Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 005
Kosmetyczne zmiany w regulaminie zaznaczone na czerwono.

Zaczynamy jubileuszowy - piąty odcinek Pleśń Czelendż :-)

Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick . W przypadku jednego skanu nazwa TIFFa i rara taka sama. W przypadku przesyłania większej ilości zdjęć proszę o nazywanie TIFFów wg wzoru: PC_skan_nick_numer, a rara wg wzoru: PC_skan_nick. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to północ 5 maja 2009 (wtorek).

Życzę udanej zabawy :-D
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
wysłane, jakby nie doszło, to proszę o powiadomienie ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
opiszon, wysyłaj żadanie potwierdzenia otrzymania maila. ;-)

A ja mam pytanie - czy można użyć blur?? Chcę się pozbyć tego ziarna ze zdjęcia. Czy blura można potraktować jako niewielkie nietrafienie (celowe) z ostrością?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pawelek-79 napisał/a:
opiszon, wysyłaj żadanie potwierdzenia otrzymania maila. ;-)

ta, ja z wewnętrznej sieci firmowej wysłałem (firmowe konto), więc mam ewentualne obawy, że mail wogóle nie wyjdzie z sieci, a co dopiero mówić o powrocie potwierdzenia odbioru ;-) (gmail na którym stoi nasz mail ma wogóle taką funkcjonalność :?: )
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
opiszon napisał/a:
(gmail na którym stoi nasz mail ma wogóle taką funkcjonalność

Niestety, zdaje się, że nie ma. Przed chwilą zrobiłem test i wysłałem sobie mail z żądaniem potwierdzenia. Ani się nie zająknął Gmail. Ale jest jeszcze nadzieja, że automatycznie wysłał potwierdzenie, tylko muszę poczekać, aż je otrzymam.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
czy można użyć blur?? Chcę się pozbyć tego ziarna ze zdjęcia. Czy blura można potraktować jako niewielkie nietrafienie (celowe) z ostrością?


Mozna.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Opiszon, wszystko gites :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Iza, git :!:
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Mam taka propozycje, zeby zdjecia przeznaczone do konkursu nie byly wczesniej umieszczane na forum... To moze troche zaburzac prace i powodowac ze bedziemy sie sugerowac wizja autora.
Ja niestety padlem nieco ofiara tej sugestii, bo dobrze pamietalem to zdjecie... Wiem kto jest autorem i wjakim watku zostalo umieszczone...

Co myslicie o mojej propozycji?
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
mateo_m, popieram. Za duże ułatwienie :P
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
mateo_m napisał/a:
zeby zdjecia przeznaczone do konkursu nie byly wczesniej umieszczane na forum.
Ok, bardzo chętnie, tylko niestety nie mam tabunów chętnych do przesyłania skanów. Wystawiam to, co udostępniają mi nieliczni użytkownicy, którym bardzo za to dziękuję. To od Was zależy, co będzie wystawione.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Ok, ja postaram sie cos podeslac. Lobiecuje :-P
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Czekam więc z niecierpliwością :-D
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Iza napisał/a:
Ok, bardzo chętnie, tylko niestety nie mam tabunów chętnych do przesyłania skanów.


A ja mam takie słabe zdjęcia, że wstyd przesyłać :oops:

Ale większość z tych zdjęć, to moje najcenniejsze zdjęcia, bo robione jeszcze w 2001 i 2002, kiedy zaczynałem przygodę z fotografią :-D
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
pawelek-79, jeśli masz takie, którego się nie wstydzisz, to przyślij. Ostatecznie i tak wszystkie skany są weryfikowane przez alkosa.

Jeszcze jedna rada. Ponieważ nie mogę zagwarantować, że nie pojawi się w przyszłości zdjęcie, które zostało już gdzieś opublikowane, radzę po prostu nie przypominać sobie jak wygląda oryginał, tylko robić po swojemu.
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
A ja przepraszam że z takim głupim pytaniem, ściągnąlem sobie to zdjęcie, spodobało mi się, pobawiłem sie koziomami i krzywymi ale jak to zapisać z TIFa na jpg? :oops: :oops: :oops:
w "zapisz jako" nie widze takiej opcji :oops:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Niemy, jeżeli robisz w fotoszopie, to najpierw musisz przekonwertować na 8bitów, wtedy będziesz mógł zapisać jako jpg
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Niemy, poszukaj opcji "eksportuj". I fajnie by było wiedzieć, czym obrabiasz, bo tak to strzelanie w ciemno.
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
No tak głupi jestem mowa o PS :)
Już postąpiłem za radą opiszona, Udało się, dziekuje bardzo. To ja też mogę wysłać swoje? :mrgreen:
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Niemy napisał/a:
To ja też mogę wysłać swoje?
Oczywiście, czekam na wszystkie prace z utęsknieniem ;-) :mrgreen:

Aha, uruchomiłam nową funkcjonalność na koncie gmailowym - odsyłam potwierdzenie otrzymania maila.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach