szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
  Łazienkowa partyzantka
Zacząłem oswajać swoje lęki przed łazienką :-D
APX 100 w Rodinalu Special (1+50). Pierwsze wstępne skany i już widzę, na co muszę zwracać większą uwagę. Na paprochy :mrgreen: I żeby zapisywać surowe skany i pracować na kopiach :cry:
BTW, znajdę gdzieś informacje o skanowaniu negatywów srebrowych i obróbce skanów? Jakieś wskazówki, porady itd? Czy muszę sobie wypracować własny łerkałt?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Widzę, że po świętach strasznie ciemnia wciągnęła tych, ktorzy nie są w niej stałymi bywalcami :mrgreen: Ja też wczoraj siedziałem. Żeby OT nie był -> masz rację, paprochy, kropelki,... uważać trzeba. Co do skanów sie nie wypowiadam, poczekam na uwagi tych, ktorym to lepiej wychodzi.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zaczynam studiować suwaczkologię w PS CS... No i opanowuję skanowanie pasków kliszy, żeby mieć wglądówki. I tak pewnie się to skończy pod czyimś powiększalnikiem, tylko uzbieram trochę knotów. :-o
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
ja też będę robić to w domu wkrótce :-D

na gwiazdkę dostałam sprzęt i nie mogę się doczekać :)
szpajchel, chętnie przeczytam o Twoich doświadczeniach, życzę powodzenia :)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Łazienkowa partyzantka
szpajchel napisał/a:
Zacząłem oswajać swoje lęki przed łazienką :-D
APX 100 w Rodinalu Special (1+50). Pierwsze wstępne skany i już widzę, na co muszę zwracać większą uwagę. Na paprochy :mrgreen: I żeby zapisywać surowe skany i pracować na kopiach :cry:
BTW, znajdę gdzieś informacje o skanowaniu negatywów srebrowych i obróbce skanów? Jakieś wskazówki, porady itd? Czy muszę sobie wypracować własny łerkałt?


no raczej samemu musisz :)

ściągnij sobie vuescana demówkę i tam wejdź w user guide (chyba to jest też na ich www) i sobie przeczytaj wszystko co jest, nie ma tego wiele, ale na początek wystarczy.
a później bdb skalibruj monitor lub wymień go na lepszy,bo to klucz do sukcesu w skanowaniu,jak zauważyłem po zeskanowaniu radośnie pierwszych klisz na laptopie (ale to pół roku i 80 rolek temu było:)

i jeśli masz dedykowany skaner.. to dowiesz się które z twoich szkieł są tak naprawdę ostre i który wywoływacz jest tak naprawdę drobnoziarnisty i gołym okiem widać różnicę między 100 a 400 iso:) (choć oczywiście możesz to wiedzieć wcześniej, jeśli powiększałeś na większe formaty)

pzdr
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: Łazienkowa partyzantka
Mam już kilka uwag do samego siebie :->
1. Założyć sobie zeszyt i notować manipulacje
2. Uważniej kontrolować kontrast scen, bo jak nie to... kupa. Mam teraz problem, żeby go obniżyć :-(
3. Porównać skan z odbitką (jeśli się uda)
4. Zdefiniować, co się chce - jaką rozpiętość tonalną itd.
5. Lejek sobie sprawić
6. I nową menzurkę, bo się dziś stłukła :cry:

Jutro ruszam z drugą rolką, to sobie sprawdzę, czy uczę się na własnych błędach :->
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
1. Założyć sobie zeszyt i notować manipulacje

moge podesłać tabelke, którą zrobiłem sobie w excelu - na kartce A4 mieszczą się cztery tabelki. Jest miejsce aby wpisać numeracje, jaki negatyw, ile sztuk, jaka czułość, czy jest forsowany i o ile, jaka wywojka, stężenie, temp. otoczenia, temp. wywoływacza, przerywacza, utrwalacza (nie jest to niezbędne, można pominąć), czy było wstępne moczenie, wyszczególnione w osobnych kratkach: rodzaje i czasy stosowania: wywojki, przerywacza, utrwalacza oraz sposób mieszania dla każdego osobno, sposób płukania, oraz duże miejsce na ewentualne uwagi
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:

moge podesłać tabelke, którą zrobiłem sobie w excelu

Jeśli możesz, to podeślij tutaj, może nie tylko mi się przyda. Dzięki!
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tak, więc zamieszczam: "tabelka z parametrami wywoływania"
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Szpajchel - ten kontrast to ze skanowania, czy z negatwu? Ja wiem, ze kontrast to kwestia gustu, do tego to jest 100ka, ale na moje oko, zgubiles szczegoly w cieniach i chyba troche przeostrzylesz. No ale to tylko moj gust i moje oko ;-)

Ja to robie tak: skanuje w vuescanie do raw, a potem krece tylko w levels. Staram sie tak ustawic poziomy, zeby nie obcinac nic w cieniach i swiatlach. W 90% to wystarczy. W beznadziejnych przypadkach mecze jeszcze krzywa, Byc moze to nie jest zbyt koszerne podejscie, ale u mnie to dziala, przynajmniej w cz-b ;-) W ten sposob mozna cos takiego wyciagna z fuji acros'a 100
http://www.strawberryfiel...hp?showimage=59
z tego skanu jestem akurat zadowolony, z reszta to roznie bywa ;-)

pozdrawiam

dzerry
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przyjrzałem się przy pomocy lupy - kontrasty są chyba ze skanowania, bo na negatywie są jeszcze szczegóły, tam gdzie na skanie ich już nie ma.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Szpajchel - spróbuj zeskanować film jako pozytyw i dopiero na kompie "odwróć" go. Sam tego nie testowałem, ale w wielu miejscach o tym słyszalem...
Na chłopski rozum ma to sens, ponieważ sam decydujesz o parametrach odwracania, a nie soft skanera

Pozdrówka
Marucha
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
marucha napisał/a:
spróbuj zeskanować film jako pozytyw i dopiero na kompie "odwróć" go. Sam tego nie testowałem, ale w wielu miejscach o tym słyszalem...

Ja też o tym gdzieś czytałem. No i sprobowałem. Skan jako "generic reversal" + potem odwrócenie kolorów, zmiana trybu na skalę szarości i lekkie dopasowanie poziomów. Moim zdaniem jest znacznie lepiej, choć jeszcze trochę brakuje. Najważniejsze, że jest jakiś krok naprzód :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Duzo lepiej - niebo nie jest wyjarane i pojawil sie krzyz na szczycie kopuly - w zasadzie widac, ze wiekszosc potrzebnej informacji juz jest.

Ale jak teraz patrze, to dosc trudny kadr jest - trzeba by niezle sie nameczyc systemem (fuj) strefowym, zeby przy bialej scianie, wyciagnac jeszcze czarne drzwi. Dawales jakas korekte na biel? Bo ja mam wrazenie, ze zdjecie jest niedoswietlone, a co za tym idzie, duzo trudniejsze do obrobki.

pozdrawiam

dz.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Dawales jakas korekte na biel? Bo ja mam wrazenie, ze zdjecie jest niedoswietlone, a co za tym idzie, duzo trudniejsze do obrobki.

To było z korektą +1EV o ile dobrze pamiętam. Mz5n+m50/1.7 bez filtrów, około godziny 12. Po skanowaniu pobawiłem się światłami, ale tylko odrobinę, bo niebo było szaro-mdłe.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
dzerry napisał/a:
Dawales jakas korekte na biel? Bo ja mam wrazenie, ze zdjecie jest niedoswietlone, a co za tym idzie, duzo trudniejsze do obrobki.

To było z korektą +1EV o ile dobrze pamiętam. Mz5n+m50/1.7 bez filtrów, około godziny 12. Po skanowaniu pobawiłem się światłami, ale tylko odrobinę, bo niebo było szaro-mdłe.


ale za to teraz pol tony koloru betonu - to zniweluj przy skanie black i white pointem. a negatywy wywoluj niskokontrasotowo - czyli mniej krecenia albo inne *zazwyczaj wieksze* rozcienczenie
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
ale za to teraz pol tony koloru betonu - to zniweluj przy skanie black i white pointem. a negatywy wywoluj niskokontrasotowo - czyli mniej krecenia albo inne *zazwyczaj wieksze* rozcienczenie

Mam wrażenie, że negatyw jest wywołany miękko - to przepis znajomego, który moim zdaniem zna się na rzeczy. No i Rodinal Special - 1+50 to spore rozcieńczenie jak na ten wywoływacz.
Moim zdaniem problem leży gdzieś na linii skaner-ja. Skaner to Microtek SF3600 a ja to nędzny skanerzysta siedzący przed starym monitorem LCD. Ale się uczę :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
Moim zdaniem problem leży gdzieś na linii skaner-ja. Skaner to Microtek SF3600 a ja to nędzny skanerzysta siedzący przed starym monitorem LCD. Ale się uczę
- najczesciej zawodzi ten element JA 8-) - wiem to po sobie...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tak sobie myślę, że chyba niedowołałem ilforda. Jest już suchy. Mogę go jeszcze raz wsadzić w XTOLa, pomachać, przerwać, utrwalić, czy już po ptakach? Da to coś wogóle? Kilka klatek jest w miarę (i nie chcę ich stracić) więc zanim zacznę eksperyment wolę zapytać. Może pociąć i dowoływać fragmentami???
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:
Da to coś wogóle

jesli dobrze go utrwaliles, to nie powinno to juz niczego zmienic - niestety.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach