Andreas  Dołączył: 19 Lis 2006
[obiektyw] [xxx-autocenzura] W Poszukiwaniu Nieskończoności
Jako tak wyszło, że ostrzę manualnie co zaowocowało straszliwym odkryciem
i niestety pytaniem:
Dlaczego ostrość w nieskończoności nie jest na końcu obrotu pierścienia ostrości tylko trochę przed ???
Sprawdziłem to z dwoma obiektywami: kit 18-55 i smc 80-320.
Ostrość z wizjera pokrywa się z ostrością na matrycy i z potwierdzeniem ostrości
Czy to tak ma być, czy coś nie tak z korpusem?

Pozdrawiam,
Andreas
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Andreas napisał/a:
Dlaczego ostrość w nieskończoności nie jest na końcu obrotu pierścienia ostrości tylko trochę przed ???
- mozesz sprecyzowac - chodzi ze nie pokrywa sie z oznaczeniem na obiektywie czy mozna przekrecic poza niekonczonosc - jezeli to drugie to szkla do serwisu.....
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
w zoomach tak jest, ze względu na zmienną ogniskową. Jak na maxa przekręcisz pierścień ostrości na nieskończoność to obraz będzię ostry, w przypadku pierwszego, przy ogniskowej 50mm ale na obiektywie masz zaznaczone kreseczkami, dla skrajnych ogniskowych, gdzie ustalać ostość.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
mozna przekrecic poza niekonczonosc - jezeli to drugie to szkla do serwisu.....

chwila, moment. Wszystkie szkla AF ostrza 'za nieskonczonosc'. Dzieje sie tak dlatego, zeby nie wysilac silnika obijaniem sie o granice ostrzenia. normalka.

[ Dodano: 2006-12-16, 18:48 ]
no i moze jeszcze po to, zeby puszka mogla zobaczyc, ze jak poleci za nieskonczonosc, to ma nieostro i wtedy wie, ze trzeba wrocic ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
jeden z obiektywów które podałeś: 80-320. Wyraźne czerwone kreski podpisane liczbą max i min ogniskowej
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
te kreski to chyba sa dla ostrzenia w podczerwieni... ;]
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No, panowie, panowie, co wy tu gadacie, przecież wyraźnie w temacie jest napisane: Kadyszka-Kiszka! To musi być wina puszki!
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, masz rację. Sugeruję Anreasowi oddanie aparatu do sklepu i zamianę na inny ... ale zaraz, wszystkie (d)SLR tak mają. To może jakiś point & shot?
 
Andreas  Dołączył: 19 Lis 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
zeby puszka mogla zobaczyc, ze jak poleci za nieskonczonosc, to ma nieostro i wtedy wie, ze trzeba wrocic

Noooo... na to nie wpadłem... - teraz już wiem dlaczego moje nocne zdjecia byly nieostre.

Jarek Dabrowski napisał/a:
No, panowie, panowie, co wy tu gadacie, przecież wyraźnie w temacie jest napisane: Kadyszka-Kiszka! To musi być wina puszki!

Ja tam nic takiego nie widze ;-)
Ale sposób zadawania pytań i wyrazania opinii chyba muszę trochę udoskonalić ;-)

A swoja droga to tyle jeszcze sie mozna dziwnych rzeczy dowiedziec...
Dziekuje za nawrocenie na jedynie sluszna droge.

Andreas.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
a ja przepraszam za sugestię zmiany aparatu :-B krótko - tak ma być, z różnych względów.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Andreas, reakcja była stymulowana ostatnimi 24 godzinami.
:-B
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
reakcja była stymulowana ostatnimi 24 godzinami.

krew, pot i łzy - ja mam deela 8-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
krew, pot i łzy - ja mam deela 8-)

Jak to wytrzymujesz? Tzn. jak wytrzymujesz manie deela ?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
jak wytrzymujesz manie deela ?

po ksiegowemu mi wychodzi, ze jeszcze sie nie zamortyzowal ;-)
no i nie mam problemow z jpgami - sa do dupy, wiec robie rowki 8-)
 
Andreas  Dołączył: 19 Lis 2006
Bronek napisał/a:
a ja przepraszam za sugestię zmiany aparatu :-B krótko - tak ma być, z różnych względów.


Jarek Dabrowski napisał/a:
Andreas, reakcja była stymulowana ostatnimi 24 godzinami.
:-B


Spoko ;-) - jest faktem, ze zbyt szyko uznalem cos czego nie rozumiem
za blad - a potem to juz szybko poszlo: na dwoch obiektywach blad wiec to musi byc puszka...
Internet troche rozleniwia - juz nie trzeba tak duzo myslec - niechaj mysli google albo forum...
No dobra wystarczy tej samokrytyki. Jeszcze nie w tej chwili nie moge zasiasc przed :-B
Ale już za godzinkę to się zmieni - gdybym więc zaczął bredzić
to przynajmniej wiadomo będzie dlaczego ;-)

 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Andreas napisał/a:
e zbyt szyko uznalem cos czego nie rozumiem
za blad - a potem to juz szybko poszlo


Może niekoniecznie. Z tego, co znam moje szkiełka, "poza nieskończoność" wyskakiwały wszystkie posiadane przeze mnie Tamrony (w tym i 28-75/2.8 i 17-35/2.8-4 - sprawdź Jarku, jak go jeszcze masz) oraz oparte na tych konstrukcjach (de facto) zoomy Pentax'a. Ma też tak DA 18-55. Stałki AF mają zgraną nieskończoność z zakresem ostrzenia - chociaż znam i tutaj wyjątek. Bawiłem się swego czasu Sylwkowym A* 200/4 Macro ED i tenże tak miał - podobno z racji posiadania soczewki ED, dość czułej na zmiany temperatury (tego ostatniego to za bardzo pewien nie jestem, ale Sylwek tak twierdził :).
Co do ostrzenia IR - zwróćcie uwagę, że punkt ostrości podczerwieni jest przed ostrością "normalną", nie tłumaczy to więc dlaczego niektóre szkła mają trochę przesuniety za nieskończoność koniec ruchu pierścienia ostrości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach