Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Andee, bardzo dobre (rektlinearne) szklo to DA 12-24/4 , chyba najlepsze w porownaniu z innymi systemami. Ostrosc porownywalna z przyzwoitymi stalkami, kontroloana dystorsja. Zamierzam sie na to szklo, zaraz po 77/1.8 ;-) Nie masz co liczyc na lepsze szklo "starszej generacji" ani nawet lepsza stalke ponizej 18mm.

Co do 300/2.8 - hm, FA* kosztuje majatek. Moze jakis 3rd party albo starsze reczne szklo, nie wiem ...:-/ Oczywiscie wiesz o innym polu widzenia w K10D takiego szkla.
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
12-24/4 to moglo by byc rozwiazanie moich problemow :)

Co do 300/2.8 to myslalem o manualnym Tamronie, na szkla z AF tego typu mnie nie stac :)

 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
a nie, zaraz, pomylilem sie - jest stalka DA 14/2.8 . Ale nie jest optycznie specjalnie lepsza od 12-24 , tylko jasniejsza . Moze odrobine ostrzejsza . Pisze to wszystko co sam wyczytalem z opinii uzytkownikow , sam tego nie mam .
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ktoś odesłał Cię na DPreview, a ja przytoczę zdjęcia przejściówek. Zatem:

pierwsza od lewej jest z kołnierzykiem, druga od lewej bez kołnierzyka. Różnica między nimi polega na tym, że pierwszą łatwiej montować w korpusie, ale nie masz ostrzenia na nieskończoność. Druga jest dla niektórych denerwująca, boweim cała włazi w mocowanie i zatrzaskuje się blaszką widoczną na zdjęciu (po lewej stronie napisu Pentax w wycięciu). Do wyjmowania tej przejściówki jest kluczyk, ale jak masz paznokcie to sobie poradzisz. Wielu uważa, że jest niewygodna - ja używam i nie narzekam, kwestia przyzwyczajenia (no, zmieniając szkła 3 razy na minutę można się zdenerwować-przyznaję!)
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Jest jeszcze taka możliwość że odkręcasz sprężynkę z pierścienia , mocno nakręcasz obiektyw na przejściówkę (możesz go nawet przykleić) ,w obiektywie robisz wgłębienie na bolec blokujący i masz obiektyw z bagnetem K (mam taką kombinację z rosyjską 85),
Jesli chodzi o obiektywy do Pentacon sixa to mają przejściówkę do Praktiki i na nią nakładasz przejściówkę do pentaksa (dosyć długo używałem Sonnara 2.8/180 z Praktiką)
Pozdrawiam i Wszystkiego Najlepszego z okazji Świąt dla Wszystkich forumowiczów.
Wiktor
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Fajnie by bylo podlaczyc szkla Contax pod K10D... Ale pewnie kupa... chyba, ze sie myle??

Pzdr
Spinner
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Co do ultra szerokiego kąta do cyfrowych Pentaxów to można też rozważyć Sigmę EX 10-20f4-5.6DC. Mam taką i uważam, że jest całkiem niezła. Jak się ma do Pentaxa 12-24 - nie miałem okazji porównać. Zakres ogniskowych ma w/g mnie ciekawszy, bo pzry takim kącie widzenia każdy milimetr robi już różnicę.

[ Dodano: 2006-12-23, 22:16 ]
Natomiast sensownego rektiliarnego M42 o ogniskowej poniżej 20mm nie dostaniesz. Chyba że rybie oko.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Marek Wyszomirski napisał/a:
Natomiast sensownego rektiliarnego M42 o ogniskowej poniżej 20mm nie dostaniesz. Chyba że rybie oko.

Albo SMC Takumar 15/3.5 :) - ale nie wiem, jak dużo on straci na matrycy.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
A ten Takumar jest rektilinearny?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak. Takumar fiszaj był 18/11 i 17/4.

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A tak z ciekawości, to czy obiektyw m42 podpięty przez przejsciówkę bez kołnierza ustawiony na nieskończoność ostrzy na nieskończoność, czy przeostrza???
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Miałem przez chwilę - z cyfrą porażka, pomijam juz, że nic nie widac w wizjerze :) A na analogu nie mam pojęcia.



 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Miałem przez chwilę - z cyfrą porażka, pomijam juz, że nic nie widac w wizjerze :) A na analogu nie mam pojęcia.


I tak chce go miec


(tanio)

;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos, ja go w życiu raz widziałem, obawiam się, że jak się gdzieś pojawi, to tanio nie będzie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a to ja mam takie cus......



czy macie moze kogos kto moze sie tym dobrze zajac - serwisowac bo troche problemow sie porobilo.....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ooooo ...a co to za problemy?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, - to straszny staroc ale pamietam ze byl ostry.....a wykrecajac go z przejsciowki M42-K mozna bylo ostrosc doslownie z 1-2 cm przypaskudzic.... a teraz jakos wsio nieostro....tam sa pseudo przeslony - moze one nie trafiaja w swoje miejsce...?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
a teraz jakos wsio nieostro....tam sa pseudo przeslony - moze one nie trafiaja w swoje miejsce...?


Raczej nie, to nei mialoby wplywu na ostrosc... musialy sie soczewki poprzemieszczac... albo zwyczajnie nie dokrecasz go dobrze do body ;-)

Powodzenia w naprawie, bo to fajne szklo, cholera ;-)

(kryje FF? bo sample w sieci tylko z cyfry...)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
(kryje FF? bo sample w sieci tylko z cyfry...)
- heh to prawie kolowy fisheye.....jak znajde to wkleje cos z analoga.....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach