Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
Skanowanie pod linuxem
Było trochę o obróbce ale może ktoś skanował pod linuxem?
Jakiego softu używać? Wrażenia? Czy to też kopanie z koniem...
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Dla Epsona sterowniki http://www.avasys.jp/lx-bin2/linux_e/scan/DL1.do z ktorymi jest prosty program do skanowania , do tego Vuescan http://www.hamrick.com/ i mozna zyc :)
PS. Do V700 sterowniki Sane http://www.sane-project.o...vs.html#Z-EPSON
no jak sie wyda odpowiednia kwote na skaner to i sterowniki sa , dla tanszych V100 V200 niestety zostaje tylko avasys :(
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
Sane próbowałem i nie jestem zadowolony z efektów. Skanowanie wsadowe to porażka (przynajmniej w porównaniu do softu Epsona).
Próbowałem też wtyczki Gimpa - Quiteinsane
http://packages.debian.or...2.0-quiteinsane
Tutaj ciekawa rzecz to skanowanie jednoprzebiegowe przy wsadowym ale ustawienia dla każdej klatki są takie same. Znów soft epsona górą...

gezeb napisał/a:
... , do tego Vuescan

Dzięki za podpowiedź. Skanowałeś Vuescanem pod linuxem?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Rarog napisał/a:
Skanowałeś Vuescanem pod linuxem?
Właśnie wczoraj wypróbowałem, niestety wersja trial maluje bardzo piękne symbole ($) na skanie. Poza tym przyjemny, lekki i łatwy w obsłudze
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Rarog napisał/a:
Czy to też kopanie z koniem...

Też?

Ja uzywam tylko linuksa.
Do skanowania VueScana.

Jest ok, chociaz na poczatku nie moglam sie polapac. Teraz idzie calkiem niezle.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Mygosia a jaki skaner i czy potrzebuje do Vuescana sterowników , bo już mnie trafia
jak już wynajdę coś w komisie czy na allegro ( na stronie Vuescana nic nie piszą o sterownikach ) a w praktyce okazuje się że bez driverów nie ruszy :(
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Mam starego Nikona Coolscan III [po naszemu LS-30] pod SCSII. Na stronie VueScana masz liste produktow obslugiwanych przez programik.

Cytat
a w praktyce okazuje się że bez driverów nie ruszy :(

Hmmm...
Ja zykle robie tak - najpierw znajduje, potem wklepuje w google - i wszystko wiem :-) Potem kupuje.

Probuje sobie przypomniej sprzet, ktorego nie obsluzyl Ubunciak... Nawet z tabletem sobie poradzil.

[ Dodano: 2009-05-18, 19:35 ]
gezeb napisał/a:
czy potrzebuje do Vuescana sterowników

Aha!
Nie znam producenta, ktory by zapewnial firmowe sterowniki do sprzetu. Z wyjatkiem grafiki.

Pewnie sa jacys [przynajmniej taka nadzieje mam], ale ja sie jeszcze nie spotkalam :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
VS nie potrzebuje sterownikow, ma swoje pseudo-sterowniki i bez problemu obsluzy kazdy skaner pod USB i kazdy, z ktorym tylko uda mu sie dogadac. Na windowsie uzywam VS ze Epsonem 2450, ktory teoretycznie nie powinien dzialac z Vista.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Ale jakieś sterowniki chyba masz ? Choć ktoś kiedyś pisał o skanerze dzialającym na Vuescanie bez sterowników chyba Epson 4490 .
Właśnie mam na oku Nikona Coolscana który po ludzku będzie - mam nadzieję - obsługiwany przez sterowniki Sane ( z którymi nie miałem nigdy kłopotów do starego płaszczaka ) , bo z wynalazkami do Epsona V* - firmy Avasys nie chcę już się męczyć , nie dość że tylko w .deb i .rpm to jeszcze wymagają żebym miał system starszy o kilka miesięcy :(
Dzerry V200, 500 np. nie ruszy - wyskakuje info (w Vuescanie ) że potrzebne sterowniki .
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
gezeb napisał/a:
Dzerry V200, 500 np. nie ruszy - wyskakuje info (w Vuescanie ) że potrzebne sterowniki
Dziwne. Widac malo wiem. Bo 2450 i Minolte po prostu podlaczalem do komputera - nic nie instalowalem.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
skanery serii V epsona potrzebują już oryginalnego sterownika zainstalowanego wcześniej, żeby VS mógł je obsługiwać. Starsze nie ;-)
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Jak Dimage Scan Dual I , II , III , to mogło być tak że przy instalacji systemu - Gimp albo jakieś inne programy wymagały pakietów Sane więc nie trzeba już nic instalować .
Guerilla dokladnie , na dodatek pod Linuksem sterowniki do tych starszych są > Sane ,
a do nowszych z serii V tylko 700 i 750 - jak nie zapłacisz nie pojedziesz .
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
mygosia napisał/a:
Ja uzywam tylko linuksa. Do skanowania VueScana.
To tak jak ja - skaner to Minolta DS III. Z efektów jestem bardzo zadowolony a sam programik też mi odpowiada.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Czy ktoś z użytkowników Epsona Perfection 4490 Photo na Linuksie może potwierdzić dzialanie Vuescana bez dodatkowych sterowników ? Chętnie przeczytam że to dziala na Slackware , PLD , Gentoo lub Archu :->
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
mygosia napisał/a:
Ja uzywam tylko linuksa.

Podziwiam i zazdroszczę :-B
Dla mnie najlepszym wyborem narzędzia do skanowania V700 był program Epsona. Niestety nie udało mi się go uruchomić pod Ubuntu (może to wina różnych sterowników -twain contra epkowa - nie wiem). Jeszcze nie testowałem VS pod linuxem ale pod xp (którego btw nie cierpię) wyglądał bardzo obiecująco.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Rarog napisał/a:
Niestety nie udało mi się go uruchomić pod Ubuntu (może to wina różnych sterowników -twain contra epkowa - nie wiem).

Dla V700 chyba nie epkowa tylko epson/epson2 , choć ręki nie dam uciąć . No i Epsonowski
program pewno nie pójdzie , raczej Vuescan ( odpada klopot ze sterownikami )
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
gezeb napisał/a:

Dla V700 chyba nie epkowa tylko epson/epson2 , choć ręki nie dam uciąć .

Szkoda ręki :mrgreen: Sterowniki SANE dla epsona tak się wabią. Ale nie w tym rzecz. Vuescan jest spox. Tylko czy są jakieś pełne wersje i do tego bezpłatne? W końcu to linux, open source itepe...
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Pełna jest płatna , otwarty nie znaczy darmowy :) . Przy okazji zapytam może ktoś wie czy kupując pełną wersję można to wykorzystać na obu systemach ?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Niestety: "za dziekuje kowal konia nie podkuje".

Wszystko drozeje, a zyc trzeba - jak to mawial wiedzmin.

Pelna wersja programu jest platna - i jest to jedyny program za jaki zaplacilam. Uwazam, ze praca tego czlowieka jest warta wynagrodzenia.

A nie kosztuje drogo.... 40 dolcow to nie majatek.

[ Dodano: 2009-05-21, 12:20 ]
gezeb, mozna.

Przynajmniej jak ja kupowalam, to tak bylo.
 

Rarog  Dołączył: 10 Maj 2006
gezeb napisał/a:
otwarty nie znaczy darmowy :)

True
mygosia napisał/a:
...40 dolcow to nie majatek.

I chyba się trzeba szarpnąć. Tylko najpierw sprawdzę jak chodzi wersja testowa. mygosia jaką masz dystrybucję? Jądro? Mi jakoś 9.04 (ubuntu/kubuntu) nie podeszło i wróciłem do 8.10

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach