Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
ORWO NC21
Znalazłem taki film w domu. Nie wiem, czy naświetlony, czy pusty, chciałbym go wywołać.

Na forum jest jedna informacja, że niby do C-41 się on zupełnie nie nadaje, ale w sieci można spotkać opinie, że daje radę. Inna sprawa, czy w labie w ogóle coś takiego mi przyjmą.

A może wymoczyć go w Xtolu?
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Jarek Dabrowski, nie mam przy sobie rozpiski, jutro Ci podam czasy. Tylko nie wiem, czy mam tez C41, czy tylko bw :roll:

[ Dodano: 2009-06-03, 23:57 ]
To pisał tref.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czasy do C41 mnie średnio interesują... nie mam zaprzyjaźnionego labu, gdzie mógłbym poprosić o "custom processing", wliczając w to niższą temperaturę.

Tu jest całkiem pożywny wątek na ten temat:
http://canon-board.info/showthread.php?t=14423
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Chetnie moge ci wywolac w ramach eksperymentu :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Chetnie moge ci wywolac w ramach eksperymentu
W IE? Czy w C-41?

Jak Ci to wysłać?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
W IE i C-41, w liście. To 35mm czy 120?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
To 35mm czy 120?
Wygląda na 35mm, ale nie mam czym zmierzyć dokładnie. Może byc milimetr róznicy wte czy wewte.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
To były potworne filmy . Trzeba było to prześwietlać nawet o dwie działki . Jeszcze do tego maskz filmu .Były maskowane i niemaskowane . Horror . Jak jeszcze miałem papier CCCP to robota z filmem na cały dzień . Ale ciekawe czy to da się wywołać . We Francji gość wywoływał w jakiś sposób te filmy , miał minilab . Nigdy nie zainteresowałem się jak . Może sie dowiem . Śledzę z zaciekawieniem
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
W Xtolu tego negatywu nie wywołasz, to nie jest film srebrowy !
Jeszcze niedawno widziałem ogłoszenia w necie o tym że facet z Zamościa wywołuje te filmy, może robi to nadal.
Tak w ogóle to gra jest niewarta świeczki, efekty jakie ew. uzyskasz z tego tak mocno przeterminowanego filmu zrobisz sobie z każdego zdjęcia cyfrowego w programie graficznym.
W latach 80-tych wywołałem kilka tysięcy tych negatywów i bez żalu pożegnałem się z nimi.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jurek napisał/a:
W Xtolu tego negatywu nie wywołasz, to nie jest film srebrowy


Wywołasz, podobnie jak kazdy C-41. Musi byc srebrowy, tak nawiasem mowiac.

Jarek Dabrowski napisał/a:
Wygląda na 35mm


Koncówka zwinięta w środek? Kurde, fajnie by było gdyby był jednak naświetlony...
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Po południu poszukam czy przypadkiem nie mam gdzieś jeszcze zestawu do wywoływania, nawet nie pamiętam jak sie nazywał, były to "kity" na o,5 litra. W C41 to bardzo wątpię w jakiekolwiek pozytywne rezultaty, choćby dlatego że NC 21 wywoływało się bodajże w 20 stopniach.
Jeśli chodzi o efekty fotograficzne, to faktycznie nie było to żadne cudo, ale jak kilka lat temu oddałem do labu kilka starych archiwalnych negatywów NC21, to wyszły przyzwoite kopie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jurek napisał/a:
Tak w ogóle to gra jest niewarta świeczki, efekty jakie ew. uzyskasz z tego tak mocno przeterminowanego filmu zrobisz sobie z każdego zdjęcia cyfrowego w programie graficznym.
Przepraszam, załóżmy, że są tam zdjęcia rodzinne sprzed dwudziestu lat. Mógłbyś mi powiedzieć, w jaki sposób mógłbym teraz zrobić te zdjęcia cyfrowo?
alkos napisał/a:
Koncówka zwinięta w środek?
Wystaje.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Jurek sugeruje, że możesz w Paincie namalować ich z pamięci (musisz tylko pamiętać aby narysować tylko tych, którzy są na tej kliszy).
Co do wywoływania w procesie C41 to obiło mi się kiedyś o uszy, że jeśli dasz to do wywołania w labie to "zapaprzą" sobie chemię i będą Cię za to błogosławić, ale ja się nie znam i w życiu żadnego filmu nie wywołałem osobiście (powiększeń trochę zrobiłem no i koreks mam, czemu miałbym nie mieć, kupiłem sobie ze 4 lata temu na rynku od "pchełków" :-) ).
Podsumowując proces wywoływania raczej nie jest zgodny z C41.

[ Dodano: 2009-06-04, 10:27 ]
Pewnie już wujek Google Ci pomógł i czytałeś:
http://www.korex.net.pl/forum/viewtopic.php?t=1460

Cytat
Swoja drogą wołanie w chemii C41 dało masakryczna maskę, którą ściagałem przez dwa dni mocząc film w utrwalaczu b&w 1:50


Ale z drugiej strony:
http://www.korex.net.pl/forum/printview.php?t=719
daje wiele nadziei i może wystarczy jednak zaryzykować z tym C41?

Ciekawe, że:
http://www.czarno-biale.pl/cennik/cennik.pdf
mają w ofercie wywoływanie filmów ORWO, możnaby ich zapytać czy mają proces dedykowany. Hmm, zabawa kosztuje u nich 22zł, a film nie wiadomo czy naświetlony :-/
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
gebi, tak, czytałem to - wygląda na to, że da się wywołać w C-41, ino ma być chłodniej.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
choćby dlatego że NC 21 wywoływało się bodajże w 20 stopniach.


No wlasnie zrobie w C-41 w ~24-28 stopniach, zeby emulsja nie splynela, z przedluzeniem czasu.

gebi napisał/a:
którą ściagałem przez dwa dni mocząc film w utrwalaczu b&w 1:50


Przeciez to nie sciaga zadnej maski. Jakas bzdura...

Jarek Dabrowski napisał/a:
Wystaje.


Kurde, moze jednak naswietl? Najwyzej dostaniesz wieloletnią ahtystyczną multiekspozycję ;-)
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
alkos napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Wystaje.


Kurde, moze jednak naswietl? Najwyzej dostaniesz wieloletnią ahtystyczną multiekspozycję

Nie każdy aparat analogowy ściągał cały film do kasetki, zwłaszcza te, w których przewijanie w jedną i w drugą stronę robiło się ręcznie ;-) .
Jednak jeśli film był w aparacie, to na końcówce mogą być widoczne jakieś ślady (zagięcia).
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Kurde, moze jednak naswietl?
Pomyślę, może naświetlę połowę, a połowę zostawię... czytałem, że jak naświetlać, to przewalać o 4-5 EV?

Korba napisał/a:
Nie każdy aparat analogowy ściągał cały film do kasetki
Jeśli ten film jest naświetlony, to na 99,99% Zenitem.

Korba napisał/a:
Jednak jeśli film był w aparacie, to na końcówce mogą być widoczne jakieś ślady
Patrzę, patrzę, i nic nie widzę, niby delikatne zagięcie jest, ale to równie dobrze może być od czegoś innego...

W jaki sposób w Zenitach przyczepiało sie koniec filmu do rolki? Bo nie pamiętam.
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
W jaki sposób w Zenitach przyczepiało sie koniec filmu do rolki? Bo nie pamiętam.

Było wycięcie w rolce i coś w rodzaju haczyka.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
czytałem, że jak naświetlać, to przewalać o 4-5 EV?


Nie, zrób normalnie.

Jarek Dabrowski napisał/a:
Jeśli ten film jest naświetlony, to na 99,99% Zenitem.


No to powinien odginać się w drugą stronę, zenit "prostuje" film.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Jarek Dabrowski, a wez w ciemnosci odetnij pare centymetrow i wrzuc do xtola. Jesli jest naswietlony, to co najmniej 5 cm powinno byc zaswietlone. Jesli nie, to tylko sama koncowka bedzie zaswietlona.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach