sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentax MZ-1
W sieci pojawiło się zdjęcie prototypu MZ-1.Teraz to już pieśń przeszłości, która nigdy nie ujrzy światła dziennego ale myślę, że warto choć zobaczyć jak mial wyglądać "okręt flagowy" serii MZ. Zwraca uwagę wyjątkowo duży jak na serię MZ pryzmat, raczej bez wbudowanej, podnoszonej lampy. Bardzo możliwe, że miał krycie 98% i powiększenie 0.9x, a kto wie czy nie był wymienny?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
No i miał być czarny!
 

Piotrek  Dołączył: 20 Mar 2006
a gdzieżeś to cudo znalazł?
Ach, gdyby to był taki LX z AFem i motorem w cenie K1000 to bym się nawet dziś nie zastanawiał.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tożto Dynax7 prawie ;-) sie Minolta naoglądała ii zrobiła swoje :lol: .... ale ten MZ-1 śjakiś taki nieproporcjonany mnie sie wydaje - wielki pryzmat i takoweż pokrętła jak w przytaczanej Minolcie iii malusi jak MZ-5 korpusik .. szkoda tylko, że możemy sobie porozmawiać tylko o jego wyglądzie :-| MZ-S imho zdecydowanie ładniejszy i wyglądający bardziej "poważnie" (cokolwiek by to miało znaczyć)

[ Dodano: 2006-05-08, 13:21 ]
Piotrek napisał/a:
Ach, gdyby to był taki LX z AFem i motorem w cenie K1000 to bym się nawet dziś nie zastanawiał


oj tak, ooj tak :roll: :roll: :roll:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Okręt flagowy?
Patrząc nań, sądzę, że takowym pozostałbym MZ-S, zaś "1" byłabym pomostem między serią liczbową i właśnie "eSką". Sporo nawiązań w tej konstrukcji do manuali, więc raczej w zamierzeniach nie byłaby to pucha kierowana w rynek zawodowy.
Ale trzeba przyznać mi podoba się okrutnie. Właśnie coś takiego chciałbym zobaczyć z matrycą, by zacząć myśleć o wymianie obecnego DSLRa.
Są gdzieś w sieci może lepsze sample?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
co tu dużo mówić - im więcej mu się przyglądam dochodze do wniosku, że wygląda po prostu jak stary, dobry Pentax :->
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
moje pierwsze skojarzenie - LX AF

jarek
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Mimo, ze wyglada na joke bardzo mi sie podoba... dla mnie taki powinien byc np K1D :-P :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Okręt flagowy?
Patrząc nań, sądzę, że takowym pozostałbym MZ-S, zaś "1" byłabym pomostem między serią liczbową i właśnie "eSką". Sporo nawiązań w tej konstrukcji do manuali, więc raczej w zamierzeniach nie byłaby to pucha kierowana w rynek zawodowy.

Czy ja wiem? Dynax 9 tez ma sterowanie klasyczne a to jak najbardziej pozycja dla zawodowcow. Duzy przyzmat na oko bez lampki tez sugeruje profesjonalny wizjer. Mysle, ze to byl model planowany jeszcze przed MZ-S-em i mial byc z wyzszej polki. Z jakiegos powodu zarzucili go i dali MZ-S-a klasy polprofesjonalnej. To nie pierwszy taki przypadek u Pentaxa. Z1 tez byl projektowany jako w pelni profesjonalny korpus, podobnie szkla FA* do niego. Niestety z jakiegos powodu Pentax zrezygnowal z tej koncepcji i powstal Z1 o profesjonalnych parametrach, ale raczej amatorskim wykonaniu.

Cytat
Ale trzeba przyznać mi podoba się okrutnie. Właśnie coś takiego chciałbym zobaczyć z matrycą, by zacząć myśleć o wymianie obecnego DSLRa.

Byloby milo, tylko musieliby pokombinowac cos z parametrami zwykle widzianymi na cz-b LCD.

Cytat
Są gdzieś w sieci może lepsze sample?

Nie ma niestety...

[ Dodano: 2006-05-08, 17:34 ]
Spinner napisał/a:
Mimo, ze wyglada na joke bardzo mi się podoba... dla mnie taki powinien byc np K1D :-P :mrgreen:

Nie wyglada mi to na "fake". Zbyt kiepskie zdjecie, wyglada na to, ze z jakiejs wystawy, zza szybki. Ale kto wie? Moze jeszcze kiedys odkurza ten projekt dla profesjonalnej cyfranki ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Dynax 9 tez ma sterowanie klasyczne a to jak najbardziej pozycja dla zawodowcow


Wizualnie owszem, jest podobny - głównie poprzez te kołka - ale zauważ, że na nich umieszczone są zupełnie inne funkcje.
Tym niemniej przychylam się do Twojej teorii, że to puszka konkurencyjna do MZ-S i w biurze konstrukcyjnym zdecydowano się jednak na wypuszczenie wiadomego modelu.
Osobiście wciąż liczę na to, że gdy za parę lat cyfra spowszechnieje, to w ramach konkurencyjności wypuszczą podobny model.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Wizualnie owszem, jest podobny - głównie poprzez te kołka - ale zauważ, że na nich umieszczone są zupełnie inne funkcje.

Wiem, tutaj moge byc dobitniejszy i podac przyklad Contaxa N1 - korpus w 100% kierowany do zawodowcow i tez ma takie ladne pokretlo z czasami migawki :-) BTW - na pokretle od MZ-1 doliczylem sie jakiegos czasu krotszego od 1/4000 s, choroba wie czy 1/8000 s czy 1/6000 s jak w MZ-S? ;-)

Cytat
Tym niemniej przychylam się do Twojej teorii, że to puszka konkurencyjna do MZ-S i w biurze konstrukcyjnym zdecydowano się jednak na wypuszczenie wiadomego modelu.
Osobiście wciąż liczę na to, że gdy za parę lat cyfra spowszechnieje, to w ramach konkurencyjności wypuszczą podobny model.

Fajnie by bylo. Dla kazdego cos milego. Poki co wszystko podaza sladem Z1P z jego hyperprogramem i hypermanualem ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Dynax 9 tez ma sterowanie klasyczne a to jak najbardziej pozycja dla zawodowcow. Duzy przyzmat na oko bez lampki tez sugeruje profesjonalny wizjer. Mysle, ze to byl model planowany jeszcze przed MZ-S-em i mial byc z wyzszej polki. Z jakiegos powodu zarzucili go i dali MZ-S-a klasy polprofesjonalnej.


być może właśnie zdali sobie sprawe, że tak jak Dynax9 raczej furory ii wielkiej sławy nie zdobył mimo, że pod wieloma względami napewno był ciekawy (choć ludzie psioczyli, że jak to zawodowy model ma wbudowaną lampe?) tak pewnie profi-pentax mimo wszystko skończył by podobnie niestety. Moze tak długo tego MZ-1 dopieszczali, że aż sie im zestarzał na tyle, że nie warto go było wypuszczać .. albo tak mocno go dopieszczali, że powstał MZ-S ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
A ja bym chcial takiego czarnego AF ze sterowaniem klasycznym... pewne kroki juz zreszta poczynilem :-P BTW - podobny do Contax Aria, przelacznik na pryzmacie jak np w Nikon F100... ;-) Fajne, fajne... :-)

Pzdr
Spinner
 

S_p_i_d_e_r  Dołączył: 21 Kwi 2006
MZ-1? Wg informacji, które znalazłem na sieci tak był alternatywnie nazywany Z1-p...

A ta fotka na samej górze - jeśli to nie fotomontaż dla jaj, to mi to raczej wygląda na prototyp MZ-3 - zobaczcie jakie są podobne:



 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
S_p_i_d_e_r - podobne owszem ,ale widać dużo różnic. Nie chodzi tylko o braklampy, ale i inny grip, dodatkowe przyciski ... i więcej dodatkowych przycisków ;-) I najważaniejsze - inny uchwyt do paska. Podobieństwo wynika raczej z faktu, że to kontynuacja lini MZ-M, MZ-5, MZ-3.
 

S_p_i_d_e_r  Dołączył: 21 Kwi 2006
Prototyp ma to do siebie, że jest prototypem i czasami bardzo się różni od finalnego produktu :mrgreen:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
S_p_i_d_e_r napisał/a:
Prototyp ma to do siebie, że jest prototypem i czasami bardzo się różni od finalnego produktu


no wlasnie - dlatego moze finalną wersją MZ-1 jest MZ-S ;-)
 

S_p_i_d_e_r  Dołączył: 21 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
no wlasnie - dlatego moze finalną wersją MZ-1 jest MZ-S ;-)


Dokładnie. Prawdopodobnie na początku lat 90 powstał prototyp MZ-1, który wyewoluował do MZ-3 (lub MZ-5/MZ-5n - patrz niżej) w 1997, a MZ-S został opracowany na nowo.

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
no wlasnie .. dla mnie ten MZ-1 wygląda jak nieco siekierką ciosany styl modeli, które później trafiły do produkcji ;-) .. aczkolwiek jak już wspomniałem wcześniej wygląda dla mnie po prostu jak stary, dobry pentax ;-)

[ Dodano: 2006-05-09, 13:05 ]
poza tym ciekawe co w porównaniu z tymi modeliami, które znamy, miał mieć w środku ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Tak wlasnie sobie wyobrazalem MZ-1 - jako nastepce MZ-5N/MZ-3... ;-)

Pzdr
Spinner

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach