Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Dylematy sprzętowe
Po ostatniej zabawie z k20d i da 55-300 na zawodach samochodowych doszedłem do wniosku, że czas na zmianę. Po prostu AF nie wyrabia i nie chodzi o to, że jest za wolno, ale po prostu AF wariuje i nie trafia w sposób nieprzewidywalny zdecydowanie za często. Próbowałem ustawić sobie FF/BF tak aby AF nadążał i poprawiło to sytuację, ale właśnie problem w tym, że czasami dawało radę a czasami nie, w tych samych sytuacjach. A już przy zdjęciach w szarudze czy pod światło to lepiej nie mówić.
W związku z tym pytanie czy zainwestować w puszkę czy szkło? Zastanawiam się nad K5, ale z drugiej strony z DA 55-300 to "trochę" nie wykorzystam możliwości puszki. Jak nabędę tamrona 70-200 (wolę to niż sigmę szybszą, ale gorszą optycznie) to z kolei nie wiem, czy dalej nie będzie jaj z powodu słabego AF w K20d. W sumie nawet nie wiem czy te jaja to po stronie puszki czy szkła. Pewnie obu, tylko którego więcej?
Dodam jeszcze, że dobija mnie generalnie AF w żarowym, zarówno szybkość jak i dokładność (nawet na w miarę szybkim FA 50/1.4).
Na zakup obu mnie nie stać, więc nie sugerujcie tego nawet. Może za jakiś czas...

Aha, jeszcze jedno pytanko, czy w K7 (a więc pewnie i w K5) jest mocniejszy (szybszy?) silnik AF niż w k20d i mogłoby to nieco pomóc w szybkości DA 55-300?
 

AreKc  Dołączył: 27 Cze 2008
Raven napisał/a:
Aha, jeszcze jedno pytanko, czy w K7 (a więc pewnie i w K5) jest mocniejszy (szybszy?) silnik AF niż w k20d i mogłoby to nieco pomóc w szybkości DA 55-300?

Jest dużo mocniejszy niż w K100D ;-)
Umów się po prostu z jakimś posiadaczem K-7 i pomacaj. Jak mawiał Kobiela: "Jak się nie przewrócis, to się nie naucys, ło!"
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Raven, potrzebujesz szybszego AF, a chcesz kupić Tamrona ?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Za działanie AF głównie odpowiedzialna jest puszka, a w mniejszym stopniu szkło. K-7 ma dużo pewniejszy AF, ale nadal doostrzający, co jest czasem bardzo irytujące i czasochłonne.
Moim zdaniem poczekaj na k-5.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Meggido napisał/a:
czasochłonne.
Znaczy ,ile trzeba czekać ?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Akurat tyle żeby stracić ujęcie. ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
K-7 da się robić zdjęcia na wyścigach.
K-7+50-135
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
argawen, akurat takie zdjęcia to ja robię prawie bez problemu moim zestawem. Do ujęć z boku każda puszka da radę (warunki pogodowe też widzę dobre). Trudniej jest gdy samochód jedzie w twoim kierunku, a jak dodasz złą pogodę...

argawen napisał/a:
Raven, potrzebujesz szybszego AF, a chcesz kupić Tamrona ?

A widziałeś co napisałem? Poza tym to szkło na pewno (równie wolne być po prostu nie może) jest wyraźnie szybsze niż 55-300.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Raven, nic odkrywczego nie powiem, ale obawiam się, że też nic odkrywczego się znowu nie dowiesz - po prostu musiałbyś sam sprawdzić. Z możliwością wpływu na zachowanie AF-u K-5/K-r sam wiąże pewne nadzieje ułatwienia sobie zabawy (choć w zupełnie innych sytuacjach), ale to dopiero wyjdzie w praniu, za cenę sam wiesz jaką.

Skoro nie masz możliwości sprawdzenia osobiście, to może "bezpieczny wariant": 50D (póki jest, bo 60D nieco wolniejsza) + 70-200/F4L (nie wiem na ile Ci jest potrzebna ta jedna działka więcej światła, bo podejrzewam, że stabilizacja średnio). Za nowe zmieścisz się w cenie nowego K5, a raczej będzie ciężko w tej cenie znaleźć szybszy zestaw pod względem AF.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Nie chciałbym zmieniać systemu, bo szkiełka nowe bym musiał też dokupić. Dlatego przeczekałem K7 i skoro K5 ma mieć jeszcze lepszy AF to może dam mu szansę.
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
Raven, podpinałem do swojego K-7 55-300 kolegi... hmmm... nie robiłem tym zestawem wyścigów i nie przeprowadzałem dogłębnych testów, ale różnica w szybkości miedzy K20d a K-7 była raczej minimalna. Z K-7 było nieco szybciej, ale nie była to różnica znacząca. Musiałbyś sam przetestować i określić czy to Ci wystarczy.

PS. WuWu84, gratuluje 1000 postu... :-D
 

sever  Dołączył: 07 Maj 2008
Podpięcie 55-300 do K-7 nic Ci nie da,
przynajmniej ja nie zauważyłem znaczącej różnicy
w porównaniu do K10d.
Na Twoim miejscu spróbowałbym sigmy
a za jakiś czas K-7 lub K-5
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Raven, puszka z saffoxem z + powinna rozwiązać problem AF w świetle żarowym, czyli K5 i K7
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Szybkość (a raczej powolność) 55-300 jeszcze przeboleję, chodzi mi o nieprzewidywalność mojego zestawu. Nie wiem czy to wina puszki czy szkła i dlatego nie wiem w co inwestować. Skłaniałbym się w stronę zmiany puszki, tym bardziej, że widzę jak zachowuje się w słabym świetle również z innymi szkłami. A szkło za jaaaakiś czas.
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Wg mnie zmiana na K5 da sporego kopa, nie mówię, że będzie "szybciej przelatywał skalę ostrości" ale będzie szybciej reagował na zmianę położenia celu...
Sprawdzałem K10D i K7 z moim 55-300 i różnica w przeleceniu całej skali była około 0,1-0,2s, ale za to minimalnie przekadrowanie i AF od razu ustawiał ostrość w dobrą stronę, choć przy szybkiej nagłej zmianie, gubił się i leciał cały zakres... Podpięcie Sigmy 100-300/4 rozwiązało w dużej mierze ten problem, ta była niesamowicie szybka :)
Także w tej chwili brałbym K5 a później dobre szkło - ja taki mam plan :)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mathis napisał/a:
Wg mnie zmiana na K5 da sporego kopa, nie mówię, że będzie "szybciej przelatywał skalę ostrości" ale będzie szybciej reagował na zmianę położenia celu...
Poczekajmy na pierwsze testy.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Mathis napisał/a:
minimalnie przekadrowanie i AF od razu ustawiał ostrość w dobrą stronę

No właśnie na to liczę, bo generalnie czasami mam wrażenie, że informacja o konieczności zmiany ostrości krąży po całym aparacie zanim dotrze tam gdzie trzeba.

[ Dodano: 2010-10-01, 17:14 ]
argawen napisał/a:
Poczekajmy na pierwsze testy.

Poczekam, tylko, że w mojej kwestii to niewiele zmieni, bo przecież nikt nie będzie testował tego aparatu z takim szkłem. No chyba, że na forum.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Raven, a może ktoś z Wrocka kupi K-5 - wtedy możesz się umawiać na testy.

Priorytet migawki dla AF w K-5 też może być przydatny w przypadku takich zdjęć :-)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
andrusz napisał/a:
Raven, a może ktoś z Wrocka kupi K-5 - wtedy możesz się umawiać na testy.

No mam taką nadzieję.

andrusz napisał/a:
Priorytet migawki dla AF w K-5 też może być przydatny w przypadku takich zdjęć :-)

No nie wiem, będzie szybciej, ale czy ostrość też będzie? To ja już wolę priorytet ostrości.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Raven napisał/a:
andrusz napisał/a:
Priorytet migawki dla AF w K-5 też może być przydatny w przypadku takich zdjęć :-)

No nie wiem, będzie szybciej, ale czy ostrość też będzie? To ja już wolę priorytet ostrości.

Na szczęście jest do wyboru :-) Z drugiej strony czasem lepiej jest mieć zdjęcie lekko nieostre, niż żadnego (po zmniejszeniu do neta tej nieostrości może nie być widać) ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach