pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Opemus to 6x6 piątka to starszy typ . Niezły powiększalnik . Niewiem co ja mam w piwnicy do tego ustrojstwa . Prawdopodobnie komplet. Ramki bezszybkowe mam pod ręką . Są lepsze bo nic się do nich nie przylepi . Jednak w dzisiejszych czasach lepiej od razu Magnifax , to nie kosztuje wiele a jest wyraż nie lepsze .Obiektywy meogony nie ustępują najlepszym zachodnim
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Krokusa nie bierz nawet za darmo.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Tak Krokus z Magnifaxem to mniej wiecej tak jak Helios 44-4 a Helios 81 lub Pancolar . A tak naprawdę to jest spora róznica , krokus to mimo przeróbek spore kontrasty słabe przejścia tonalne , magnifax to co innego . Już 15 lat nie zrobiłem odbitki niestety nie mam miejsca w bloku na taką ekstrawagancję choć korci . Sprowadziłem optykę powiększalniki i popracowałem kilka lat no i minilab a potem cyfra....
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Będziesz w TBG to wstąp . Nawet nie pamietam co ja tam nagromadziłem
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Cytat
P.S2 Czy Opemus 6 jest dużo lepszy niż 5a?


Sam takiego używam, z głowica kolorową(takie są w szkole). Nie ma z nimi problemów. Są też Kaisery, ale wole opemusa ;)
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Dursty - był taki test w latach dziewięćdziesiątych były w tyle za Magnifaxami i trochę słabszymi Opemusami . Co do grupy to tak na poważnie to w TBG tylko ja jestem i trzymam się tej marki czekając na pełna matrycę . Czeskie produkty to licencja schneidera . Chcieli ją sprzedać polakom ale nie wiedzieli jak się u nas takie sprawy po naszemu załatwia i po półrocznym oczekiwaniu sprzedali Czechom w dwa tygobnie na czym oni nieżle zarobili . Są wspaniałe zachodnie konstrukcje ale one kosztują niestety czeskie są do nich porównywalne ale durst niestety jak go podsumowali - drogi i słaby

[ Dodano: 2009-04-13, 16:37 ]
Sorry szybko piszę bo mi neostrada siada
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Durst Laborator "któryśtam".... niespełnione marzenie z lat osiemdziesiątych. Ale jak widać - nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło :-) paweł1967 - pocieszycielu!
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
To nie ja pocieszam , to testy i to w okresie antyradzieckim kiedy zagryzali za dobre słowo na temat czegoś z bloku wschodniego . Do durstów stosowali optykę Anaret i Meogon . Mało tego widziałem te obiektywy w minilabach analogowych Durst . Muszę kiedyś zrobić przegląd gazet z ostatnich 20lat i tam było to rozrysowane ,rozdział świateł w najlepszym modelu dursta to była porażka . Gdzieś miałem wszystkie kompletne obiektywy z bagnetem K produkowane przez USSR - my nawet nie widzieliśmy i nie słyszelismy na forum o 1/5 tego co tam było
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Ja mam do powiększalnika obiektyw wega 11 u 2,8/50. Bardzo ładnie rysuje.
A jak wieszało się psy na radzieckiej optyce, jak one pięknie na niej dyndały. :-D
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Mam Wegę zacne szkiełko proponuję jeszcze Industar 90U(4/75) , Industar 100U(4/110) Industar 22U(3,5/50), Industar 96U(3,5/50) na deserek coś specjalnego mięciutki Industar 23U (4/110) mięciutki odwrócony obiektyw Moskwy aż do 4 włącznie . Oczywiście konstrukcja Niemieckiego przedwojennego Novara ale kto by śię przejmował , grunt że śliczny obiektyw . Natomiast przejścia , łagodne kontrasty (na dobry papier i chemię) niestety w tym już tylko meogon jest lepszy od anaretu daje nieporównywalnie więcej kontrastów . Jeśli nie robię dziesieciokrotnych powiększeń to nie muszę przymykać , anaret niestety o te dwie działki trzeba . Są Nikkory bardzo dobre ale ten segment zostawię ceny raczej wysokie . Aby uzyskać jakość trzeba mieć dobry papier chemię i negatyw jak trzeba inaczej nic meogon nie da . Jego subtelnych tonów trudno będzie się doszukać
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Cytat
Krokusa nie bierz nawet za darmo.

Widać, żeś Waść widział może ze dwa modele.
A pracowałeś na Krokusie 69S?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
A pracowałeś na Krokusie 69S?

O właśnie! Jak już wspominałem na forumie swego czasu jak zaglądałem do pracowni fotograficznej w Wojniczu stały tam 2 Magnifaksy4, pare Opemusów i Krokus69s. Nie potrafię napisać w czym była rzecz, ale razem z kumplem ukochaliśmy najbardziej Krokusa właśnie a odbitki "wychodziły" z niego (baaaaaaaaaardzo subiektywnie i ogólnie pisząc) jakieś takie ... hmmm ... przyjemniejsze :roll:
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Polska krew :-)
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Opemusy wcale nie są takie dobre. W Opemusie 6, ta kolumna to jest jakaś pomyłka, strasznie ciężko wyjustować ja się poddałem. To jest raczej przeciętny amatorski sprzęt. Dla odmiany pracowałem kiedyś na krokusie 3, pancerna kolumna, sprzęt stabilny, porządny. Tanie Dursty nie są wiele lepsze. Tak na marginesie w powiększalniku liczy się stabilna kolumna reszta to jest już tylko ergonomia, która odgrywa ważną rolę ale przecież nie najważniejszą. Co do szkiełek to polskie Mikary były straszne, Anarety są już lepsze ale jak zamontowałem El-Nikkora to poprawę jakości było już widać na maskownicy, kontrast w El-Nikkorze jest dużo, dużo lepszy.
Pozdrawiam
Piotr

 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Tak dobry ten Krokus 69s ale Magnifax lepszy . Krokus daje wygodę pracy ale efekty przy dobrych materiałach niestety . Mieliśmy go w Koszarach - ciemnia była moja , materiałów do propagandy skolko , godno . Te mieszane powiększalniki w wersji krajowej nie dawały takiej rozpiętości kontrastów mimo że krokusy to pancerne konstrukcje . Po za tym głowice w czeskich powiększalnikach miały filtry dichroniczne w krajowych krokusach nie i na procesach niskotęperaturowych pracować na krokusach było mordęgą . Trzy razy dłuzsze naświetlanie . Mam prócz czeskiego ustrojstwa Krokusa trzy z przedłużeniem głowicy na większą mleczną żarówkę . Ale gdybym teraz chciał coś robić to w rozsądnych cenach tylko magnifax
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
To raczej jakieś sztucznie zawyżane ceny, na ebayu za grosze można kupić o wiele lepszy sprzęt.
Pozdrawiam
Piotr
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
na procesach niskotęperaturowych pracować na krokusach było mordęgą


Przyznaję, robiłem tylko na czarno-bieli i nic ponadto.
Ale jak miło rzuca się na ścianę, na rozpięty papier mały obrazek 80x120cm...
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Jasiek Matacz, moim zdaniem opemus 6 do Twoich zastosowań jest wystarczający. Jeśli zaczniesz focić na bardzo poważnie,wtedy i tak będziesz musiał kupić coś w standardzie profi. Sam obecnie "używam" -tzn. czeka na mnie w piwnicy- opemusa 6. Zacznij polować na powiększalnik np. w "Anonsach". Czasem ktoś wyzbywa sie klamotów z piwnicy za byle jakie pieniądze. Ja swojego opemusa 5a kupiłem w komisie za ...20 zl (jakieś 4 lata temu). Potem odwidział mi się i poszedł na Alledrogo.Myślę ,że podobnie można utrafić czasem i "szóstkę". Opemus 6 w połączeniu z głowicą filtracyjną Meochrom 3 daje bardzo równomierna oświetlenie pola obrazowego (jak na standard amatorski). Informacje te powtarzam za artykułem w "Foto-Kurierze",gdzie J. Lech porównywał opemusa z Durstem Modularem 70 (modular pod tym względem wypadł słabo- bardzo nierównomiernie naświetlał,silnie winetując).
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
A czy ktoś kojarzy co to za zwierzę Durst Otocon 180-2T? Prawdopodobnie będę miał do czegoś takiego dostęp... Wiem tylko tyle, że ma obiektyw Schneider-Kreuznach, co napawa mnie optymizmem... nie wiem, czy słusznie.

Kolejne pytanie dotyczy tego http://farm2.static.flick...daa8fb78d_o.jpg Umiecie powiedzieć, co to za model? Gdzie należy szukać jakiegoś manuala? Chciałbym przygotować się teoretycznie przed pierwszym kontaktem...
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
thrackan, ale po co ci manual do tego? To nie takie trudne. Tą największą gałką z grubsza zmieniasz rozmiar (format) odbitki. Tą drugą przy mieszku i obiektywie ustawiasz ostrość. A tym filtrem czerwonym sprawdzasz czy dobrze ułożyłeś papier pod powiększalnikiem nie zaświetlając go. Ot cała filozofia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach