matb  Dołączył: 02 Lis 2006
[ K100D] Kasetka, bezstykowe szklo i lampa
Witam,

Od dwóch dni mam wreszcie k100d. I mam pewien problem. Mianowicie jak zrobić zdęcie z manulanym szkłem i wbudowaną lampą?
Konkretnie to podpinam np. taka 50mm/1,7, ustawiam tryb robienia zdjeć na M, w custom settings "Using aperature ring" na "permitted". Potem przysłonę na piercieniu i AE-L - i wszystko gra. O ile nie ma konieczności użycia lampy. A jak zmierzyć swatło i dobrać czas, jeśli wymagane jest użycie lampy? Nawet tej wbudowanej???
Może to lamerskie pytanie, ale (na razie) w tym temacie jestem lamer i prszę dać jakąś wskazówkę, linkiem wspomóc czy coś...

pozdrawiam

matb
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przy szkle bez styków lampa wbudowana błyska zawsze pełną mocą i nic na to nie poradzisz, oprócz sposobów partyzanckich (czyli np. rozpraszaczy, czy tym podobnych pomysłów).
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Przy szkle bez styków lampa wbudowana błyska zawsze pełną mocą i nic na to nie poradzisz
Ja tam też lamer jestem ale kompensację błysku chyba da radę ręcznie nastawić :?:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
z wbudowana nie mam doswiadczenia ale poniewaz czesto bylo tak ze z moim Metzem 40 MZ2 i istD nie chcial dobrze pracowac to obmyslilem sobie taki patent:
1 -ustawiam na lampie jej wlasna automatyke
2 - ustawiam o 1EV wyzsza czulosc niz w aparacie
3 - przeslone robocza taka sama jak w aparacie lub wyzsza (w zaleznosci od warunkow)
4 - na lampie jest rozpraszacz.....

efekty w 80% bardzo dobre
ekspozycje na apaarcie ustawiam do warunkow w pomieszczeniu
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Echh i tu DS ze swoim TTLem rządzi. Z wbudowaną lampą zachowuje się identycznie jak 100d ale z zewnętrzną lampą przechodzi na TTL (czasami przedbłyski przeszkadzają bo ktoś przymyka oczy więc można się wyłączyć z trybu A na obiektywie i przedbłyski znikają).
To że zabrali czujniki z 100d jeszcze rozumiem ale dlaczego zabrali z 10d?
A do robienia zdjęć przy pełnej mocy błysku przyda się tabelka odległości do przesłony - powinieneś takie kalkulatory znaleźć gdzieś w sieci (generuje je też programik spot - link jest gdzieś tu na forum)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach