yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
tilt napisał/a:

yaśki Electro bardzo fajne są - ciche, obiektyw jest dość ostry (chociaż kontrast daje raczej mniejszy niż większy), tylko skubańce duże są...


duże to fakt i dość niewygodny grip, daje się we znaki po kilku godzinach noszenia w ręku na mieście..

ale fajne som jak najbardziej i ciche do bólu, aż sam się zastanawiam czasem czy to już :P :D
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
alkos napisał/a:
tilt napisał/a:
ostatnio chciałem tam sprzedać swoją yashikę fx-103 w stanie idealnym z planarem T*50/1.7 za 349


Hmmm... możesz podesłać zdjęcia na maila? :-) Jesli ma ttl to moze bym i wziął :-)


OK, jak wrócę po pracy do domu to podeślę na mejla zdjęcia aparatu i z aparatu...
A TTLa zdaje się, że ma:
http://www.mikebutkus.com...ca_fx-103-2.htm

pozdrawiam,
Marcin
 
PawelK  Dołączył: 03 Maj 2007
alkos napisał/a:
ilt napisał/a:
ostatnio chciałem tam sprzedać swoją yashikę fx-103 w stanie idealnym z planarem T*50/1.7 za 349


Hmmm... możesz podesłać zdjęcia na maila? :-) Jesli ma ttl to moze bym i wziął


Tak FX-103 napewno ma TTL flesza bodajze przy 1/100. To byla jedna z niewielu manualnych Yashic, ktora ma flasz TTL.

EDIT:

sorki nie zauwazylem linka tam wszystko napisane :oops:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Czy Jaśka Electro 35 informuje jakos o czasach, ktore dobiera do przyslony?
 

bosmanzbryzy  Dołączył: 25 Cze 2006
na 90% nie, kurcze musze gdzie wygrzebac swojego gtn
dzieki, ze mi przypomniales :-B o tym przefajoskim, nicniemajacym, wielkim ale przecudownym urzadzeniu co mi gdzie w szafie zalega
tam chyba tylko diody sa przepal/ciemnosc - no nie pamietam juz :oops: normalnie
 

yacek000  Dołączył: 26 Wrz 2007
nie informuje - są tylko diody slow i over na obudowie i w wizjerze - to chyba zależy od modelu. może trochę brak ale i tak to jest genialny sprzęt :]
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
Czy to normalne że w GS pokazuje "właściwą" ekspozycję Na kilku wartościach przysłony ? Przeważnie 3 lub 4. Miałem GSN i tam było trochę inaczej :-/ +/- jedna wartość poza właściwą dawała over lub slow tak samo jak mam w bessie.

Z odgłosów wynika że PoD jest cały i zdrowy.
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Hmmm... od 1/30s (slow) do 1/500s (over) masz ze 4EV. Czyli chyba normalne, że "właściwa" jest dość szerokim pojęciem :-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
bogdanm napisał/a:
Hmmm... od 1/30s (slow) do 1/500s (over) masz ze 4EV.

5

dan napisał/a:
zy Jaśka Electro 35 informuje jakos o czasach, ktore dobiera do przyslony?

Jak powiedzieli, teoretycznie nie informuje. Praktycznie możesz skręcać przysłoną aż dojdziesz np. do niedoświetlenia, wtedy otwierasz do pierwszej prawidłowej ekspozycji i będzie to 1/500 właśnie. No i wtedy idziesz już po kolei i wiesz, jakie będą parametry.
 
Rava
[Usunięty]
dan napisał/a:
Czy Jaśka Electro 35 informuje jakos o czasach, ktore dobiera do przyslony?

--

Nie, ale można to łatwo wydedukować. Jeśli po nastawieniu - na przykład - przysłony 5,6 świeci się czerwona lampka na korpusie (i czerwona strzałka w wizjerze) oznaczająca, że zdjęcie byłoby prześwietlone to zmniejszamy otwór przysłony na ... 8 ... i powiedzmy że dalej się świeci, to 11 ... o gaśnie, co oznacza, że mamy prawidłową ekspozycję przy czasie ok. 1/500 sek. Około, ponieważ migawka w Electro 35 ma przebieg płynny. Podobnie postępujemy przy dolnym zakresie czasu (z ręki), 1/30 sek. Ze statywu to migawka pracuje do 30 sek. Taki aparat robił duże wrażenie w latach 70. Jak go dostałem w 1977 r. to nie wiedziałem o co tu chodzi dopóki nie przeczytałem instrukcji. Wtedy szczeka mi opadła.
 
pankracccy  Dołączył: 18 Gru 2008
A kontynuując dalej...chcąc "manualnie" zmienić parametry ekspozycji (np. wydłużyć czas przy zdjęciach pod światło), trzeba "oszukiwać" automat, z mieniając na pokrętle parametry czułości filmu na mniej czuły (podobnie trzeba postępować chyba z filtrami - bo jak rozumiem opcji "manual" aparat nie posiada?
Czy dobrze kombinuje?
 
Rava
[Usunięty]
pankracccy napisał/a:
A kontynuując dalej...chcąc "manualnie" zmienić parametry ekspozycji (np. wydłużyć czas przy zdjęciach pod światło), trzeba "oszukiwać" automat, z mieniając na pokrętle parametry czułości filmu na mniej czuły (podobnie trzeba postępować chyba z filtrami - bo jak rozumiem opcji "manual" aparat nie posiada?
Czy dobrze kombinuje?

..
Tak, to jedyna metoda, chyba nawet takie zalecenie było w instrukcj. Korekcji ekspozycji tam oczywiście nie było.

[ Dodano: 2009-03-21, 23:07 ]
alkos napisał/a:
jasek napisał/a:
ale nie zrobiłem i jakoś działają na 1,5V bateriach.


Jak juz gdzies pisalem - polecam baterie do aparatow sluchowych (cynkowo-powietrzne), z napieciem 1,4V. Daja prawie idealne wskazania - szczegolnie w Canonetach, które są wrażliwe na zmiany napiecia.



Nie "prawie", tylko dokładnie: 4x1,4V = 5,6V, co Japończyk przewidział dla Yashiki Electro 35 (Canon Canonet: 1.35V Mercuric Oxide 450 mAH 4.20g 16.0Dx6.2H mm.). Nie przewidział tylko, że 40 lat później nie będzie już producenta paluszków dla Yashiki: 5.6V Mercury Silver 36g 17.0D x 44.5H mm. Jeśli chodzi o firmy to, w przypadku Yashiki, pamiętam dwie: GP i Varta. :-(

[ Dodano: 2009-03-21, 23:14 ]
Andee napisał/a:
A ja zamieszcze dla odmiany zdjecie pieknej Yashiki ;) i to dokladnie mojej...

Obrazek


To jest zdaje się pierwsza "kanonicza" wersja Electro 35 (jeszcze bez literek) z 1966-1970 roku. przełomowy model, historycznie pierwszy aparat z migawką sterowana elektronicznie. Dziś to nie robi wrażenia, wtedy to był szok. Z tego co widać na zdjęciu pięknie zachowana.
 

plexy  Dołączył: 30 Mar 2010
Właśnie, pytanie takie, o wersję bez literek, bo taką też posiadam, czy między nią a np GSN jest duża różnica? (wiem, ze obiektyw inny, gorąca stopka też nieobecna, chociaż mi aż tak bardzo nie potrzeba)
Już niebawem skoncze pierwszą rolkę, mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie ;-)
 
marcin93  Dołączył: 06 Lut 2010
Jedna pytanie, może ktoś będzie wiedział.
Zakupiłem przez allegro Yashice 35 FC, załadowałem do niej cztery baterie lr44, wciskam przycisk battery check (o ile to jest battery check, tak wywnioskowałem po przeglądnięciu instrukcji do modelu GSN ;-) ) i... nic. Poprawiam baterię, wciskam ją trochę głębiej, sprawdzam jeszcze raz i... świeci się światełko z przodu, które świeci się w momencie gdy korzystamy z samo wyzwalacza. Czy coś jest nie tak? Może ma na to wpływ fakt, że dwie z tych baterii były już wcześniej używane w kalkulatorze, a dwie to nówki? Bo sprawdzając czy migawka otwiera się na różne czasy to tak, działa - raz to 15s, raz krócej.
Anyone? :->

edit: cóż, doczytałem gdzieśtam i chyba tak powinno być ;-)
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Zamierzam niedługo nabyć jakiś przystępny cenowo dalmierz, obecnie w moim prywatnym rankingu prowadzi Yashica Electro 35 GSN.

Ale jedna rzecz nie daje mi spokoju. Minimalny czas to 1/500, więc będę często potrzebować jakiegoś filtra ND. Pomiar światła to nie TTL a więc będę musiał kompensować to korektą czułości filmu - na ile takie rozwiązanie jest wygodne i skuteczne, jak to wygląda w praktyce?
Mam nikłe doświadczenie z tego typu konstrukcjami.

I jeśli ktoś z forumowiczów posiada bądź posiadał ten aparat - jakie wrażenia?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
me_how, miałeś w łapach tą Yashicę? Zdajesz sobie sprawę, że (oględnie mówiąc) to nie jest mały aparat?
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Nie macałem jeszcze ale zdaję sobie sprawę z rozmiarów. Brałem ostatnio pod uwagę jeszcze Canonety i mniejsze Yaśki, ale po licznych lekturach najbardziej mi pasuje pod względem specyfikacji właśnie 35 GSN. Mniejszych i tak nie zmieszczę do kieszeni, więc te dodatkowe gramy i kilka centymetrów szerokości nie jest taką tragedią. Choć przed zakupem chętnie bym takie coś podotykał ;-)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ja mam electro, jak chcesz pomacac, to pisz pw :)
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
gilby napisał/a:
ja mam electro, jak chcesz pomacac, to pisz pw :)


Myślę, że jak już będę bliski zakupu to się zgłoszę, dzięki za propozycję :-B
 

TomekB  Dołączył: 01 Wrz 2011
Pokrętło czułości nie jest zbyt wygodne, u mnie ciężko chodzi i aż palce czasem bolą ;)
Co do wielkości to jest naprawdę sporo większa od Pentaxowych luster (porównuje z SuperA).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach