Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 008
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc008.pef

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 7.1.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Kolejna prośba - o pakowanie jpgów w zipa - nie chodzi mi o wielkość, która będzie praktycznie taka sama, ale o to, że nie chcę widzieć, co mi przysyłacie.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
"Łapy, łapy, cztery łapy
A na łapach pies kudłaty.
Kto dogoni psa, kto dogoni psa
Może Ty, może Ty, może jednak ja."


Z dużymi pieskami można pościgać się tutaj: http://jarekdabrowski.net/prc/rc008.html

1. Amas
soft: Iris
Po zaladowaniu rawa i konwersji uzylem w zasadzie tylko modified equalization, a na koniec leciutki unsharp mask.
Ciekawe, ze w tym przypadku nawet nie tknalem balansu bieli.


2. bEEf
Zaczalem od wywalenia niebiesko-rózowego zabarwienia sniegu - krzywymi albo poziomami, albo jednym i drugim - nie pamietam. Wprawdzie taki kolorowy snieg to standard na zdjeciach, ale zalozylem, ze bedzie bialy i koniec. No, moze troche blekitny. Po tych operacjach oczywiscie zdjecie sie ocieplilo, a piesek zrobil sie slicznie pomaranczowy, a
poniewaz intuicja (i rzut oka na oryginal) podpowiadala, ze powinien byc raczej slomkowo-zólty, zdjalem troche nasycenia z kanalu zóltego. To tyle. Acha - dzialalem zestawem gimp+ufraw.


3. Bronek
Bardzo ladne zdjecie, dobrze zrobione i w ogole. Ale i tak postanowilem je pomietosic ;) Pomyslalem o high-key - bialy pies na bialym, rozswietlonym sloncem sniegu. Czyli mocno podnioslem jasnosc; ale poniewaz scena tak naprawde nie zostalo sfotografowana jako high-key to staralem sie zachowac umiar i obnizylem kontrast. Potem ustawienie balansu bieli - zdjecie bylo zbyt zimne. Staralem sie uzyskac biel tam gdzie snieg byl oswietlony bezposrednio sloncem, blekit w cieniu (snieg odbijajacy niebo) i rudawy odcien siersci psa. A przede wszystkim staralem sie oddac scene tak, jakby moglaby ona wygladac w
rzeczywistosci, w oczach widza - czyli duzo swiatla.


4. Clicofantastico


5. Cotti


6. Dancer


7. GrzegorzM


8. Jarek Dabrowski
Tak jak paru uczestnikow, chcialem zrobic high-key, ale chyba ktos mi podmienil tutoriale.


9. Korba
Gdy zobaczylem, to zdjecie przypomnialo mi sie pytanie z listy dyskusyjnej: jak sfotografowac czarnego pudla na sniegu? Pies na obrazku na szczescie nie jest czarnym pudlem - czarny ma tylko pysk. Na dodatek, dzieki niskiemu polozeniu slonca, jasnosc sniegu jest bardzo zróznicowana. Ze swiatlem nie powinno wiec byc specjalnego problemu, tym bardziej, ze sensor bez wiekszego trudu zarejestrowal cala rozpietosc tonalna sceny. Na pierwszy rzut oka bardziej podejrzane wydaly mi sie kolory - snieg, zwlaszcza w cieniu, wprawdzie bywa niebieski, ale chyba nie az tak (przynajmniej ludzkie oko, tego tak zwykle nie widzi). Co wiecej, plaszczyzny sniegu oswietlone bezposrednio przez nisko stojace slonce, wydaja sie raczej zóltawe lub czerwonawe.
Tu ciekawostka Silkypix Free zglosil, ze automat balansu bieli aparatu ustawil WB na 5691 K, a ACR pokazal 6100 (ze wzgledu na ograniczenia darmowej wersji Silkypixa, do wywolania rawa uzylem ACR-a).
Na poczatek ocieplilem nieco obrazek, podnoszac temperature barwowa do 7000 K i zwiekszylem nasycenie (+20 - przy standardowych ustawieniach wygladalo mi to za blado). Potem wyciagnalem cienie (suwak w lewo), zeby pozbyc sie jednolitej czerni z pyska. Reszta zostala na ustawieniach automatycznych.
Z kolei, juz w Photoshopie, za pomoca krzywej RGB zwiekszylem kontrast tych partii obrazka, które uznalem za najwazniejsze, czyli prawie calego futra modela i muld na sniegu. Zrobilem to kosztem najjasniejszych swiatel (i tak jest ich stosunkowo malo) i, czesciowo, ciemnych partii pyska (na moim, dosc kiepskim do obróbki zdjec, monitorze LCD trudno tam teraz rozróznic szczególy, ale z liczb wynika, ze nie jest az tak zle).
Bylo mi jeszcze za zimno, wiec za pomoca krzywej B zdjalem czesc niebieskiej dominanty ze sniegu, co poprawilo tez wyglad futra. Doszedlem jednak do wniosku, ze to futro oswietlone wieczornym (porannym?) sloncem moze wygladac jeszcze bardziej ogniscie, wiec poszedlem na calosc :) i zwiekszylem nasycenie zólci (o +20). Mam nadzieje, ze nie przegialem, ale bedzie fajnie, jak sie okaze, ze w naturze pies jest jeszcze bardziej rudy, a przyczyna bladawej kolorystyki oryginalu byl wylacznie skopany AWB.
Na koniec troche wyostrzylem - duzy obrazek delikatnie (bo jotpega tej wielkosci i tak uzywa sie tylko do szukania dziury w calym), mniejszy troche bardziej agresywnie.


10. Macioh


11. Michu
Das experimentz
Gdy pierwszy raz spojrzalem na to zdjecie - chcialem zrobic z niego highkey, ale taki, by widoczny byl tylko nos psa. Ale jak kazda kobieta, bedac zmiennym w nastrojach szybko z tego zrezygnowalem. Powód? Pewnie dlatego, ze o tym zapomnialem. Jak zwykle profilaktyczne sprawdzilem RAWa w RSE, PPL i SilkyPix. Co ciekawe, te dwa ostatnie otwieraly plik z poprawna ekspozycja, RSE lekko przeswietlal, co widoczne bylo zwlaszcza w jasnych partiach sniegu. Poniewaz pliki do czelendzu jak zawsze przygotowuje w ostatniej chwili, wiec po prostu nie chcialo mi sie dzis, przy niedzieli odpalac kompa roboczego i postanowilem dokonac calkowtej obróbki na kompie netowym (PPL, Szop Elements v. 1.0 obserwujac to wszystko na parszywie marnym LCD Philipsa). Cel, jaki mi przyswiecal, to wydobyc glówny element (psa - jakby sie ktos nie domyslil) z otoczenia. Dlatego podbilem go kolorystycznie i tonalnie. RAW z PPL surowy - bez grzebania. W Elementsie tylko hue/saturation, poziomy i wyostrzanie.


12. Milo


13. Sneczku


14. Zdano


15. Zorzyk
1. ACR 3.6 - zalaczony plik rc008.xmp (WB, ksztalt krzywej).
2. PS CS2 - Sgadows & Highlights (uszczegolowienie najjasniejszego sniegu).
3. PS CS2 - Unsharp Mask (180% / 0.8 / 0) i zapis rc008.JPG (jakosc 11).
4. Powrot do wersji [2], zmiana rozmiaru na 700 pix. (krotszy bok proporcjonalnie).
5. Unsharp Mask (100% / 0.3 / 0) i zapis rx008_700.JPG (jakosc 12).

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek namber łan! :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A dla mnie Dancer.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Za duzo magenty u dancera. Ale ty mozesz tego nie widziec, na tym swoim tanim Necu czy innym Dellu.

:-P :-P :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jakiej magenty? Gdzie nie kliknę na śniegu na tym obrazku, to R jest przeważnie prawie takie jak G, a B trochę większe. No chyba, że chodzi ci o psa - ale nie jestem w stanie oceniać innych preferencji kynologicznych.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
w pierwszym momencie Bronek, ale chyba za bardzo splaszone. Cotti wygrywa :mrgreen:

[ Dodano: 2007-01-08, 03:05 ]
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jakiej magenty?

ykhm, to ja na swoim rzechowatym panasonicu widze te magente, a Ty na NECu nie? kurna, a juz myslalem, ze jest na co zbierac :-/
moze nie widzisz, bo on CI pokazuje RGB? to by sie zgadzalo 8-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A w CMYKu, przeważnie C=M.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
akiej magenty? Gdzie nie kliknę na śniegu na tym obrazku, to R


Bo to moze byc R, tylko w polaczeniu z odbitym od sniegu niebem w kolorze B wizualnie daje M.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Przyjrzałem się dokładniej i rzeczywiście, jest też trochę takich miejsc, że R=B i G jest troszkę (o 5-10) mniejsze. Jak przewijam zdjęcia i oglądam, to musze przyznać wam odrobinę racji. Ale tylko odrobinę, bo dopiero po waszych uwagach i moim przyjrzeniu moge powiedzieć, że delikatny zafarb jest.

Mimo, że śnieg teoretycznie powinien mieć delikatny odcień (przeważnie niebieskawy) - to własnie u Dancera jest dla mnie najprzyjemniejszy i najmniej zauważalny - i to mi się najbardziej podoba. U Bronka jest zaniebieszczony, u Milo też miejscami trochę (a te dwie prace są u w moim rankingu zaraz po Dancerze)

Teraz pytanie do innych - naprawdę ten magentowy zafarb aż tak od razu widać u Dancera?

luka, nie bardzo wiem, o co ci chodzi z tym pokazywaniem RGB.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Według mnie zdajecie Cotti jest najlepsze. Naturalne, prawdziwe.
W innych najczęściej za dużo niebieskiego albo czerwonego i w jednym tak jakby słońce jest zamienione na księżyc.
O swoich wypocinach nic nie napiszę, bo nie wiem co zrobiłem, będę zapisywał.
Wiem tylko, że strasznie skopałem miniaturę.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Na szybko zaznaczyłem u Dancera cały obszar śniegu na lewo od psa i mam w okienku info, średnią wartość (mean), w zaokrągleniu do pełnych liczb: R=230, G=227, B=236. Czy to naprawdę powinno się od razu rzucać w oczy jako magentowy zafarb?

PS.
Po dorzuceniu prawej części: R=220, G=218, B=228.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Czy to naprawdę powinno się od razu rzucać w oczy jako magentowy zafarb?

W każdym razie pies jest lekko czerwony, przynajmniej ja to tak widzę.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
nie bardzo wiem, o co ci chodzi z tym pokazywaniem RGB.

pozno/wczesnie jest :-?

Jarek Dabrowski napisał/a:
Czy to naprawdę powinno się od razu rzucać w oczy jako magentowy zafarb?

troche niefortunnie, zdjecie Grzegorza M obok jest zaniebieszczone - ta magenta wychodzi w zestawieniu. Co nie zmienia faktu, ze tam jest :-P
 
robi  Dołączył: 27 Wrz 2006
nalepiej wyglada obrazek Cotti, (może to Jej pies ;) )
sądząc po różnych kolorach śniegu u różnych osób
(także na moim obrazku krórego nie wysłałem :-? )
kalibracja monitorów nie jest łatwa
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Witajcie z rana, choć Jarek pewnie dopiero się kładzie. Jarku, miłych snów wobec tego!

Frekwencja dopisała że ho ho :-D
Jako autor tego portretu stwierdzam, że na moje oko (i monitor) najbardziej mi pasuje zdjęcie GrzegorzaM - bez uwag.

2. Cotti - OK, jednak ciut za ciepły śnieg.

3. Michu - kolor śniegu jest w porządku, ale pies z tym czerwonym pobłyskiem sierści nie przejdzie ;-)

4. Bronek - koncepcja HighKey jest niezła, ale ja tez widzę zbyt dużo różowego (magenta?)

5. Dancer - podobnie jak u Bronka, przeważa magenta

6. Amas - zdumiewa mnie neutralny śnieg, jakby całość rozjaśnić to pewnie byłby ideał 8-)

7. Jarek - śnieg ma kolor bezbarwny (!) a całość to HighKey inaczej ;-)

Pozdrawiam bardzo!
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A weź tu zaśnij, jak wy wszędzie tą magentę widzicie. U Bronka jak już to niebiesko trochę jest...
Dobranoc. Hau hau.

PS. Jak się wabi wywoływany piesek?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
(...) Jak się wabi wywoływany piesek?

Orion - w maju będzie mial 2 lata.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
zorzyk, na temat kolorów się nie wypowiadam dopóki nie obejrzę challengu na porządnie wyprofilowanym monitorze, czyli w domu :-P Wiedziałem że z tym zdjęciem tak będzie, każdy ma inaczej ustawiony monitor i tylko ja widzę kolory zbliżone do rzeczywistości :-P .

Co do dynamiki - złapałem się na tym że moje zdjęcie jest za jasne, tj. słabo widać cienie na śniegu. Następnym razem będę uważniejszy, wywołując zdjęcie białego psa na śniegu ;-) A na razie pochwały jadą do Korby, do Zorzyka i do GrzegorzaM

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Z tego wszystkiego najbardziej cieszy mnie wzrastająca frekwencja.
Uważam również pomysł Cotti tyczący tego, by przesyłać prace z wywodami za jak najbardziej trafiony. Komentowanie bowiem po zobaczeniu prac innych ma często znamiona tłumaczenia. Tu po prostu piszemy jak to było naprawdę.

[ Dodano: 2007-01-08, 09:30 ]
Ocena prac:
Ze względu na króką pamięć oraz brak śniegu w tym roku trudno jest mi jednoznacznie ocenić, która praca jest najbliżej rzeczywistej scenerii. Dlatego opisu dokonam na zasadzie bomisia.
Bo mi się najbardziej chyba podoba praca Bronka. Dancer i Cotti za bardzo ocieplili. Ale to ta trójka oddała najlepiej świetlistość sceny: biały pies na białym śniegu. To musiało tak wyglądać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach