afuszejk  Dołączył: 28 Maj 2008
zafiksowany pierścień odwrotnego mocowania
Swego czasu naszło mnie, żeby wykorzystać rzadko używanego kita z odwróconą manualną 50'ką do a'la macro. W łapska wpadł mi pierścień odwrotnego mocowania po czym najzwyczajniej w świecie skręciłem słoiki. Trochę pocykałem dość szybko dochodząc do wniosku, że z takim setem to niewiele wymodzę, odkręciłem 50 całkiem lekko, ale pierścień od. moc. zafiksował się na kicie tak, że nie mogę go odkręcić nawet przy użyciu dość sporej siły (aż kit nie zacznie stękać :P). Nie używam kita także nie jest to urgent matter, ale irytuje mnie słoik z tą metalową obrożą i fakt niemocy w starciu z tym badziewiem i chciałbym zapytać, czy ktoś może ma pomysł jak sobie z tym poradzić.

[ Dodano: 2009-04-23, 17:28 ]
no to widzę, że muszę wyjąć francuza
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Nie da się zwilżyć gwintu jakąś naftą / benzyną?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Spróbuj wsadzić to do lodówki. Plastik chyba nie zmienia objętości w zależności od temperatury?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
Plastik chyba nie zmienia objętości w zależności od temperatury?

PVC ma około 3,5 raza wyższy współczynnik rozszerzalności liniowej od miedzi.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
A może za mocno ściskasz wykręcając? Niektóre moje filtry w cienkiej oprawie wykręcają się tylko wtedy, jak podczas wykręcania nie ściskam oprawy. Po prostu odkształcają się przy nacisku i blokują w oprawie obiektywu. Możliwe, że kiedy obiektywy były skręcone, przeskoczyła nitka gwintu - czy pierścień wkręcony jest równo? Jeśli pierścień jest metalowy a oprawa obiektywu plastikowa (lub z innego tworzywa), to mogło dojść do zatarcia. Nafta na pewno nie. Benzyna? Jeśli czysta do ekstrakcji to nie powinna uszkodzić soczewek, ale szybko paruje. A może po prostu - woda z fotonalem - niskie napięcie powierzchniowe pozwoli jej wniknąć głębiej, zwilży gwint i ruszy? Tylko ostrożnie, kropelka-dwie.
 

afuszejk  Dołączył: 28 Maj 2008
technik219 napisał/a:
Jeśli pierścień jest metalowy a oprawa obiektywu plastikowa (lub z innego tworzywa), to mogło dojść do zatarcia. Nafta na pewno nie. Benzyna? Jeśli czysta do ekstrakcji to nie powinna uszkodzić soczewek, ale szybko paruje. A może po prostu - woda z fotonalem - niskie napięcie powierzchniowe pozwoli jej wniknąć głębiej, zwilży gwint i ruszy? Tylko ostrożnie, kropelka-dwie.



Ok, myślę że ważna jest tu kwestia relacji plastik obiektywu/metal pierścienia. Także teza sugerująca zatarcie wydaje mi się prawdziwa. Części są skręcone ze sobą szczelnie. Sprawdzę najpierw z benzyną ekstrakcyjną bo mam pod ręką.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach