Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 107
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc107.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 19.04.2009, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc107_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc107_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc107_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc107_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
-----------------
Wyniki:

Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc107.html

1. Adrian


2. Briho
Edycja w ACR. Głównie balans bieli, drobne rozjaśnienie szczegółów w cieniach, na końcu odszumienie w PSie, miniatura wyostrzona.


3. Davidxxx
Wywoływanie w Silkypix: ekspozycja, wyciągnięcie cieni, później w PS: odszumianie w NoiseNinja, poziomy, kontrast, zmniejszenie i wyostrzenie.


4. Jitt


5. Kristofo


6. Msnight


7. Pablolite
Obróbka w programie Lightroom 2.3.
1. Podbicie temperatury do 3.8k
2. Zmniejszenie ekspozycji o 0.1
3. Fill Light - Hightlight Recovery - Blacks
4. Odszumienie
5. Regulacja krzywymi


8. PK
Raw "miętoszony" w ACR 4.6.
Podciągnięto ekspozycję i parametr "Fill Light". Krzywe - zmodyfikowano nieco ustawienie "Strong contrast". W zakładce "HSL/Grayscale" poprzestawiano kolory (głównie przesunięto odcienie w kierunku żółci i czerwieni, zdjęto trochę zieleni). Odszumianie pozostawiono bez zmian.


9. Premier
Robione w LR. Wyciągnięte cienie. Osłabiony czerwony. Kolory na oko. Odszumione troche i wyostrzone.


10. Setmag
Do wywoływania RAW'u użyłem pluginu do GIMPa – UFRaw.
Na początek dodałem 1 wartość EV, ustawiłem balans bieli na obrus, następnie przestawiłem zielony odcień na 1 oraz nałożyłem wejściowy profil icc „macierz kolorów”.
Podbiłem krzywą bazową, nasycenie kolorów 1,25 wartości, punk czerni 0,007 potem wyeksportowałem plik do programu Noiseware ustawiając suwakami tak aby zdjęcie możliwie nie straciło na kolorach ani szczegółach, następnie w GIMPie znormalizowałem kolory na końcu zastosowałem wyjściową paletę sRGB v2.1


11. Teh4esz


12. Venice


13. Wojtek_c
Proszę to potraktować bardzo lajtowo - to mój PIERWSZY raw, jaki wołam w życiu :-) Soft: GIMP+ufraw, + odszumianie w Neat Image (BTW, działa pod linuxem dzięki WINE).
 
pablolite  Dołączył: 09 Mar 2009
Mi najbardziej przypadło do gustu: 8. PK :)

Moje wysłałem w niewłaściwej rozdzielczości i po zmniejszeniu przez Jarka straciło trochę na ostrości. Wysłałem już poprawne, mam nadzieję na aktualizację :)

Pozdrawiam,
PABLOlite

UPDATE:
@Jarek - Dziękuję :)
 

wojtek_c  Dołączył: 28 Lut 2008
Oj, nie widać obrazka Setmag - szkoda, bo wołał tym samym softem co ja, chętnie bym zobaczył efekt...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdecydowanie Briho
 
Premier  Dołączył: 07 Sie 2008
Jak dla mnie Briho

[ Dodano: 2009-04-20, 08:41 ]
Briho ujmowałeś troche fiolet czy tylko ogólnie balans bieli ustawiłeś?
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
Briho, choć cieszy mnie, że niezbyt odbiegłem kolorystycznie
szczegóły w cieniu zaczerniłem żeby jakoś kontrastowo było
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Dzięki.
Premier, odejmowałem też trochę z kanału niebieskiego.
 
cooopec  Dołączył: 03 Sty 2009
Powiem Wam ludzie, że ostatnio miałem okrazję pooglądać kilka RAW challenge'ów na profesjonalnym, wykalibrowanym pod temperature oświetlenia w pomieszczeniu, jedynm z najdroższych z oferty monitorów Eizo.

I wiecie co? Prawie wszystkie wersje są kompletnie spartolone!!!

Przyszła do mnie taka refleksja, po co brać udział w zabawie, jeśli siedzi się na jakimś kiepskim LCD z kolorami podciągniętymi do grania w gry czy oglądania soczysztych kolorów na fotach (jak to reklamują producenci).

Jeśli chce się widzieć drobne różnice, dopieszczać foty na maxa to jaki sens to robić bez odpowiedniego sprzętu?

Nie dziwię się, że niektórzy wpadają na pomysł focenia tylko w jpeg'ach. To już lepsza opcja niż paproszenie RAW'ów.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
cooopec napisał/a:
Powiem Wam ludzie, że ostatnio miałem okrazję pooglądać
cooopec napisał/a:
jedynm z najdroższych z oferty monitorów Eizo.
cooopec napisał/a:
po co brać udział w zabawie

cooopec napisał/a:
Jeśli chce się widzieć drobne różnice, dopieszczać foty na maxa to jaki sens to robić bez odpowiedniego sprzętu?

cooopec napisał/a:
Nie dziwię się, że niektórzy wpadają na pomysł focenia tylko w jpeg'ach. To już lepsza opcja niż paproszenie RAW'ów.

ach ci wieczni malkontenci...

po co sie bawic, jesli mozna puszczac smuty.
na podstawie posta formułuję takie oto zasady, ktorym zdaje sie hołdować mr. cooopec:
1. nie masz miliona nawisu inflacyjnego na koncie? nawet nie wsiadaj do Volkswagena, bo cie na Ferrari nie stac.
2. lubisz swoje hobby? i tak zapomnij, bo cie na FF nie stac.
3. jaki jest sens plywac w jeziorze, jesli nie masz pletw, wypasionego akwalungu i harpuna?
4. 100% robiacych zdjecia aparatami cyfrowymi wie co to RAW i tylko odsetek z nich uzywa jpg.

cooopec napisał/a:
Przyszła do mnie taka refleksja

a do mnie tez przyszla kolezanka, ale na imie jej nie bylo Refleksja... chociaz slyszalem, ze jakis facet, ze wzgledu na "wspaniale brzmienie" tego slowa, chcial corke Prostytucja nazwac...

ale starczy naigrywania sie, troche rzeczowej dyskusji:
gdyby to byl konkurs dla profesjonalistow, z kilkoma tysiacami $$$ nagrody w kazdej serii, no to wtedy moze bym jakas racje przyznal, ze amatorka, ale tutaj?
czlowieku, ludzie tu bez kursow, szkol fotograficznych, ile sami z siebie i z internetu/ksiazek sie nauczyli. jest paru zawodowcow, owszem, ale forum nadal pozostaje amatorskie! a przynajmniej nie zauwazylem, aby pretendowalo do miana forum the best od the best of the best photographers of the world of the galaxy of the universe i zeby moc tu posty pisac, to trzeba co najmniej raz nominacje w World Press Photo dostac.
ale :-B dla Ciebie, zes farciarz, co moze na
Cytat
jedynm z najdroższych z oferty monitorów Eizo
oczy zawiesic i dla zachety, cobys z tego monitora jakis RAW wywołał i Czelendżyk wygrał.
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Zgadzam się całkowicie z kolegą wyżej. RC to jest zabawa, a nie konkurs dla profesjonalistów. Trochę więcej luzu i będzie ok :-)

ps. też czasami mam okazję pooglądać zdjęcia na dużo lepszym monitorze niż mój LCD i różnice co prawda są widoczne, ale dla amatorów, jak większość z nas tutaj, nie ma to aż tak dużego znaczenia.
 
cooopec  Dołączył: 03 Sty 2009
tatsuo_ki,

nie chciałem aby mój post wywołał u Ciebie aż tyle negatywnych emocji ;)

nie przekreslam Waszej zabawy, ale postarajcie się trochę bardziej.

wielu z tych co bierze udziałw rc, nie pokusiło się nawet o przeczytanie wątku dotyczącego kalibracji monitora, a dyskutują o tym ze jednemu wpada w magente a drugiemu w yellow. co gorsza obraz na monitorze obu wpada w rozne zafarby.

jeśli każdy postara się sklibrować ekran, zabawa każdego coś nauczy!!!

bo teraz to wygląda tak ze na rc pojawia się duzo wersji kolorystycznych, jeden mówi ze mu odpowiada taka, drugiemu inna a wszystko przez to, ze kazdy inaczej widzi to u siebie. gdyby wszyscy mieli podobnie, kazdy moglby dzieki krytyce zauwazyc co robi zle i sie poprawic. a w tej sytuacji nie wiem czy ktos mi dobrze podpowiada czy po prostu mu monitor zle swieci.

rozkminiace sprawe czy nadal chcecie sie czepiac mojego malkontentstwa?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
cooopec, skąd wiesz, że nie było kalibracji ekranu? Może niektórych sprzętów lepiej się nie dało...
cooopec napisał/a:
bo teraz to wygląda tak ze na rc pojawia się duzo wersji kolorystycznych, jeden mówi ze mu odpowiada taka, drugiemu inna a wszystko przez to, ze kazdy inaczej widzi to u siebie. gdyby wszyscy mieli podobnie, kazdy moglby dzieki krytyce zauwazyc co robi zle i sie poprawic.

n*** prawda. Różnice kolorystyczne wynikają choćby z róznych ustawień balansu bieli (nie każdy biega z kolorymetrem, żeby kolorki idealnie się zgadzały). Z kolorami, poza tym, jest tak, że zwykle nie ma tego jedynego, poprawnego ustawienia- zależ co się komu podoba i jaki efekt chce osiągnąć.
cooopec napisał/a:
I wiecie co? Prawie wszystkie wersje są kompletnie spartolone!!!

brawo! jak już możesz używać
Cytat
najdroższych z oferty monitorów Eizo
to łaskawie napisz w czym rzecz (bo o to w tej zabawie chodzi). Takie stwierdzenie mogę wygłosić siedząc przed lampą roentgenowską z wczesnych lat 90 made in korea.

Czy rawy są spartolone, czy nie najlepiej ocenić można przenosząc je na papier.

 

venice  Dołączył: 05 Mar 2008
Ja także pracuje na skalibrowanym ekranie za grubą kasę ale nie zgadzam się z tym co pisze cooopec.

Nie chcę się wdawać w dyskusję ale prezentowane przez nas "wywołania" raw'ów nie mają chyba z zasady być zaje**** poprawne i/lub takie żeby je drukowali w nie wiadomo jakich gazetach/magazynach. W tym wypadku chodzi chyba bardziej o wizję "wywoływacza" i to aby zaprezentować zdjęcie, które będzie się ogólnie najbardziej podobać/przypadać do gustu.

Na tym chciałbym zakończyć mój udział w tej dyskusji także proszę do mnie wycieczek nie robić.

pozdrawiam
 
cooopec  Dołączył: 03 Sty 2009
Acha, nie wiem czy wszyscy zrozumieli, ale napisałem ze mialem okazje przygladnac sie zdjęciom na profesjonalnym i wykalibrowanym monitorze, a nie chwale sie ze taki posiadam...

[ Dodano: 2009-04-21, 18:19 ]
Cytat
W tym wypadku chodzi chyba bardziej o wizję "wywoływacza" i to aby zaprezentować zdjęcie, które będzie się ogólnie najbardziej podobać/przypadać do gustu.


zgadza się, ale z tego co zauwazyłem to w więkoszości przypadków ludzie dążą do otrzymania jak najbardziej neutralnych kolorów i naturalnego wyglądu sceny.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
cooopec napisał/a:
w więkoszości przypadków ludzie dążą

facet, tu same diehardy, tu sie nie szuka wypadkowej gustow wiekszosci, tu sie szuka wypadkowej gustow Pentaxian! (tytulem kolejnych zartow)
a tak na powaznie, to jak przy obrobce np. takiego RAWa, jak w tej edycji, mamy dazyc do "neutralnych" i "naturalnych" kolorow, jak nikogo sposrod przerabiajacych nie bylo w tamtym miejscu w trakcie robienia tego zdjecia?
pytanie rownie dobrze moze tyczyc sie wszystkich innych raw-ow...
 
cooopec  Dołączył: 03 Sty 2009
Cytat
tak na powaznie, to jak przy obrobce np. takiego RAWa, jak w tej edycji, mamy dazyc do "neutralnych" i "naturalnych" kolorow, jak nikogo sposrod przerabiajacych nie bylo w tamtym miejscu w trakcie robienia tego zdjecia?


w taki sposób, że obiekty wystepujące na zdjeciach maja mniej czy bardziej przypisane jakies kolory w rzeczywistosci (pamiętane przez nas), i czesto wersja najbardziej zneutralizowana powoduje pozytywne emocje przy odbiorze u większej grupy ludzi.

[ Dodano: 2009-04-21, 19:12 ]
w sumie to ja już też kończę tą dyskusje, bo nie wiem dlaczego nabrała takiego negatywnego wydźwięku.

poza tym zagubiło się sedno sprawy i zaczynamy dyskutować na rzeczami względnymi.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
cooopec napisał/a:
wersja najbardziej zneutralizowana

tyż prawda. :-P
Skoro wymieniono już uszczypliwości :evil: to może opowiedz, co widziałeś w Eizo (to NIE jest docinek czy inna prowokacja...- piszę całkiem poważnie, co nieczęsto mi się zdarza ;-) )
 
Setmag  Dołączył: 19 Kwi 2009
Na moje oko oraz monitorek ;) najlepiej wywołał zdjęcie Jitt

Apropo wierności barw (jakości obrazu przy obróbce zdjęć) na poszczególnych ekranach: TV LCD (nonLED), Plazma z wyższej półki odpada – testowałem, monitory LCD - niektóre lepiej inne gorzej.
Najlepszy nadal będzie porządnej klasy, dobrze skalibrowany CRT - tak bardzo tęsknie za moim spalonym 21 calowym HP 1130 :(
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Poczekałem, aż będę mógł zobaczyć fotki w dobrym świetle (w pokoju bywa mniej więcej o tej godzinie)- jak dla mnie najlepiej Jitt i Briho.
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
o to jako wywołany do tablicy dziękuje za uznanie, choć u mnie najbardziej podoba się Briho

a obrabiałem na matrycy byle jakiej laptopa

a rawy spartolone i poprawne rozróżniam na ogół w wątku nawet na moim lapku, ale jak mam porównanie, bez tego to wiadomo - moja wizja wydaje się najlepsza :)

przegięcie kolorystyczne może wynikać z wielu powodów, a wątek służy do nauki a nie sprzętowego onanizmu

:-B :-B na ochłodę, bo nie wiem jak u was u mnie duszno dzisiaj i suszy po wczorajszym

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach