pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Który Pentax z tych 6mpx?
Witam po długim milczeniu.
Zdecydowałem się w końcu na Pentaxa (jak to powiedział Spinner - masz Practice, zostań przy P :mrgreen: ). Zdecydowałem się jednak, że nie będę szalał z superpuszką K10D, bo to będzie jak kupno portfela za ostatnie pieniądze :-P . Chcę kupić któryś z 6MPX Pentaxów, czyli z serii *ist lub K100D.
Ciekawie wygląda istDS na allegro 1700zł. Mam jednak do was pytanie - który z aparatów uważacie za najciekawszą konstrukcję Pentaxa?

Dla mnie przewagą seri DS DS2 jest obsługa starszych lamp, chociaż być może nie jest to takie ważne. Muszę się przyjrzeć cenom lamp z automatyką.
Po drugie DS i DS2 mają wymienne matówki, a to może się jeszcze przydać.

Z kolei K100D ma szybszy AF, jeśli dobrze doczytałem, ale nie jestem pewien, czy będzie miało to dla mnie takie znaczenie. Przesiadając się z wolnej hybrydy, która ostrzy od 0,5 do 1 s.

DL jest natomiast najtańszy.
Co do ilości punktów AF, to nie ma dla mnie znaczenia. Mam taką opcję w swoim aparacie i nigdy z niej nie korzystałem. Może z powodu zbyt dużej głębi ostrości przy matrycy 1/1,8", ale na razie nie widzę potrzeby. I tak później przesiądę się na coś bardziej zaawansowanego. Może nawet następny będzie Pentax ff.

Pozdrawiam i życzę wszystkim wszystkiego najlepszego w Nowym 2007 Roku.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
K100D
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jeżeli nie zależy ci na szybkości AF to brałbym DS lub DS2. Mają większą matówkę, łatwiej się ostrzy. Dlatego tęsknie patrzę w stronę Kadyszki :mrgreen: . Poza tym DS/DS2 ma obsługę TTL, jak wspomniałeś. W tej chwili to tylko firmowe lampy Pentax-a obsługują prawidłowo P-TTL. Podobno najnowsza Sigma DG 500 także, ale to tylko info ze strony Sigmy. Moja nie działa, a ma niecały rok. Na razie nie mogę sie doczekać informacji od dystrybutora lub serwisu w sprawie upgradu. O jakości jpg w K100 nic nie powiem, wszystko robię w RAW. Podobno poprawiono je w stosunku do DS-a. No tak...stabilizacja, zapomniałem o niej, a to przydatna rzecz i nawet przyzwoicie działa w Kasetce. To jest atut K100D i to nawet poważny, drugi to jak pisałem szybkość AF.
 
frymak  Dołączył: 10 Gru 2006
Ja również witam.
Jestem tu zupełnie nowy i po przekopaniu prawie całego forum mam podobny dylemat co pawelek-79. Mam MZ5N i pare szkiełek - wiec system już wybrałem.
Od jakiej lustrzanki rozpocząc przygodę z cyfrą ?
K10 to chyba za dużo i za drogo na początek, zresztą widzę dużo negatywnych opini o tej puszce.
Z góry dziękuję za fachową pomoc.
Pozdrawiam
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Po drugie DS i DS2 mają wymienne matówki, a to może się jeszcze przydać.

Tego nie brałbym tak bardzo pod uwagę, bo matówki z rastrem i klinem potrafią zakłócać pomiar światła. Chyba już o tym gdzieś było.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
frymak napisał/a:
K10 to chyba za dużo i za drogo na początek, zresztą widzę dużo negatywnych opini o tej puszce.
Znowu się zacznie, nadciąga burza :mrgreen: :mrgreen: . Współczuje :-P
 
frymak  Dołączył: 10 Gru 2006
Uups :oops:
To jak ma byc burza to ja spadam na :-B
A jakby co to mnie tu wcale nie było :-|
Pozdrawiam
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Żartowałem :mrgreen: :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
frymak, - zapozno....... :evil:
powiadomilem juz pentalibow.......
zostales namierzony....... :-P 8-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Osobiście jak bym miał kasę, to zakupił bym tą Kadyszkę. Oczywiście po zlikwidowaniu perturbacji Z FF/BF :mrgreen: :mrgreen: . Kasetka została by jako drugie body.

[ Dodano: 30-12-06, 19:08 ]
Fafniak napisał/a:
powiadomilem juz pentalibow.......
zostales namierzony....... :-P 8-)
No tak, będzie pierwszy pogrzeb na forum :-P
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
argawen napisał/a:
No tak...stabilizacja, zapomniałem o niej, a to przydatna rzecz i nawet przyzwoicie działa w Kasetce. To jest atut K100D i to nawet poważny, drugi to jak pisałem szybkość AF.

Tak, tylko w ciemnych pomieszczeniach stoły i krzesła wyjdą ci nieporuszone, a ludzie - wręcz przeciwnie. Akurat w Pentaxie, gdzie sa dostępne tanie bardzo jasne obiektywy, to chyba dodatek. Dla mnie SR nie jest taki istotny, poza tym wszystkie poza K110D go mają.
Co do AF. Czy jest on tylko szybszy, czy też rzadziej się myli? I jak to wygląda z grubsza w procentach (odnosząc to do współczesnych procesorów do PC - te ze środka stawki są kilkanaście procent wolniejsze, ale 2 razy tańsze, więc po co przepłacać za najszybsze w danym momencie procesory)?

[ Dodano: 2006-12-30, 19:22 ]
Ach! Jeszcze jedno. Nie mogę znaleźć tego w instrukcji DSa. Wiem,że DL2 ma możliwość skasowania zdjęcia przed zapisaniem na kartę (DL podobno tego nie ma). Czy m.in. tym udogodnieniem różnią się DS od DS2? Czy powyższą niedogodność można naprawić aktualizacją firmware? Czy w tej sytuacji nowsze modele (K100D) mają opcję obejrzenia i ewentualnego odrzucenia zdjęcia przed zapisaniem na kartę?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Tak, tylko w ciemnych pomieszczeniach stoły i krzesła wyjdą ci nieporuszone, a ludzie - wręcz przeciwnie
To chyba normalne, SR nie zamraża, a szkoda ;-)
pawelek-79 napisał/a:
Dla mnie SR nie jest taki istotny, poza tym wszystkie poza K110D go mają.
Hm..starsze DS/DS2, DL/DL2 nie mają SR.
pawelek-79 napisał/a:
Co do AF. Czy jest on tylko szybszy, czy też rzadziej się myli?
Jest szybszy, nie wiem o ile( % ?), ale wyraźnie odczuwalnie dla mnie. Miałem wcześniej DS-a. Szczególnie widzę to przy FA 300.
pawelek-79 napisał/a:
więc po co przepłacać za najszybsze w danym momencie procesory)
Tutaj to raczej K10D się kłania.

[ Dodano: 30-12-06, 19:29 ]
pawelek-79 napisał/a:
Czy m.in. tym udogodnieniem różnią się DS od DS2? Czy powyższą niedogodność można naprawić aktualizacją firmware? Czy w tej sytuacji nowsze modele (K100D) mają opcję obejrzenia i ewentualnego odrzucenia zdjęcia przed zapisaniem na kartę?
Tak, tym także się różni. Ustawia się to w menu. Podgląd GO lub natychmiastowy podgląd, bez zapisu, na wyświetlaczu. Po przesunięciu dźwigni w prawo przy spuście. Kasetka także posiada tą funkcję.

[ Dodano: 30-12-06, 19:30 ]
Oczywiście podgląd GO przez wizjer :mrgreen:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
No to mam dylemat. Szczególnie, że jak się dobrze poszuka na różnych aukcjach, to różnice w cenach pomiędzy modelami są minimalne. A znalazłem nawet Samsunga GL1 (czyli DL2?) za 449$ z obiektywem.
No dobra. Dzięki za podpowiedzi.

P.S.
Cały czas wydawało mi się, że DL i DS mają SR :-?
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
pawelek-79 napisał/a:
Czy w tej sytuacji nowsze modele (K100D) mają opcję obejrzenia i ewentualnego odrzucenia zdjęcia przed zapisaniem na kartę?

Ma :) Wlasnie oswajam kasetke :););)

Grzesiek
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pawelek-79 napisał/a:
No to mam dylemat. Szczególnie, że jak się dobrze poszuka na różnych aukcjach, to różnice w cenach pomiędzy modelami są minimalne. A znalazłem nawet Samsunga GL1 (czyli DL2?) za 449$ z obiektywem.
No dobra. Dzięki za podpowiedzi.

P.S.
Cały czas wydawało mi się, że DL i DS mają SR :-?


No to się nie popisałeś...;) K100D możesz kupić za $552.99 z obiektywem, odejmij od tego $50 rabatu i masz K100D+18-55 za $502.99... K110D kit kosztuje $452-$50=$402... Chyba jednak lepszy deal, niz tym Samsungiem?...:)
http://www.beachcamera.co...=&zpr=&prevCti=
BTW, K10D ponownie zdrożało u nich do $917 za body... Chyba mi się udało w ostatniej chwili... Ale zamówienie jest cały czas w hurtowni...
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
frymak
cel
pal


:evil:

[ Dodano: 2006-12-30, 20:12 ]
pawelek-79, to niezupełnie "możliwość skasowania przed zapisem". Podgląd GO na wyświetlaczu (w przeciwieństwie do normalnego, w wizjerze), bo o to chodzi, niczego w ogóle nie zapisuje i nie daje możliwości zapisania na karcie, nawet jeżeli pokazuje coś rewelacyjnego. Trzeba nacisnąć spust migawki.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nie chodzi mi o podgląd glebi ostrości. Chodzi mi o obejrzenie zdjęcia na wyświetlaczu przed zapisaniem na kartę pamięci.

jaad75 - a patrzyles ile kosztuje shipping
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Nie chodzi mi o podgląd glebi ostrości. Chodzi mi o obejrzenie zdjęcia na wyświetlaczu przed zapisaniem na kartę pamięci.
- nie bardzo kumam po co ci takie cos......??????????? Nawet jezeli nie umiesz wyobrazic sobie co dostaniesz na zdjeciu przed nacisnieciem spustu....(ch ta cyfra :evil: ) to mozesz potem wcisnac play i zobaczyc fote +ew. ja skasowac......
Nie wyobrazam sobie koniecznosci akceptowania kazdego zdjecia przed zapisaniem na karte....to jakis obled
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pawelek-79 napisał/a:
jaad75 - a patrzyles ile kosztuje shipping

Nawet sprawdziłem na własnej skórze parę razy - shipping jest darmowy, a dodatkowo przy wysyłce poza NJ nie płacisz taxu... Sklep sprawdzony, również pod kątem ewentualnych wymian - naprawdę polecam.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
pawelek-79 napisał/a:
Nie chodzi mi o podgląd glebi ostrości. Chodzi mi o obejrzenie zdjęcia na wyświetlaczu przed zapisaniem na kartę pamięci.
- nie bardzo kumam po co ci takie cos......???????????

Mi się bardzo przydaje. Często z tego korzystam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach