WvU  Dołączył: 10 Maj 2012
BW C-41
Nigdy nie uzywalem filmow bw do c-41 wiec w tym temacie jestem laikiem a jako,ze o ciemni w chwili obecnej moge zapomniec (maly wandal w domu :-D ) a z jakosci uslug w labie nie jestem zbytnio zadowolony (chodzi mi o bw bo kolor robia super) postanowilem zasiegnac Waszej opini odnosnie tych filmow.Owszem przecytalem ich specyfikacje lecz to nie zastapi praktycznego ich zastosowania tak wiec zwracam sie z prosba do tych,ktorzy ich uzywaja badz uzywali o podzielenie sie swymi uwagami o tych filmach :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
WvU, przeszukaj ten dział pod kątem tych filmów, bo było na ich temat trochę.

O każdym coś znajdziesz.

Weź Ilforda albo Fuji i na pewno będziesz zadowolony. Charakterystyką najbardziej przypominają filmy tradycyjne.
 
WvU  Dołączył: 10 Maj 2012
Dzieki Jorge,przeszukalem ale jakos nic do mnie nie przemawia a co za tym idzie nie moge sie zdecydowac :-/ dlatego szukam odpowiedzi od ludzi,ktorzy pstrykali na tych filmach.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
ok, prosze, opinia czlowieka ktory uzywal jest taka, ze przypominaja one bw z cyfry. Dlatego tez nie uzywam.

Sorry Horhe.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Mają tę zaletę, że używając analoga masz auto ISO w pewnym zakresie. Aczkolwiek mi bardziej podchodzi HP5, Delta, albo Tmax niż szaro-rozmemłany obrazek z XP2 czy BW400.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ja używam filmu Kodak Professional BW 400, i w niczym mi nie przypomina cyfry..
Może tylko w tym że ma małe ziarno i bardzo fajny stosunek kontrastu do ilości odcieni szarości.
Dla przykładu,










 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Eldred napisał/a:
Kodak Professional BW 400
Ten to najbardziej przypomina.

Używałem go jednak chętnie na początku mej analogowej drogi, bo był tani :-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Eldred, gdzie można takiego pięknego t-rexa spotkać? :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Eldred napisał/a:
i w niczym mi nie przypomina cyfry..
Ciekawe, bo dla mnie to wlasnie jak cz-b z cyfry :-) Z naciskiem na pierwsze i ostatnie.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jorge.martinez, hmm a ja właśnie przestałem bo jest o tyle droższy od np. APX'sa że nawet mimo droższego wywoływania filmów nie-c-41 tradycyjne wychodzą taniej.

romeoad, pod lublinem.

dzerry, w sumie to się nie znam, na małym obrazku nie używałem zbyt wielu czarnobiałych filmów.
Pierwsze jest z kita 18-55 na me superze może to ma znaczenie ;-)

[ Dodano: 2012-06-07, 10:40 ]
Mnie totalnie powaliła ilość odcieni szarości na tym zdjęciu z samochodzikami za szybą, wydaje mi się że
z tym filmem jest tak że dużo zależy od warunków.
BTW oprócz pierwszego wszystko z Olympusa XA.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Eldred napisał/a:
nawet mimo droższego wywoływania filmów nie-c-41 tradycyjne wychodzą taniej.
Wywołanie filmów C-41 to najmniej 4 zł. Wywołanie filmu w łazience, to góra 2 złote.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jorge.martinez, we własnej łazience, no tak, może do tego dorosnę w końcu :-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Uzywalem kazdego z nich i z pewnych powodow zdarza mi sie czasem uzywac do sredniaka. XP2 jest zdecydowanie najlepszy, moje subiektywne zdanie jest takie, ze neopan odstaje.
XP2 dobrze wychodzi w pomieszczeniach z naturalnym swiatlem i tylko w takich sytuacjach go uzywam, efekt naprawde fajny.
 
WvU  Dołączył: 10 Maj 2012
Dziekuje Wam za wypowiedzi :-)
radekone czy moglbys napisac cos wiecej odnosnie Twoich doswiadczen z tymi filmami?dlaczego uwazasz,ze Fuji odstaje od pozostalych?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
A ja kiedyś czytałem, że XP2 Super to to samo co Neopan 400CN ;-)
 
rybka  Dołączył: 28 Gru 2010
I na dodatek oba ( XP2 i 400CN ) daja sie wywolac ze znakomitym rezultatem w chemi B/W , np. Rodinalu i wygladaja potem identycznie ( i maja te sama czulosc - ok. 100 iso) . A podobienstwo do cyfry w tym wypadku przestaje byc widoczne ... ( wynika ono z bardzo dlugiego odcinka liniowego krzywej ch-nej ) . Pzd.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Z tych zdjec cztery to XP2 a jedno Neopan CN. Kto zgadnie temu stawiam dobrego browara :-)
 
psore
[Usunięty]
Też gdzieś słyszałem że XP2 i Neopan to to samo.Kolor podłoża mają podobny ale te które ja robilem bardzo różnią się gęstością.Podejrzewam że to kwestia labu w którym wołałem.
I to kwestia labów zdecydowanie przesądza o tym że tych filmów nie używam.
Dostać film bez rys i syfów jest praktycznie niemożliwe.A do wołania samemu jakoś sie nie przekonałem.Może gdyby mnie te filmy jakoś powalily to bym sie za to zabrał ale wole klasyczne.
Jeśli już sie je robi to lepiej jest je prześwietlać.
Jeśli gdzieś w cieniach nie ma szczegółów to pojawia się tam taka brzydka "kasza" nijak nie mająca sie do klasycznego ziarna.
Ja naświetlalem je na 160-200 i bylo ok.

radekone,nie będe się porywał na zgadywanie które zdjecie jest z którego tylko zwróciłbym uwage na zdjecie nr 2.
Moim zdaniem lepiej by wyglądało gdybyś zgasił tą białą plame za głową modelki.
Takie rzeczy bardzo mocno "wychodzą" do przodu i spłaszczają fote.
Wzrok jest jak ćma i leci do najjaśniejszego punktu i to jest pierwsza rzecz jaką sie na tym zdjęciu widzi i cały czas świeci przeszkadzając w odbiorze.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Trafna sugestia, poprawie. Co ciekawe, na odbitce ta plama jest 'zgaszona'.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach