denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Może fotocela studyjnej ustawiona była na drugi błysk?
 

sever  Dołączył: 07 Maj 2008
koleżka z tego filmiku też zachodził w głowę jak to możliwe a sprawia wrażenie że wszystko co związane ze studiem nie jest mu obce
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
albo w canonie można w trybie HS ustawić systemową lampę manualnie? tzn bez pomiaru.

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
denvi napisał/a:
Może fotocela studyjnej ustawiona była na drugi błysk?

Moje lampy nie reagują na przedbłyski etc... (mają taką opcję w konfiguracji)
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Fafniak, ale czy to nie jest tak, że błysk lampy studyjnej trwa na tyle długo, że to traci znaczenie? Lampa S. może zacząć świecić na błysk pomiarowy z palnika lampy HSS, ale kończy świecić jeszcze długo po zamknięciu migawki. Pomyśl, ile razy czas 1/4000 jest krótszy od 1/500 ;-)

Albo można mieć mądre lampy, jak niektórzy :-D

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
czyli jak rozumiem mam w tym przypadku traktowac swiatlo blyskowe jako ciagle
ciekawe jak d700 z lampa sb800 bedzie pracowal :roll:
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
MacRayers napisał/a:
Moje lampy nie reagują na przedbłyski etc...
powinny mieć, o to właśnie mi chodziło. Jak masz systemową lampkę, zakładaj i do dzieła. Daj znać czy pentax dal radę
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ide spac
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
thrackan, zgadza się, z tego co wiem, to trik polega na tym, że właśnie przedblysk pomiarowy wyzwala lampy czy też żarowki błyskowe
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
kenzo napisał/a:
thrackan, zgadza się, z tego co wiem, to trik polega na tym, że właśnie przedblysk pomiarowy wyzwala lampy czy też żarowki błyskowe

Oj nie wydaje mi się... Czas błysku lamp studyjnych to ok. 1/700 - 1/1700. W tym czasie lampa zewnętrzna musiałaby zmieścić błysk pomiarowy a potem właściwy, przy którym następuje otwarcie migawki. Gdyby było to możliwe ludzkie oko raczej nie byłoby w stanie wyodrębnić błysku pomiarowego i właściwego. Jak wiesz tak nie jest. Wydaje mi się, że lampa studyjna miała ustawioną fotocelę na drugi błysk. Ale nie dam sobie nic obciąć za moją teorię. ;-)
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Fafniak napisał/a:
czyli jak rozumiem mam w tym przypadku traktowac swiatlo blyskowe jako ciagle

Moim zdaniem tylko dla czasów migawki krótszych od długości błysku lampy studyjnej - chodzi o to żeby lampa studyjna świeciła cały czas w czasie otwarcia migawki.
Flash z trybem HSS jest potrzebny do oszukania elektroniki korpusu w celu wyzwolenia błysku przy krótkich czasach, fotocela lampy studyjnej musi być w stanie zignorować przed błyski (pomiarowy i ewentualnie redukcji czerwonych oczu).
Natomiast zastanawia mnie jakim cudem to zadziałało dla czasów migawki od X-Sync do 1/2000. Wydaje mi się, że lampa studyjna użyta do testu miała czas błysku ok 1/400 dla ustawionej mocy i po prostu świeciła cały czas w trakcie kiedy migawka była otwarta. W teście są używane czasy 1/500, 1/1000 i krótsze.
Być może dla drogich lamp o krótszym czasie błysku test by się nie udał.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Był już tutaj wątek o tym filmie, i artykule tego gościa. Cał bajer polega dokładnie na tym, że lampa studujna świeci tak dłuho, że migawka zdąży przelecieć całą matrycę czyli w tym momencie możnaby przyjąć, że jest ona źródłem światła stałego. Ot teoria względności w praktyce. 1/500 w stosunku do 1/8000 to ciągłość... To chyba zresztą jaad75 naszybciej wytłumaczył. Jedyne co się udało autorowi, co zmusić wyzwalanie lampy poprzez użycie HSSa. I dziwne jest, że taki magik nie potrafił tego wytłumaczyć...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jezuuu... Pisałem to już tyle razy, nawet na tym forum... :roll:
Po pierwsze, większość tanich lamp studyjnych ma t.5 w granicach 1/800-1/1000s, ale to jest czas w którym uwalniane jest tylko 50% energii zmagazynowanej w kondensatorze, 90% jest uwalniane w czasie t.1, który jest przeciętnie 3x dłuższy. Można przyjąć, że czas błysku lampy, dla której t.5 jest podawane jako 1/800s, wynosi tak naprawdę ~1/250s i dzieje się tak wyłącznie dla pełnej mocy, bo im bardziej skręcamy typową lampę typu monoblock, tym dłuższy mamy czas błysku.
Opisywany trik polega na tym, że lampa systemowa w HSS (w manualu, tak by nie było przedbłysków pomiarowych), wyzwala studyjne w odpowiednim momencie, czyli wtedy gdy pierwsza kuryna już odsłoni fragment klatki, ale druga jeszcze nie ruszy, a długi błysk lampy studyjnej "wybrzmiewa" podczas całej drogi kurtyn migawki.
Ponieważ traktujemy długi błysk lampy studyjnej jak światło ciągłe, to jego efektywność spada wraz z zawężaniem szczeliny migawki (czyli skracaniem czasu naświetlania), a mrożenie ruchu może być obarczone typowymi zniekształceniami wynikającymi z zastosowania migawki szczelinowej.

 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
O! o wilku mowa, a on tu...
jaad75, nie mogę odszukać tamtego wątku...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Cytat
jaad75, nie mogę odszukać tamtego wątku...

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=385570#385570
Tutaj coś o tym mówiliśmy... :-)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
O właśnie. Dziękować!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75, wspaniale - dzieki - a mozesz napisac czy sa problemy z odwzorowaniem kolorow/ruchu ?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Fafniak, co do kolorów, to trzeba by to dokładnie przetestować - pod koniec błysku spektrum jest przesunięte w kierunku czerwieni, więc zapewne dałoby się pomierzyć różnicę w dolnej i górnej części kadru. Zresztą, różnica jasności też tu oczywiście wystąpi, choć paradoksalnie tym mniejsza, im gorsza (czyt. wolniejsza) lampa... Problem "mrożenia" szybkiego ruchu jest taki sam dla wszystkich migawek szczelinowych, niezależnie jakiego światła użyjemy: przekoszenia i skracanie lub wydłużanie obiektów w zależności od kierunku ich ruchu w stosunku do ruchu lamelek...
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
jaad75 napisał/a:
lampa systemowa w HSS (w manualu, tak by nie było przedbłysków pomiarowych)

Jezuuu... w pentaxie się nie da! Przynajmniej w moim. Nie da się, bo w hss nie ma trybu manualnego lampy ino p-ttl. W...denerwowało mnie to ostatnio podczas polowanie no owady latające, płoszyły się skubane błyskiem pomiarowym.
(że się nie da to głupi żart, teraz nawet "rzemieślnicze" zewnętrzne fotocele mają funkcję aktywacji na drugi blysk)
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Fafniak, to pierwsze zdjęcie robiłeś z HSS ?

Ja tak z ciekawość na widok tego wątku uczyniłem 2 zdjęcia "szybkich" obiektów.



i drugie mniej okazałe w takiej rozdzielczości (nie widać dobrze poszczególnych kropel odlatujących, zmniejszona cała klatka)
http://i44.tinypic.com/2lc0jkp.jpg

Były 2 baloniki i 2 próby. Do pierwszej link duga powiększona.

Bez HSS czas na 1/180, światło zastane było ale wpływu nie zauważyłem.

Wybaczcie amatroszczyzne ale tak tylko że przy 1/180 już ruch błysk mrozi, przy hss za to przy kropelkach miałem smugi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach