PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Mam kafeterę, której się urwał zawias pokrywki i zaparzanie bez pokrywki przerabiałem. Nie piszę, że kawa była zimna, ale gorąca też nie była. Może, gdyby przed parzeniem podgrzać górną część kafeterki...
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
to ja może troszkę inaczej ;)
czy piliście coś z tej palarni kawy, kawiarni, czy warto?
http://allegro.pl/sklep/23617690_cafe-borowka
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Wrzątek z moki nigdy nie będzie, bo woda która przechodzi przez kawę ma 90-95C plus ok minuty na wypełnienie zbiorniczka, wlanie do chłodnej szklanki/kubka/filiżanki itp.

Faktycznie jakby przelał wrzątkiem górny zbiornik i dopiero wtedy czynił rytuał, do tego prawidłowo ogrzał naczynie z którego pijemy to kawa pewnie wyszłaby dość gorąca :]

To ja żeby było też kawowo a nie tylko temperaturo-sprzętowo
p
Co myślicie o tych kawach w TESCO EXTRA, mozna je kupować na dowolne ilości, mielić na miejscu itp.
Cenowo całkiem znośnie 7,2zł/10dkg
Jak smakowo? i która jest dobra do moki/kawiarki oraz który przemiał wybrać na tej maszynce?
http://i.imgur.com/hMURV.jpg
http://i.imgur.com/xwD2S.jpg

[ Dodano: 2013-02-16, 13:10 ]

dostałem ją na w prezencie, ma ciekawy zaworek, który wypuszcza powietrze z torebki z bardzo fajnym aromatem, ale nie dopuszcza tlenu do środka.

Smakuje i polecam
Nawet robiona na szybko z Frech pressa mi smakuje, a to już dobrze wróży :]
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
pszczołowaty napisał/a:
czy piliście coś z tej palarni kawy, kawiarni, czy warto?

http://allegro.pl/sklep/23617690_cafe-borowka


Może trochę późno, ale odpowiem: tak, ostatnio zamawiam kawę tylko stamtąd. Cena rozsądna a lepsza od każdej ziarnistej, jaką dotąd piłem (głównie lavazza). Jej największą zaletą jest to, że jest palona kilka dni przed wysyłką, czyli optymalnie (kawa bezpośrednio po wypaleniu powinna właśnie mieć kilka dni na odgazowanie).

Aha, próbowałem też tych kaw na wagę z TESCO, o któych pisze długas powyżej - moim zdaniem Borówka jest o wiele lepsza a kosztuje ok.4-5zł/100g z przesyłką.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
piłem tą BARISTA COFFEHOUSE
Dobra, poprawna, ale nie porwała mnie jak bym się spodziewał, coś jak dobra mielonka ze zwykłego sklepu.
Może była zwietrzała lub ją źle zmieliłem, poczekam na promocję (są czasem za 5,2zł/100g) i kupię inną odmianę.
A boróweczkę będę miał na oku w przypływie większej gotówki i braku kawy.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
janpa, dzięki :)
jak skończę la brasillianę wezmę może tą tarrazu i santosa rodzicom , może mixa zrobię ;)
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Z Borówki piłem już santosa, peru i teraz mam kolumbię na tapecie. Najmniej mi pasowało peru, santos i kolumbia bardzo ok, ale to oczywiście indywidualna sprawa.
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Kwestia jak się pije kawę, czy czarną w dużym kubku z przelewowca, FP itp. czy espresso
Bo przy mieszaniu z mlekiem są różnice, ale chyba nie aż tak wyraźne (wiadomo, że bez problemu odczujemy różnicę między dobrym ziarnem a mielonką niebieską prima)ale chyba trudno wyłapać niuanse danej kawy jeśli dodajemy mleko i dość sporo cukru.

Gdybam, bo espresso jeszcze nie piłem :/
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
dlugas1982 napisał/a:
ale chyba trudno wyłapać niuanse danej kawy jeśli dodajemy mleko i dość sporo cukru.
Masz racje - z drugiej strony, mleko czasem potrafi uratowac cos co wydaje sie niepijalne ;-)
Tym, ktorzy nie skapia grosza w poszukiwaniu nowych kawowych smakow, podrzuce takiego linka: http://www.kellerancoffee.pl/
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Oj wyczujemy różnicę .... smak kawy jest zupełnie inny.
Nie zawsze oznacza, że lepszy.
Kawki z dodatkiem ropuchy ( robusta ) przez moccatierkę przepuszczam na palniku i do tego mleczko. Smak ropuchy świetnie się z mlekiem komponuje, ale jak to przez 15 bar przecisnę to gorycz... i znika orzechowa nuta.
Przy czystej arabice z dobrej mieszanki ( tej przeciętnej także ) efekt zupełnie odwrotny.
Bez temperatury i ciśnienia to i mleko nie pomoże ...

Co do kaw pod wysokie ciśnienie to moje typy:
Manuel Sublime,
Mokito Bianco,
Antoniana Nero

a z wersji kryzysowych:
Cafferizzi,
czy tego samego producenta Daka cafe espresso ( 1kg - 27 zł :-) )

A degustacja rozpuszczalnych granulatów ma się tak do picia kawy,
jak dotykanie cycków na monitorze do sexu.
 

laaval  Dołączył: 07 Paź 2011
A bawicie się w urozmaicanie kawy różniastymi dodatkami (np. miód, kakao, przyprawy, alkohol, syrop)? Ja czasem eksperymentuję z przepisami i czasem fajnie to smakuje. Owszem czystej kawy, bądź kawy z mlekiem to nie zastąpi, ale to jednak miła odmiana :)
 

marfalc  Dołączył: 08 Sty 2010
Ja lubię słodzić espresso miodem.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
laaval napisał/a:
A bawicie się w urozmaicanie kawy różniastymi dodatkami (np. miód, kakao, przyprawy, alkohol, syrop)? Ja czasem eksperymentuję z przepisami i czasem fajnie to smakuje. Owszem czystej kawy, bądź kawy z mlekiem to nie zastąpi, ale to jednak miła odmiana :)
Zdarza się, ale raczej sporadycznie... z alkoholu tylko Baileysa stosuje, dobry miodek jak najbardziej, goździki, cynamon tez się trafi. Jeśli cukier, to tylko brązowy.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Do Rygi coraz bliżej.... :-|
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
pipeman, co do kawiarki byś polecił?, do picia w odrobiną mleka większą lub mniejszą

No i robusty to chyba w mieszance max 20-30%, bo większa ilość raczej potężnie wykręca język.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
cube007 napisał/a:
Jeśli cukier, to tylko brązowy.
Jeśli cukier to tylko trzcinowy a najlepiej nierafinowany. Brązowy może być też z buraków. :-P

dlugas1982 napisał/a:
pipeman, co do kawiarki byś polecił?, do picia w odrobiną mleka większą lub mniejszą
Co prawda nie jestem pipeman ale mi do kawiarki najbardziej podchodzi Arabica Etiopia Sidamo. Oczywiście z mlekiem. :-D
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Zbyszek też może być ;-)

Ile lejecie mleka? tylko na zabielenie czyli ok. 10-15% czy znacznie więcej?
Ja to mam z tym różnie i zależy od kawy i nastroju.

Czy dobrze kojarzę że
Kawy brazylijskie są delikatniejsze w smaku mniej kofeinowe?
a afrykańskie chyba mocniejsze w smaku i dające większego "kopa"?

Cytat
Arabica Etiopia Sidamo
jej ziarno wygląda niezbyt atrakcyjnie, smak ma jednak znakomity, korzenno-czekoladowy. Nie jest ostry ani intensywny, głęboki, mocny aromat, lekka kwaskowość. Rośnie w stanie dzikim w naturalnym środowisku.

hmm :) kiedy ja to wszystko wypróbuję?
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
ZbyszekB napisał/a:
cube007 napisał/a:
Jeśli cukier, to tylko brązowy.
Jeśli cukier to tylko trzcinowy a najlepiej nierafinowany. Brązowy może być też z buraków. :-P
Hehe, masz racje :mrgreen: Mialem na mysli trzcine.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Do kawiarki polecam popularne:
- Lavazza Qualita Rossa,
- Lavazza Crema e Gusto,
- Segafredo espresso casa,
- Kimbo clasico.

No i Illy, które tu jest doskonałe.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
dlugas1982 napisał/a:
Ile lejecie mleka? tylko na zabielenie czyli ok. 10-15% czy znacznie więcej?
Ja to mam z tym różnie i zależy od kawy i nastroju.
Zazwyczaj więcej i też zależy od nastroju. :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach