a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Takumar 50mm 1.4 8 elements
Tak na początek roku, gdyby komuś się naprawdę nudziło, porównanie ośmiosoczewkowego Takumara 50mm 1.4 z jego siedmiosoczewkowym odpowiednikiem. Tamże próba odpowiedzi, czy był to najlepszy obiektyw standardowy Pentaxa, którego zastąpiono późniejszym typem jedynie ze względu na wysokie koszty produkcji.
http://my.pentax.org.pl/czacha/TAKUMAR_OSIEM.pdf
Miłej lektury :mrgreen:
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Rewelacja!

Mnie marzyłoby się jeszcze porównanie siedmiosoczewkowego Takumara z Pentaksem K 50/1,4.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Dziękuję!
Jeżeli chodzi o dalsze porównania, to obiecuję, że jak będę duży, to postaram się o K 50/1.4, bo jeszcze do bagnetowych obiektywów nie doszedłem :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Czyli jest szansa, że na emeryturze może obrobisz FA50 :-P
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
W zasadzie nie należy wykluczyć takiej możliwości :-D
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
a_czacha, fajne porównanie :-B Kiedyś miałem wersję 8 soczewkową, dawała całkiem ciekawy obrazek
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
a_czacha, napisałeś, że v.8 daje cieplejsze kolory, niż v.7 i na zdjęciach kredek to widać, ale zdjęcia miarki (głębi ostrości) świadczą coś przeciwnego. Dlaczego, dlaczego, dlaczego?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Nie wiem, ale wydaje mi się, że ponieważ kredki robiłem przy świetle dziennym, miarka zajęła mi więcej czasu i musiałem doświetlić część zdjęć z góry (mam światło ledowe). Przypuszczam, że to mogło lec u podstaw. W przypadku kredek zależało mi na utrzymaniu tych samych warunków świetlnych, w przypadku linijki nie zwracałem uwagi na WB, chciałem zbadać głębię ostrości. Poza tym czasem po konwersji do PDF szczególnie w mapach bitowych to i owo się gubi, bo rozdzielczość jest mała (tak aby cały plik był znośnej objętości) a konwertery mają swoje algorytmy powodujące różne ciekawostki.
 
Kamosor  Dołączył: 06 Gru 2011
:-B za Twój wkład to za mało i słowo dziekuję też. Kolejny świetny i długo wyczekiwany materiał.

Adam jeżeli bedziesz miał ochotę to udostępnię Tobie do testów sprzęt studyjny Bowens, wafery, colorcheckery, ps cs5 oraz Super-takumara 1:1.4/50 z 7 soczewkami. Warunków laboratoryjnych może nie będzie, ale może mniej "... dlaczego?... :). Na dniach potwierdzę to osobiście :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bardzo dziękuję :)
Przynajmniej dowiedziałem sie ze mam ośmiosoczewkowego takumara :mrgreen:
a czy on jest lepszy czy gorszy - mam to w .......... :-P

Tylko kto mi go ładnie naprawi (bo zostaje u mnie!! ) - podczas ruszania pierścieniem ostrości - rusza mi się przesłona.... szukam fachowej pomocy :)

[ Dodano: 2013-03-24, 10:12 ]
ahhh i jeszcze jedno... możesz napisać które ze szkieł pentaxa narobiły "kłopotu" cajsikowi ? plis... :evilsmile:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Fafniak napisał/a:
podczas ruszania pierścieniem ostrości - rusza mi się przesłona.... szukam fachowej pomocy :)
Mnie ostatnio Takumara 50/1,4 w stanie rozkładu do stanu ideał ostatnio zrobił Kadeja za.... 20 zł. :mrgreen: Oczywiście Kadeja -senior. Daj tego złoma trefowi, albo Izie, do Chabówki niech przywiozą. Albo sam go przywieź. :-P
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada - słyszałem ze bedziesz w warsiafce ?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No właśnie - we wtorek przyjeżdżam. Możesz też go podrzucić.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Ufff... Dawno nie zaglądałem, dziękuję za ciepłe słowa, będą one na pewno impulsem do dalszych rozważań, teraz chyba zapewne o potyczkach dwóch wielkich flot Takumara i Zeissa :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
byłoby suuuuper

[ Dodano: 2013-03-27, 10:28 ]
jakbyś dodał jeszcze fragmenty gdzie pentax skopał dupę nikonowi ... albo canonowi.... :evilsmile:
 

Radar  Dołączył: 06 Lis 2013
Właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji jakie szkiełko 50mm sprawić sobie na Gwiazdkę do Spotmatica II. Dziękuję za to porównawcze opracowanie, bardzo pomocne i daje sporo do myślenia :)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Osobiście z pięćdziesiątek Takumarów lubię najbardziej wersję Super-Multi-Coated, a to za to, że łączy budowę mechaniczną starszych wersji z konstrukcją optyczną i powłokami nowych wersji. Kolejna czyli SMC Takumar różniła się niewiele, miała już lekki pierścien ostrości pokryty gumą. Oba są fajne i obojętnie który kupisz będziesz zadowolony.

Z tym innym ostrzeniem na nieskonczoność które zaobserwował Adam się tak zupełnie nie zgodzę.
Wystarczyło iż jeden z nich miał minimalnie dalej lub bliżej zablokowany pierścień ostrości i dawało to taki efekt. Po drugie czujka AF ma pewną tolerancję i ostrząc na coś daleko będziemy w zakresie ostrości ale efekt będzie minimalnie różny bo minimalnie różny będzie realny punkt ustawienia ostrości.
Dla przykładu ostrząc 50 ze światłem F1,4 na matrycy APSC na obiekt oddalony o 40 metrów całkowita głębia powinna mieć lekko ponad 42 metry i zawierać się pomiędzy 28=70,1 metra, Ale jak punkt ostrości będzie na 39 to całkowita głębia zmaleje już do ponad 39,5 i będzie się zawierać w zakresie 27,5-67,1 metra.
Efekty będa zupełnie różne, choć czujka AF potwierdzi nam bezproblemowo oba ustawienia, a co gorsza potwierdzi również każdy obiekt w zakresie głębi.
To tak oczywiście tylko poglądowo bo nawet minimalna zmiana wielkości matrycy będzie miała duży wpływ. W tych samych warunkach dla 40 metrów i FF głebia miałaby już ponad 100 metrów i zakres aż 23,8-124,2 metra.

Ja, do ustawiania manualnych szkieł używam LX z bardzo agresywną matówką z klinem na którym widać nawet drobne przesunięcie i ostrzę na obiekt oddalony o prawie 100 metrów co gwarantuje fizyczną nieskończoność, a jak już muszę użyć cyfrówki to robię serię fotek z minimalnym skokiem i blokuję pierścień w tym położeniu które jest najostrzejsze. Ze szkłami z AF jest mniej problemów bo tam trzeba blokować pierścień w przeostrzeniu by nie przeciążać napędu AF.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach