krzysiekA2 Dołączył: 27 Sie 2006
[obiektyw] 50/1,4 smc-m...POMOCY!!
witam! Od jakiegoś czasu przeglądam forum i pora w końcu coś napisać:)
Dorwałem do k100 upragniony 50/1.4 smc-m...niby ok ale coś mi się tam majta :evil: - w okolicach przysłony coś w środku lata przy obracaniu szkiełka. Mam nadzieje że ten typ poprostu tak ma i nie powinienem się przejmować:) ale potrzebna mi opinia kogoś kto miał z tym do czynienia. Liczę na Waszą wiedzę!!
dzięki serdeczne i wesołego wszystkiego!!
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
no to na 100% nie jest normalne, moze sie jeden listek obluzowal?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
krzysiekA2, - obejrzyj jak pracuja listki przeslony - mozesz to sam zrobic.....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
z drugiej strony jak "bełtnę" swoim nowiusim FA50/1.4, to tez cos lekko grzechocze...
 
krzysiekA2 Dołączył: 27 Sie 2006
myślałem o tym ale listki przysłony wydają się pracować poprawnie.
w dodatku dzieje się to bez względu na pozycje przysłony.....nie wiem co zrobić. optycznie jest zupełnie ok ale boje się że poprostu "rozklekocze" sie na śmierć!! parę stówek w plecy :evil: .....niby umówiłem się tak że jak coś nie dobrze z nim to mogę zwrócić..tylko nie znam tej konstrukcji
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Miałem coś takiego z FA 85/2.8 SOFT. Czasami używałem jej jako grzechotki, ale gdy znudziła mi się kariera muzyczna wysłałem do Rendaszki. Cholera wie, co w środku klekotało. Wolałem jednak nie rydzykować samoistną rozbiórką, bowiem w tym temacie jestem zdolny inaczej.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
może jakaś śrubka sie wykręciła i lata sobie swobodnie w środku.
miałem podobny przypadek kiedyś w smc 135/3,5, też coś latało, ale u mnie to był kawałeczek plastyku. :mrgreen:

[ Dodano: 2006-12-23, 19:58 ]
do Fafniaka.
masz ten obiektyw smc 24/2 już jakiś czs, i pewnie zrobiłeś sporo fotek tym szkiełkiem. Sam mam ochotę je kupić ale słyszałem, że trafiają się egzemplarze nie do końca idealne optycznie, np. nieostrość w jednym z rogów. daj swoją opinię o tym szkiełku, jak pracuje na cyfrze i analogu.( może jakieś zdjęcie zapodaj)
z góry dzięki :->
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
asklop, - jezeli pozwolisz to zrobie nowy watek - moze dzisiaj jeszce....
 
krzysiekA2 Dołączył: 27 Sie 2006
:)szybcy jesteście !! grzechotka mnie nie satysfakcjonuje - nie mam talentu:(
może by tak wspomógł ktoś kto ma te szkiełko w łapkach...prosze!!!!
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
asklop, - jezeli pozwolisz to zrobie nowy watek - moze dzisiaj jeszce....


ok. będę czekał na ten wątek. leży mi baaardzoo na sercu. :mrgreen:
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
do Inżynier i Krzysiek A2
miałem to szkiełko SMC-M 50/1,4 (i kilka innych egzemplarzy trzymałem w łapkach), i chociaż zewnętrznie nie byl to okaz fabryczny to nic w nim nie latało, a więc myślę, że ten typ tak nie ma.
 
Inżynier  Dołączył: 13 Lis 2006
:cry: Co robić?
 
krzysiekA2 Dołączył: 27 Sie 2006
może ma ktoś nr do jakiegoś przyzwoitego serwisu czy złotej rączki? być może to tylko jakaś niezbyt istotna przypadłość.......chyba że szkiełko jest po awaryjnym lądowaniu na ziemi :(
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
krzysiekA2, - a gdzie mieszkasz????
 
krzysiekA2 Dołączył: 27 Sie 2006
za 7 górami....w opolskim ;-) i tu nikogo takiego nie dorwę. wystarczyłby telefon do kogoś kto takie zabawki często naprawia - zapewne wiedziałby czy to ma znaczenie. Nie mam ochoty oddawać szkiełka ,robić kłopotu sobie i sprzedawcy ale jak trzeba...dałem prawie 3 stówki i to chyba wytarczy żeby wymagać sprawnego obiektywu, prawda?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
watpie czy ktos na telefon poda ci odpowiedz....to nalezy miedzy bajki..... :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Poradze ci cos, bo rozkrecalem "M"ki pare razy.

1. Jesli jestes PEWIEN, ze NA PEWNO cos tam lata, patrz punkt 2. Pamietaj - listki przeslony w dobrze zlozonym obiektywie tez moga lekko grzechotac.
2. Załatwiasz sobie śrubokręcik philipsa krzyżakowy #00 lub w ostatecznosci #0. Byle nie "ruski".
3. Odkręcasz dupkę obiektywu metodą "najpierw-dokręć-śrubkę-tak-zeby-sie-ruszyla-po-czym-swobodnie-odkręcaj", w skrócie NDŚTZSRPCSO.
4. Wysypujesz grzechoczacy element na stół, bo na 100% grzechocze w tej przestrzeni.
5. Jesli to srubka, patrz punkt 6, jesli kawalek śmiecia ;-) - skrecasz z powrotem i idziesz robić zdjęcia.
6. Musisz zdjąć pierścień nastawu przeslony (uważaj na malutką kuleczkę po jego wewnetrznej stronie - jak zgubisz to, uwierz mi, nie znajdziesz ;-) ) , oraz jeszcze jeden pierscien, trzymajacy sie na 3ech lub 4ech srubkach "z boku". Tutaj najwazniejsza czesc - przy zdejmowaniu patrz uwaznie jak ulozone sa elementy, ktore przenosza wartosc piercienia nastawu do mechanizmu przeslony - trzeba je potem poskladac ;-) Nie jest to trudne, jesli tylko zapamietasz.
7. Przekręcasz obiektyw na nieskonczonosc - przy samym wewnetrznym gwincie (helikoidzie) sa dwie mosiezne blaszki (prowadnice) przymocowane 2ma srubkami kazda. Powinno jednej brakowac.
8. Uzupełniasz brak ;-) , przy okazji przykręcajac wszystkie do mocnego oporu, po czym czyscisz je patyczkiem do uszu zamoczonym w zmywaczu do paznokci i nastepnie kapiesz na nie takimże lakierem (mala kropelke!). Czekasz az wyschnie, tak pare godzin. Przy okazji przestaja trzasc ci sie rece :-P
9. Skladasz wszystko do kupy. Pamietaj - to nie rakieta, nie wybuchnie jak zle skrecisz ;-) Poza tym nie da sie zepsuc w ten sposob nic optycznego, a jesli nie bedziesz pracowal silowo, mechanicznie rowniez nic.

Powodzenia! :-D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
10. Jeśli udało Ci się coś zepsuć - kupujesz nowy obiektyw. Jeśli coś lata w środku - patrz punkt pierwszy.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michu, serio trudno zepsuc szklo dobierajac sie tylko do tego momentu ;-) Jedynym ryzykiem jest

1. pogubienie czesci
2. robota młotkiem
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wiesz Alkos, akurat punkt pierwszy to moje ulubione hobby, natomiast w drugim punkcie nie rozumiem dlaczego miałbym tę operację przeprowadzać sobą.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach