Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Technika HDR bez praktyki ;-)
Obserwujac zmagania z RC 007 zainteresowala mnie technika HDR.

Trafilem wiec na
http://www.easyhdr.com/download.php

gdzie znajduje sie ciekawy dokument pdf o zastosowaniu programu EasyHDR (na dole strony jest link do ograniczonej wersji free programu).

Ciekawym programem okazal sie Photomatix ze strony http://www.hdrsoft.com/
Dla testu pod noz poszedl RAW z RC 007, gdzie postac siedzaca w cieniu jest malo widoczna.
W Samsung Digimaster zapisalem pef'a w nowym zalozonym katalogu na ten cel jako fotke B.jpg.

Nastepnie obrabiajac w Digimasterze orginalnego pef'a zapisalem w tym samym katalogu dodatkowe dwie wersje tego zdjecia - plik A.jpg jako wynik obrobki raw'a, gdzie nacisk polozylem na prawidlowe wyswietlenie sciany - sila rzeczy stal sie on ciemniejszy od oryginalu.
Plik C.jpg to efekt takiej obrobki raw'a, by uzyskac kosztem przejaskrawionej sciany doskonale widoczna postac zebraka.

W testowym katalogu mialem wiec 3 jpg - kazdy skorygowany o kilka ev.

Nastepnie uruchomilem program Photomatix, gdzie w menu HDR nakazalem wygenerowanie plikow HDR, a nastepnie obrobke w menu Automate wybralem Batch Processing - ustawiajac parametry domyslne.

Efekt wynikowy to 3 rozne wersje zdjecia.

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wszystko fajnie, ładnie - ale mam prośbę - mogłeś poczekać dzień, nie zamieszczaj zdjęć z RC przed opublikowaniem wyników RC. I nie chodzi mi o to, że ktoś może sobie ściągnąć pomysł, czy coś - po protu moim zdaniem psuje to wrażenie, które jest kiedy po tygodniu pokazują się obok siebie prace uczestników zabawy.

Co do HDR - robienie go z jednego RAWa wołanego kilka razy mija się trochę z celem. HDR z definicji służy do pokazania dużo większej dynamiki, niż matryca potrafi zarejestrować (jak przykłady na stronie Photomatriksa) - a w tym przypadku matryca już obraz zarejestrowała - HDR tylko spłaszcza obraz. Ten sam, lub bardzo zbliżony efekt uzyskasz stosując funkcję "Fill light", albo gnąc nieco krzywą.

Fajny sposób na symulację HDRa podał Radio Erewań tu:
http://www.fotosite.pl/in...nych_ekspozycji

A ten sam osobnik zrobił ciekawe HDRy (15 EV) połączone w panoramę tu:
http://www.fotosite.pl/in...zna%C5%84skiego
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Na zyczenie, wywalilem wczoraj przykladowa miniaturke pliku wynikowego - mysle, ze nikomu by on nie zaszkodzil w przesylaniu fot dla zabawy :mrgreen: . Moim celem bylo pokazanie, ze mozna wykorzystac obrobke raw skupiajac sie na wyciaganiu z tak jak tutaj niedoskonalego zdjecia tych obszarow, ktore sa nieprawidlowe i zapisaniu ich w kilku plikach. Potem automat posklada to w trzy minuty w lepiej wygladajacy juz kadr. Pobawilem sie tak samo z poprzednim raw z dzieckiem - uzyskalem calkiem niezly efekt naprawionego zdjecia.
Nie zauwazylem braku przestrzeni czy splaszczenia przy zabawie z HDR, ale moze ja zle patrze :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tok'Ra, - jezeli mam byc szcery to jest to koszmarnie plaskie..... duzo bardziej podobaja mi sie jednak te wwrsje ktore nie sa ciagniete na sile...
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Fafniak - wiecej serca w krecenie galkami :mrgreen: - widocznie cos zle ustawiles u siebie w Photomatixie - bo u mnie jest przestrzen nie gorsza jak w plikach wynikowych z zawodow, a nawet lepsza niz w kilku przypadkach.

Ja na sile nikogo nie zmuszam by to stosowac - dziele sie pomyslem, a by osiagnac taki efekt wystarczy mniej jak 5 minut walki z fotka. Warto sie pobawic przynajmniej.

Ciekawe, ile czasu zawodnikom zabralo wyciaganie zebraka z raw bez zastosowania HDR.
A na program trafilem przez przypadek - serfujac po ruskich stronkach i filtrujac tematy fotograficzne... :-D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mi to zajeło jakieś 3-4 minuty. Przy czym byłem już dość znacznie zfalowany - przypomniałem sobie o tej edycji wczoraj, w Sylwestra, ok. 22.00. Dlatego też mniejszą wersję wyostrzyłem dwukrotnie (Wrrr...).
 

cadman  Dołączył: 19 Lis 2006
Z tego co się orientuję to cała filozofia HDR polega na wykonaniu kilku fotek na zablokowanym statywie z korekcją EV w na plus i na minus, aby zwiększyć rozpiętość tonalną. Czyniąc to z jednego RAW-a nic nie zyskujemy. To samo uzyskamy w PS korektą Cień/Światło.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
IMHO wlasnie majac plik raw moge tak zmodyfikowac +- ev jak bym robil fote z bracketingiem. Polecam test z fotka "dziecko z krzeslami" z pierwszych zawodow. Z jpg zgodze sie, ze to nie mialoby sensu. Ale tutaj u mnie to calkiem skutecznie dziala - no chyba ze Samsung Digimaster cuda z ev mi robi :mrgreen:
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
hmm ja tam zamiast hdr wolę mieć ze soba połówki. Najlepiej szklane i pełne (-;

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach