpreview ze względu na różnice w metodyce pomiaru - dlatego istotniejsze jest porónanie z D80 zmierzonym w tych samych warunkach. Moje podejrzenia budzi to, że dla D80 nie wyszła zależność całkowitego zakresu dynamiki od ISO (ze wzrostem ISO zakres dynamiki powinien spadać - podobnie jak w K10D) Radek mówił,że to prawdopodobnie skutek wstępnej obróbki RAW-ów w samym aparacie, ale ma jeszcze raz spróbować wywołać RAW-y z D80. Mówił jednak, że porónując z innymi aparatami które obmierzał dynamika K10D jest bardzo dobra.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jedyne co rozumiem to przy 1600ASA K10D ma o 0,3 EV slabsza dynamike niz D80 ???
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
1600ASA K10D ma o 0,3 EV slabsza dynamike niz D80 ???
Co dziwne, D80 ma taką samą dynamikę na wszystkich pokazanych ISO. Ale chyba właśnie o tym pisał Marek Wyszomirski, że Jarek Erewań ma to jeszcze raz sprawdzić.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
I jeszcze parę słów o testach obiektywów. Zrobiliśmy serię zdjęć testowych kitowego DA18-55 oraz stałoogniskowego SMC-F50f1.7. Interpretacja wyników wymaga sporej pracy (w sumie jest tego wraz z testami dynamiki ponad 1GB RAW-ów do przekopania) ale po wstępnych dość wyrywkowych oględzinach ocena Radka jest taka, że 18-55 to bardzo dobry kit - pod względem rozdzielczości wyraźnie lepszy od Nikkora 18-70. Ma natomiast sporą beczkę na krótkim końcu (nie wiem jeszcze czy większą niż Nikkor) i prawdopodobnie będzie miał zauważalną aberrację chromatyczną (znów nie umiem jeszcz epowiedzieć, jak się będzie ona miała do innych obiektywów). Kilka wyrywkowo wybranych zdjęć 50f1.7 wykazało dobrą, ale nie aż taką jak się spodziewaliśmy rzodzielczość (znów nie wiem czy pokręciłem, ale chyba 1300 par linii na wysokość kadru, podczas gdy znane są obiektywy w których daje się wycisnąć 1800). Są to jednak wyrywkowe wyniki z pojedyńczych obejrzanych zdjęć - zwykle Radek robi dla każdej kombinacji przeysłona/ogniskowa 5 zdjęć i wybiera najostrzejsze - w celu zminimalizowania błędó ustawienia ostrości, pzrypadkowych drgań aparatu itp - tu ten wybór nie został jeszcze dokonany. Ponadto - mój obiektyw ma swoje lata, kupiłem go kilka lat temu używany, nie nosi żadnych śladów pzreżyć, ale nie mogę na 100% wykluczyć, że np. ktoś go kiedyś rozbierał w celu wyczyszczenia i nie wiadomo, czy dobrze złożył. Dlatego jeśli w ostatecznych wynikach wyjdzie żyleta - to będzie top dowód wysokiej jakości matrycy i obiektywu, jeśli wyjdzie tak sobie - to jeszcze trzeba będzie ustalić pzryczynę i np. test powtórzyć z innym egzemplarzem obiektywu.

[ Dodano: 2007-01-05, 21:37 ]
Tak - wygląda na to, ze przy ISO 100 K10D ma lepszy całkowity zakres dynamiki od D80, zaś przy 1600 ISO nieco gorszy. Ale - to nie są duże różnice.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marku, lejesz miód w serca nasze :mrgreen: .
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek Wyszomirski, - jezeli chcesz to moge na dluzszy czas odstapic mojego 50 1.7 w wersji A - wydaje mi sie ze jest calkiem dobry.....swoaj droga jakby radkowi chcialo sie przetestowac mojego 85 2.0 na pelnej dziurze 2.8 i f4 to bylaby frajda....uda ci sie go namowic? 8-)

[ Dodano: 2007-01-05, 21:44 ]
acha te 1300 to przy pelnej dziurze czy przymkniete?
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie wiem, jak będzie z namawianiem Radka - może sam napisz do niego? Przy jakiej pzrysłonie te 1300 nie pamiętam - ale chyba nie pzry pełnej dziurze. Jak zresztą pisałem te 1300 to z losowo wybranego zdjęcia - zatem jest możliwe, że ostateczny wynik po selekcji zdjęć będzie lepszy (mogła być nietrafiona ostrość, mogło być jakieś przypadkowe drgnięcie podłogi itp.).
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, jak to gdzie - tutaj.

[ Dodano: 2007-01-05, 21:13 ]
... znaczy, będzie padać w niedzielę.

[ Dodano: 2007-01-05, 21:44 ]
aaa, tutaj macie prognozy pogody z K100D i jeszcze raz z D80, ale, chyba fotografowano inną scenę i przy zupełnie innym świetle, bo liczby mocno się różnią. Ale jest za to jakieś ich wytłumaczenie.
http://www.imaging-resour...100DIMATEST.HTM
http://www.imaging-resour.../D80IMATEST.HTM
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Na pewno mieli inny wzorzec kolorów - jakiś Stouffer 4110. My używaliśmy wzorca Kodaka IT8.7/2.
 
RadioErewan  Dołączył: 06 Sty 2007
W tej chwili jeszcze nie mam pełnego opracowania. Co znaczą mapki pogodowe możecie przeczytać w orginale tu:
http://www.imatest.com/docs/tour_q13.html

Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach