ysiulec  Dołączył: 13 Gru 2008
Pentax P70 - tendencja do niebieskiego koloru
Witajcie. Znajomy jest w posiadaniu aparatu Pentax P70 i mamy dość duży problem.
Otóż gdy robimy zdjęcia z lampą błskową, kolory są perfekt, wszystko gra super. Natomiast, gdy robimy zdjęcie przy świetle zastanym na podwórzu, wszystkie kolory skłaniają się ku niebieskości, zdjęcia wychodzą zimne. Balans bieli sprawdzaliśmy, wszystko OK.



Czy czegoś nie wiemy nt. tego aparatu ? Czy to normalne, czy też usterka?

Pozdrawiam :-)

 

Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
Spróbujcie zresetować ustawienia w aparacie. Może ktoś przy nim grzebał i wygrzebał wielki błekit...
 

ysiulec  Dołączył: 13 Gru 2008
Niestety, nie pomogło. Nadal zdjęcia są zaniebieszczone :cry:
Szkoda, bo polecałem mu Pentaksa.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jeśli załączone zdjęcie ma byc przykładem to wcale mnie nie dziwi zaniebieszczenie w cieniu- raczej normalne zjawisko, zwłaszcza jeśli zdjęcie było robione na ustawieniach WB na światło dzienne ( a wg Exifa było). Na Auto też tak jest ?
 

ysiulec  Dołączył: 13 Gru 2008
Tak, na auto również.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
ysiulec, a pokaz jeszcze jakies fotki. Z roznych sytuacji - krajobraz w sloncu, kwitaki w cieniu, kwiatki w sloncu, jacys ludzie...
Bo tutaj to rzeczywiscie wyglada na nie trafiony, ale moim DLem mam tak samo. W Z1p tez by tak pewnie wyszlo.
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
No u mnie tak wyglada balans auto. Ale czytalam ze Pentaxy tak maja, że auto jest ustawione do 4000K i taka dominanta niebieska wychodzi i dlatego lepiej jest uzywac innych predefiniowanych balansów. Ale nie daje glowy czy to prawda.
 

ysiulec  Dołączył: 13 Gru 2008
Kłopot w tym, że robił je na każdym ustawieniu WB i wychodziły mu zimne zdjęcia :-/
Ma dziś porobić kilka, wrzucę tutaj gdy się odezwie.
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
hmmm to moze jakis odcienie masz poprzestawiane? Typu żywe, naturalne, czy coś tam?

Widze ze jest tam cos takiego jak color extraction (red green blue), moze ktos sie bawil i podciagnal niebieski???


a nie.... one sa dostepne tylko przy edycji.
 

ysiulec  Dołączył: 13 Gru 2008
On nie ma ustawień nasycenia, tylko b/w i sepia :-(
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Matrycę wykonała zdaje się ta sama fabryka co robi matryce dla sony. Niestety Minolty tak miały zawsze, a w spadku po nich odziedziczyły to produkty firmy sony. Jak ktoś pamięta filmy Konica to wie o czym myślę...ten niebieski zafarb doprowadzał mnie do obrzydzenia... :roll:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
mirekin napisał/a:
Matrycę wykonała zdaje się ta sama fabryka co robi matryce dla sony. Niestety Minolty tak miały zawsze, a w spadku po nich odziedziczyły to produkty firmy sony. Jak ktoś pamięta filmy Konica
A co ma film Konica do matrycy w Pentaksie i Minolty? Chyba mniej niż piernik do wiatraka, a nawet młynarza. :-P
Jakoś wszyscy używaja tych samych matryc w lustrzankach, a co dopiero w kompaktach i nic się nie dzieje. Swoją drogą mam Minoltę G400( a właściwie Konicę jeszcze )i złego słowa nie dam powiedzieć na kolory i matrycę.
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Generalnie...niebieski z Minolt( bez względu na to czy matryca, czy film) mi nie odpowiada... :-B
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
ysiulec, dla mnie to zdjęcie które pokazałeś jest w porządku...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
ysiulec napisał/a:
Kłopot w tym, że robił je na każdym ustawieniu WB i wychodziły mu zimne zdjęcia


Przecież to nielogiczne. Na ustawieniu "Flash" też? Jeśli tak, obstawiam usterkę aparatu, albo operatora ;)
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
bEEf,
ysiulec napisał/a:
Otóż gdy robimy zdjęcia z lampą błskową, kolory są perfekt,
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
negocjatorek, nie o to mi chodziło. Sprecyzuję - czy robiąc zdjęcia w słońcu na ustawieniu "flash" kolory nadal są zimne? Tak wynika z posta ysiulca, a jest to wg mnie bardzo dziwne.
 

AiKSz  Dołączył: 29 Sty 2008
ale gdzie to niebieskie???
kolory są całkiem normalne



histogram też to potwierdza :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach