Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Kasetka i fa 50/1.4
Chciałbym poznać opinie użytkowników kasetki i fa 50/1.4. Konkretnie chodzi o skuteczność AF na pełnej dziurze i okolicach. Czy u innych też jest z tym tak słabo? U mnie ok. połowa zdjęć jest nie trafiona, muszę zawsze robić po kilka ujęć. Nie ma reguły, czasami jest FF, czasami BF.
Nie chce mi się wysyłać body ze szkłem, tracić kasę i czekać aż wyregulują, jeżeli nie mam gwarancji, że może być lepiej...
Z drugiej strony szlag mnie trafia, jak mam szybko zrobić zdjęcie (a mogę np. tylko jedno ujęcie) a efekt jest jaki jest...

Na innych szkłach z reguły jest ok, ale nie są one tak jasne... choć mam też smc-a 50/1.7 i potwierdzenie ostrości działa podobnie...
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Nie dziw się. Przy 1.4 głębia jest maleńka i puszka głupieje.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Ale czy musi aż tak głupieć? Ja tu mówię o przesłonie nawet 2.2.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Meggido napisał/a:
Przy 1.4 głębia jest maleńka i puszka głupieje.
Do tego moeż dojść bezwiedny ruch ciała w przód lub w tył i mamy BF lub FF
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Generalnie Kasetka nie słynie z perfekcyjnego af (jak cały nasz system). Paradoksalnie wolę podpiąć jakieś M-szkiełko, przymknąć trochę i lepsze mam efekty niż z AFem. Autofocus w kasetce to loteria, zwłaszcza w przypadku tanich szkiełek których używam.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
piotr_luk, bezwiedny ruch ciała przód/tył eliminuję, raczej ciężko wykonać taki ruch np. na pół metra czy metr.

Wito76, ale przecież napisałem, że przymykam, ale błąd jest na tyle duży, że to nic nie daje. A przecież czasami nie da się przymknąć, bo brak światła nie pozwala :-( A manualne ostrzenie czasami nie wchodzi w grę (bo np. dyszy za tobą kilka osób, które też czekają na zdjęcie).
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Raven napisał/a:
raczej ciężko wykonać taki ruch np. na pół metra czy metr.
No tak, byłoby ciężko
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Raven napisał/a:
Wito76, ale przecież napisałem, że przymykam, ale błąd jest na tyle duży, że to nic nie daje.

Rozumiem Cię, też mam ten ból. Tzn może nie aż tak jak u Ciebie, widzę że cos chyba z puszką masz nie teges, ale faktem jest, że wnerwia mnie AF.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy niedużych odległościach istotne są milimetry.
 

kaczor  Dołączył: 04 Lut 2008
Pokaż jakieś przykładowe zdjęcia, zawsze łatwiej będzie ocenić.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Raven witaj w klubie. Odkąd zacząłem kupować jaśniejsze szkła niż kit mam BF o różnym stopniu z KAŻDYM szkłem jakie podpinam. Różnica test tylko taka, że przy szkłach ciemnych ta wada nie jest widoczna, przy szkłach jasnych wychodzi od razu. Domyślnie mam ustawione +50um w korekcie AF dla DA50-135, +70 um dla 12-24 i +160 um dla FA28/2.8. Tak jest u mnie, u siebie musisz sprawdzić. Wchodzenie do menu serwisowego mam już opanowane do perfekcji.
Te ustawienia oczywiście są dobre przy świetle dziennym. Przy żarówkowym wszystko bierze w łeb :)
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Krzychoo napisał/a:
Wchodzenie do menu serwisowego mam już opanowane do perfekcji.
Mówimy o K100DS czy bez "Super" ?
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
kaczor, ale co ci dadzą przykładowe zdjęcia?

plwk, ja tu mówię o różnych odległościach, od kilkudziesięciu cm, do kilku m.

Krzychoo, no to przynajmniej masz BF, a u mnie po prostu AF nie trafia.

Wito76, pewnie chodzi o D, bo do DS to jeszcze chyba nie ma kombinacji klawiszy.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
[/quote] Mówimy o K100DS czy bez "Super" ?[/quote]
K100D, bez super.
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Ameryki nie odkryję, ale z pentaxem jest tak, że musi byc naprawdę dobre światło, ładny słoneczny dzień lub lampa by AF był pewny, zwłaszcza przy pracy z ciemnymi szkłami z AFem, jakie posiadam. Ale FA 50/1,4 to już jest trochę wyższa półka i tu nie powinno być takich rozjazdów, poza oczywistymi problemami związanymi z papierową głębią ostrości.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Raven napisał/a:
kaczor, ale co ci dadzą przykładowe zdjęcia?

Skalę problemu.

Jeśli robisz zdjęcie z odległości 0,7 - 2 metrów (typowy portret?) i raz masz ostrość pół metra za osobą fotografowaną, to znów pół metra przed nią, to prawdopodobnie problem nie dotyczy autofokusa...

Przy okazji można zobaczyć na pozostałe parametry zdjęcia, a ponoć nawet wyciągnąć ze zdjęcia informację o tym jaki punkt AF wybrałeś ;-)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Miałem Kasetkę i FA 50/1.7. Miałem leciutki BF, który skorygowałem w menu serwisowym - i potem nie miałem żadnych problemów z ostrzeniem. Może 50/1.4 zachowuje się inaczej? A jak z innymi jasnymi szkłami?
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
armar napisał/a:
Raven napisał/a:
kaczor, ale co ci dadzą przykładowe zdjęcia?

Skalę problemu.

Generalnie zdażają się spore BFy jak i FFy, np. na poł metra, metr, a czasami gdzieś tam na tło wyostrzy.

armar napisał/a:
Jeśli robisz zdjęcie z odległości 0,7 - 2 metrów (typowy portret?) i raz masz ostrość pół metra za osobą fotografowaną, to znów pół metra przed nią, to prawdopodobnie problem nie dotyczy autofokusa...

A czego? Problem z trafieniem jest zarówno przy portretach bliskich, jak i ujęciach całej postaci.

armar napisał/a:
Przy okazji można zobaczyć na pozostałe parametry zdjęcia, a ponoć nawet wyciągnąć ze zdjęcia informację o tym jaki punkt AF wybrałeś ;-)

No bez jaj, zawsze używam punktu centralnego i przekadrowuję.

Cytat
A jak z innymi jasnymi szkłami?

Przy korzystaniu z smc-a 50/1.7 i potwierdzenia ostrości zazwyczaj był BF, ale od kiedy mam FA to rzadko zakładam smc-a.

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Raven napisał/a:
No bez jaj, zawsze używam punktu centralnego i przekadrowuję.

nawet przy papierowej przysłonie f/1.4 :?:

i zawsze masz ostrość tam gdzie chciałeś :?:
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
opiszon, na odległości kilku metrów, GO ma prawie metr, więc nie jest to papier. Poza tym są sytuacje, że po ustawieniu ostrości prawie nie trzeba przekadrowywać, a i tak jest pudło.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach