Carlos Cruz  Dołączył: 14 Sty 2009
alkos napisał/a:
12-16kg takiej porzadnej, ze sredniej polki (30e za kilo palonej vs 10e za kilo zielonej). Czyli mniej niz rok jak dla mnie.

a jaki jest minimalny 'wsad' do tej machiny?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pali sie na raz 100-250g.
 

mario132  Dołączył: 15 Mar 2011
Ja polecam bardzo podobny : Bosch TCA 5809
Mam go tydzień super sprzęt ,świetna kawa grupa piana i cena bardzo ok.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Bosha miałem wcześniej w biurze. Nie narzekałem.
Obesnie Siemens, Bosh i Nivona to to samo.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pipeman napisał/a:
Jarek Dabrowski w moim ekspresiku jest specjalna dysza osobna tylko dla spieniania mleka.
W wielu tak jest. Chodzi o osobny pojemnik na mleko, który jest integralną częścią ekspresu.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jarku - jak już znajdziesz taki ekspres, to uważnie przeczytaj jak często i w jaki sposób czyści się pojemnik i "spieniacz" do mleka. Mleko jest o wiele bardziej "syfiące się", niż woda i domycie np. rurki spieniające jest dość ciężkie.
Mleko tez się łatwo psuje i kiedy będzie gdzies zalegać, to może być error.

Po prostu zobacz, czy ekspolatacja czegoś tekiego nie będzie zbyt uciążliwa [skórka nie warta wyprawki ;-) ].
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
espresso, nie jestem znawczynią, ani smakoszem kawy, niestety :-)
Lubię moją "Profanację" - duuużo mleka, mało kawy, cukier i przyprawy. W sumie sie cieszę, bo nie musze kupować sprzętu za kilka tysięcy - i tak nie widze różnicy ;-)

[ Dodano: 2011-12-11, 21:18 ]
A na kawę [albo i "kawę"] może będzie jeszcze okazja się umówić :-)
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
mygosia napisał/a:
Mleko jest o wiele bardziej "syfiące się"

100% racji. Szczerze mówiąc nie zdecydowałbym się na kupno ekspresu z takim pojemnikiem. Zbyt leniwy jestem, żeby się narażać na dodatkową robotę ;-)
Spieniacz to inna sprawa - w sumie to przecież tylko "dmuchawa" gorącej pary. Najlepiej tuż po użyciu przepłukać w gorącej wodzie i w niej go pozostawić - kłopotów z uciążliwym myciem być nie powinno.
Nie pamiętam, czy już pisałem czy nie, ale ostatecznie kupiłem Jura Ena 3. Zakładając ten wątek określiłem sobie niższy przedział cenowy, potem jednak naczytałem się i stanęło na Jurze :-) Nie żałuję. Ekspres niezbyt duży, mało absorbujący (w sensie czyszczenia), wygodny.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Cytat
Spieniacz to inna sprawa - w sumie to przecież tylko "dmuchawa" gorącej pary


A tu się mylisz, Nie ma w moim siemensie dyszy do wdmuchiwania powietrza ( tak jak i przy większości ekspresów w tej klasie ). Do kartonika z mlekiem wsuwam rurkę i automat zasysa mleko do głowicy, wypluwając je spienione do filiżanki.

Głowica w pełni demontowalna. Poza tym przy czyszczeniu automatycznym ekspres do podstawionego pojemniczka wypluwa z tej mlecznej dyszy wrzątek, a następnie układem zasysającym mleko wciąga wrzątek i drogą mleczną go wypluwa. Czyszczenie manualne raz na jakiś czas.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
pipeman napisał/a:
Do kartonika z mlekiem wsuwam rurkę

I nie zostają w tej rurce "resztki", które trudno wyczyścić?
Wolę "dmuchawę" ;-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Robert K. napisał/a:
I nie zostają w tej rurce "resztki", które trudno wyczyścić?

Odpinasz rurkę i płuczesz - żaden problem.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
U mnie w czasie spieniania robi się twardy osad z mleka - nie wystarcza samo przepłukanie, tylko trzeba go delikatnie zeskrobać [np. paznokciem]. Jeśli fi byłoby mniejsze [rurka, a nie tulejka], to byłoby to niemożliwym.
 
Carlos Cruz  Dołączył: 14 Sty 2009
mygosia napisał/a:
U mnie w czasie spieniania robi się twardy osad z mleka ...

Nie wierzę że w czasie spieniania od razu twardnieje, wycieram po spienieniu szmatką i nie mam żadnych skamielin.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ale on nie zasycha po jakims czasie.
On po prostu twardnieje [denaturacja białka po osiągnięciu odpowiednio wysokiej temperatury - podobny proces można zaobserwować w czasie gotowania mleka - robi się stwardniała masa na obrzeżu garnka - cięzko to potem domyć bez odmoczenia].

Jeśli nie wierzysz - cóż... trudno. Nie chce mi sie udowadniać, że nie jestem słoniem. :roll:
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
mygosia napisał/a:
w czasie spieniania robi się twardy osad z mleka

Po spienieniu trzeba na krótką chwilę wypuścić parę, to usuwa resztki mleka ze środka. Chyba że piszesz o zewnętrzu dyszy, tam to faktycznie trzeba trochę poskrobać.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Nikt nie zmusza do zakupu. Każdy i tak dokona własnego wyboru.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fanatyzmem wieje.

Kawa to Ameryka Środkowa i Południowa, Indonezja, Indie, pół Afryki... Zalezy jak sie je miesza - i czy w ogole - i jak pali. A ekspresy o ktorych tu dyskutujecie to takie point-and-shooty.

A naprawde konkretnym smakiem tej kawy pozwala sie cieszyc chocby najtanszy manualny sprzet do prawdziwego espresso, z porzadnym boilerem i glowica E61 albo odpowiednikiem. Ta moja Silvia za 2500pln to tak naprawde entry-level, ale mozna na niej zrobic kawe swiatowej klasy.

Reszta to skil.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Co do ekspresów to nawet Gaggia clasic wystarczy ( i spora dawka doświadczenia ), co do kawy to .... powiedzmy od włoskich mieszanek kawa się dopiero zaczyna. Sam też kilka kilo italiańskich ziarenek rocznie wsypuję do ekspresu.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pipeman napisał/a:
Co do ekspresów to nawet Gaggia clasic wystarczy


Przyznam ze Classic jest ok. Byle boiler byl, nawet maly i aluminiowy, a nie termoblok :-) A zatem prawidlowa temperatura i cisnienie. No i porzadnie nagrzany portafilter, o czym wiele osob zapomina - nawet w biznesie.
 
Carlos Cruz  Dołączył: 14 Sty 2009
Ja mam wrażenie że kawowe centrum parę lat temu przeniosło się z Rzymu na północ do Skandynawii, Londynu - stąd ta moda na szukanie 'owocowych' smaków, a ekspresy juz zaczynają być passe, Prawdziwi hipsterzy piją dripy :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach