jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
MacRayers, Benek może podyskutujecie sobie przez PW?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
jorge.martinez, nawiasem mówiąc, temat już dawno przestał być "SAMPLE".
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Benek napisał/a:
Jak już napisałem - nie będę brał udziału w kolejnej arcydebilnej, kretyńskiej i bezdennie idiotycznej dyspucie rozpętanej przez użytkownika MacRayers.

Dysputę rozpocząłeś pisząc bzdury o DA*55/1.4 i konieczności przymykania do f/2.8 Robiłeś nim zdjęcia ? Masz jakieś przykłady ?
Ja o 60-250 się nie wypowiadam bo GO NIE MIAŁEM W RĘKU i nie wiem do ilu (i czy w ogóle trzeba) go przymykać.
jorge.martinez napisał/a:
MacRayers, Benek może podyskutujecie sobie przez PW?

Jeżeli prostowanie informacji wypisywanych przez innego użytkownika wymaga dyskusji na PW to bardzo szkoda. Tym bardziej, że użytkownik ten nie posiadał na dłużej (lub też krócej) szkła o którym wypisuje takie informacje.... Chodziło przecież o sprostowanie tego zdania :
Benek napisał/a:
'Lepszość' tkwi chociażby w tym, że 60-250 jest ostry od pełnej dziury i to na każdej ogniskowej. Podczas gdy 55 trzeba przymknąć do 2.8 żeby osiągnął użyteczne wartości.
Jakie wartości ? Gdzie ? W centrum czy na brzegach ? Jak ma się to do głównych zastosowań tego obiektywu ? Eh... No ale dla niektórych najważniejsze jest by
Benek napisał/a:
patrząc na wykresy z photozone
wyszło na papierze lepiej/gorzej. Ja pier...niczę taką fotografię... :-/ :roll:
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Frustraci...
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
espresso napisał/a:
Świetnie to pokazuje rynek wtórny. Wystarczy porównać cenę nowego ze szkłem z drugiej ręki. Spadek wartości chyba jak w żadnym innym szkle.


Gdzie można takie coś sprawdzić? Kiedyś chyba widziałem spis szkieł z e-bay?



Te znaczki na PZ obiektywy dostają dosyć rzadko. Pentaxowy to chyba jeszcze LTD 31 ma.
Czyli jak to zwykle w internecie - opinie na temat każdego szkła od świetnych po tragiczne. Czyli z internetu dowiedziałem się NIC ;-)

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Łeeeee. Myślałem, że w "samplach" to jakieś fajne zdjęcia z tego obiektywu, a tu takie tam gadki. :-/
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Jacek S napisał/a:
espresso napisał/a:
Świetnie to pokazuje rynek wtórny. Wystarczy porównać cenę nowego ze szkłem z drugiej ręki. Spadek wartości chyba jak w żadnym innym szkle.


Gdzie można takie coś sprawdzić? Kiedyś chyba widziałem spis szkieł z e-bay?

Obrazek

Te znaczki na PZ obiektywy dostają dosyć rzadko. Pentaxowy to chyba jeszcze LTD 31 ma.
Czyli jak to zwykle w internecie - opinie na temat każdego szkła od świetnych po tragiczne. Czyli z internetu dowiedziałem się NIC ;-)

Raczej bym powiedział, że chodzi o rozrzut jakościowy, mogli dostać lepszą kopię obiektywu, niektórzy dostali fatalną i tyle.
Szkoda że producent nie daje "średnie wartości" dla obiektywu i jeżeli ten takich nie trzyma to może iść na gwarancję.
Koledze spadła z biurka Sigma 24-70 HSM II (pod Nikona) i ma kiche, niby wszystko jest cacy, ostrzy w całym zakresie nic się nie zmieniło, oprócz ostrości która się jakby pogorszyła, możliwe że któraś soczewka się delikatnie ruszyła... Wcześniej miał żyletę, teraz ma co najwyżej tępy nóż... I na gwarancję nie ma jak oddać, skoro działa...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Mathis napisał/a:
Koledze spadła z biurka Sigma
Niech sturla ją jeszcze raz, tylko w drugą stronę. Soczewka na bank wskoczy na swoje miejsce. :evilsmile:
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Pentagram napisał/a:
Mathis napisał/a:
Koledze spadła z biurka Sigma
Niech sturla ją jeszcze raz, tylko w drugą stronę. Soczewka na bank wskoczy na swoje miejsce. :evilsmile:

Takim tekstem bym go dobił :lol:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Rozumiem, że 60-250 podpiąłeś przez przejściówkę do Nikona d300 lub d80?
 

sever  Dołączył: 07 Maj 2008
Benek napisał/a:
Rozumiem, że 60-250 podpiąłeś przez przejściówkę do Nikona d300 lub d80?

sorry, nie kumam
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
sever napisał/a:
a ja właśnie wrzucam na serwer kolejne sample ... akurat rajdowe


Dla mnie git, chociaż nie jestem miłośnikiem fotografowania blachosmrodów. Mój egzemplarz dopiero przyszedł i nie mam na razie żadnej imprezy długim tele do obcykania. Ale na razie się cieszę, bo próby, które robiłem pokazują że też mam egzemplarz wadliwy bo działa i jest ostro. Wątek odświeżyłem bo wolałem najpierw kupić obiektyw a potem czytać opinie. Teraz widzę, że to dobra metoda ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
sever
a te foty toś musiał rąbnąć przynajmniej d3...

P.S. A tak na poważnie, to wrzuciłeś bardzo udane zdjęcia.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Wątek zamknięty do sprzątania.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiem czy zostało posprzątane, ale otwieram.

Wiele było głosów, przeważnie krytycznych, o pracy DA* 60-250 pod słońce. Ponieważ mam od grudnia taki obiektyw, zrobiłem szybką próbę. Obiektyw został dostosowany do pracy na FF w sposób opisany w wątku https://www.pentaxforums....troduction.html
Zrobiłem serię zdjęć pionowych ze słońcem pośrodku szerokości kadru i mniej więcej 1/4 od góry, słońce w górnym lewym narożniku, słońce tuż poza kadrem za lewym górnym narożnikiem. Zdjęcia robiłem przy liczbach przysłony 4 oraz 9, przy ogniskowych 60, około 130 i 250 mm, z korektą ekspozycji -3EV (pomiar matrycowy). Oczywiście używałem osłonę przeciwsłoneczną.
Zdjęcia zostały obrobione w LR, z użyciem dorobionego przeze mnie profilu. Ponieważ profil nie jest komplety (brak ustawień dla największych odległości ostrzenia) narożniki zdjęć mogą być rozjaśnione zbyt mocno. Przy obróbce użyłem ustawień automatycznych, po czym ewentualnie rozjaśniłem cienie i przygasiłem światła do momentu, aż LR nie meldował o ich prześwietleniu.
Zdjęcia można obejrzeć tu https://photos.app.goo.gl/wETG3e7uEY3MhZsF9
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
plwk, trochę taki średni ten test. Zrobiłeś zdjęcia źródła punktowego (o ile Słońce można tak nazwać) częściowo rozproszonego przez chmury. Na mój gust wyszło to paskudnie. Biała, rozmyta plama przypomina mi zdjęcia klary ze składaka 18-50 za 500zł. Blików się nie dopatrzyłem na tle, które wybrałeś.
Gdybym miał używać do krajobrazu, chyba bym się nie zastanawiał - znów powraca kwestia stosunku ceny do jakości obrazu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Taki mam widok z balkonu przy tych ogniskowych. Mogłem robić na -5EV, ale nie chodziło o nieprzepalanie słońca, tylko zobaczenie co się dzieje w kadrze, gdy jest w nim słońce.
Jak nie zapomnę to powtórzę kiedyś przy ostrym słońcu, ale widok się nie zmieni. :mrgreen:
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
Wątek jak to na Polskich Forach bardzo "energetyczny".
Jako były użytkownik DA*60-250 pozwolę sobie co nieco opowiedzieć. Mój egzemplarz kupiłem w USA jak było tanio (2010 r.). Więc siedział u mnie prawie 7 lat. Obecnie cieszy innego Usera.
To jest bardzo udany pełnoklatkowy obiektyw. na APS-c trochę nie ma sensu (ciężar). Ja swój zmodyfikowałem odkręciłem tubus, wyciąłem ramkę dremelem. i wstawiłem.

Ciężki? nie (Wydawał się ciężki do czasu DFA 70-200 i DFA 150-450 :-D )
Ma jeden minus, jest to pompka no i ten IF. Czemu minus? Taką sigmę 70-200 EX II zmiana ogniskowej jednym palcem w moment. Niestety DFA 70-200 też jest głupia bo kręci się odwrotnie niż w Sigmie czyli od przodu zoom a AF bliżej korpusu. co jest serio nieptymalne.

Drugi duży minus to focus breathing. Czyli na 250mm przy ostrzeniu blisko możemy zapomnieć o FV 250mm.
Przykłady obliczeń dla minimalnych odległości ostrzenia są tu:
Tu

Jeżeli Twój egzemplarz jest nieostry na pełnej dziurze wyślij do serwisu w Niemczech do kalibracji. W Polsce nie mają maszyny do profesjonalnej kalibracji i tak wyślą do Niemiec. Tak miałem z DFA24-70 (łączny czas naprawy 3 miechy).

Abberacje: tak wszystkie obiektywy Pentaxa z tego okresu, DA*60-250 jest optymalizowany pod ładny Bokeh a nie abberacje więc na pełnej dziurze są.
Jeżeli chcesz mieć jeden obiektyw do wszystkiego to ten zoom się sprawdzi.
Sprzedałem bo GAS i poszedłem w rozwiązania detaliczne :)
1. Jako kieszonkowy zoom wybrałem coś za nic czyli F 80-200 za 200 zł który nie zmienia wielkości jest ciemny malutki ale daje naprawdę wiele radości.
2. Jako codzienny zoom wygodny a dobry F 70-210 który jest prawie 2x cięższy od powyższego acz daje obrazek lepszy (ale nie jest to super nowoczesny obiektyw.
3. Jako wypas DFA 70-200, bo jest jaśniejszy od Sigmy 70-200 EX II o 1/3 EV - Sigma poszła do przyjaciela który jest z niej bardzo zadowolony.
4. Jako Tele Tele 150-450 bo nie ma wyboru. Jakby był poszedłbym w Sigmę 60-600 :-D
5. Jako mini Super tele Adaptall-2 BB55 500m f/8

Sigmy 100-300 nigdy w rękach nie miałem ale ma jeden potencjalny minus, nie jest uszczelniona.
Podsumowując z mojego punktu widzenia DA* 60-250 z czystym sumieniem mogę polecić jako rozwiązanie lepsze jakościowo od DA 55-300 (którego również byłem użytkownikiem ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bardzo dobry, rzeczowy opis :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach