zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zbadałem temat dogłębnie - uwaga - teraz będzie instrukcja jak uzyskać biały śnieg. Uwaga dodatkowa - takiego śniegu nie ma :lol:
- obrazek do szopy,
- Ctrl-U i pipetą znajdujemy "niebieskości"
- nasycenie znalezionych niebieskości zmniejszamy do pożadanego poziomu ;-)
- od tej chwili śnieg jest biały.

Obrazek w małym załączniku.

Wniosek: odszczekuję Jarku, pipetka to narzzędzie dozwolone ;-)

[ Dodano: 2007-01-08, 19:21 ]
Acha, kolor Oriona starałem się oddać możliwie najbliżej rzeczywistości.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Wniosek: odszczekuję [...]
Aleś się wczuł w temat... ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek, to powiedz jeszcze, dlaczego zgasiłeś światło :mrgreen: na swoim zdjęciu ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Jarek, to powiedz jeszcze, dlaczego zgasiłeś światło
Kto gasi światło? Ostatni.
zorzyk napisał/a:
na swoim zdjęciu ?
O, przepraszam. To Twoje zdjęcie.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No dobra 8-)
To jako właściciel zdjęcia tudzież psa ogłaszam wszem i w obec że wersja Jarka Dąbrowskiego - ale po włączeniu światła - ma kolory takie, jak je widzimy w rzeczywistości, bo AWB w głowie działa bez zarzutu, jak już to alkos wcześniej zuważył, więc tylko "dzieki" niedoskonałości materii na zdjęciach śnieg jest niebieski. Oko widzi go jako biały. Hough! Powiedziałem 8-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ale to przez przypadek.
Z tym zgaszeniem światła, to może dlatego tak wyszło, że jedyny pies, jakiegokolwiek miałem w życiu, wabił się Murzyn.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Moje typy: GrzegorzM i Zorzyk (ale ten drugi miał łatwiej, bo wiedział jak wygląda oryginał. Podoba mi się też wersja Macioha (ale on chyba znowu uciekł od koloru ;-) ).

Ciekawe są też wersje high-key w świetle księżyca. Ciągle się czegoś tutaj uczę - kiedyś myślałem, że nie da się zrobić ciemnego high-keya :mrgreen: .
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
ktoś wspomniał o robieniu np. w edycji 10 czb, ale wszyscy
podoba mi się ten pomysł - każdy z koloru robi własną wersję czb

miałam jeszcze jeden pomysł, ale oczka mi się kleją i zapomniałam :(

[ Dodano: 2007-01-09, 01:07 ]
a, już wiem ;-) ponieważ każdy z nas ma inny monitor, inaczej ustawiony, należałoby gremialnie oceniać na jednym monitorze :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Jarek, czy Ty ten efekt uzyskałeś tylko "dozwolonymi" narzędziami ?

OK, porobiłem screenshoty z Lightrooma.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cotti - OKO - prześlij najpierw swój monitor do Żorża - w końcu to jego fota.
Jarek - to ze Star Treka?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A gdyby tak spróbować odnieść się do jakiegoś wzorca, na przykład na stronie dpreview przy testach jest taki obrazek szarych kwadracików od białego do czarnego. Jakby każdy ustawił identycznie swój monitor:
1. ustawiamy kontrast tak, żeby nie raziło,
2. ustawiamy jasność tak, aby kwadraciki XYZ wyraźnię od siebie różniły, przy czy Z jest ma być czarny jak smoła,
3. programikiem QuickGamma ustawiamy gamma monitora na 2.2

Acha, to jest dla CRT, dla paneli LCD też by trzeba jakąś procedurę zaproponować...

Z kolorami to już gorzej.... Ale przynajmniej jasność bedzie taka sama ;-)
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Ja mam monitor ustawiony na fabryczne sRGB - to przecież jest jakiśtam standard. Kto może niech sobie to ustawi (nowsze monitory powinny mieć taką moliwość)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
NIe rozumiem, w jakim celu mamy odnosić prace z RAW Chellenge do jakiegokolwiek wzorca. Każdy z nas ma monitor ustawiony pod lab, atramentókę, maszynę offsetową czy poprostu tak, że lepiej już nie można. Konkurs ten - pomimo nazwy - nie jest wyznacznikiem najlepszego RAWiarza na forum, tylko tego, by nauczyć się jak najwięcej. I dlatego uważam, że należy pozostać przy własnych ustawienieach. Chodzi nam o to, by sięścigać w obróbce RAWów czy o to, by nauczyć się je obrabiać?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile zrozumiałem to zorzyk nie chce odnosić prac z RAW Challenge do żadnego wzorca tylko chce nas namówić do skalibrowania swoich wyświetlaczy aby jednakowo postrzegać te prace.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
trudno z kims dyskutowac o kolorze, gdy to co ja na swoim (skalibrowanym, hahaha) monitorze widze jako biel wpadajaca w blekit, druga osoba widzi jako czysta biel.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Plwk, a nie uważasz, że to świetna zabawa, gdy każdy z nas widzi daną pracę inaczej? Spór wówczas jest irracjonalny - każdy ma rację, zabawa trwa, szampan się leje, etc, etc.
Bez sprzętowej kalibracji niemożliwe jest ustawienie monitorów, by wyświetlały obraz tak samo.
I dlatego właśnie Bronek powinno się dyskutować w oparciu o wartości liczbowe. To pewniejszy sposób od jakiejkolwiek kalibracji.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
W moim kalkulatorze są dwa guziczki, jaśniej i ciemniej. Także możliwości regulacji mam baaaardzo dużo.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Michu, w sprawie dyskutowania o liczbach masz trochę racji, ale nie można popaść w przesadę. Żaden normalny odbiorca fotografii nie ocenia ich na podstawie liczb (nie wybrzydza też np., że histogram jest postrzępiony, bo ktoś ruszył krzywą w pliku o ośmiobitowym kolorze). Ale oczywiście liczby mogą pomóc w rozstrzygnięciu sporu o to, na ile biały jest biały śnieg.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Korba, oszyfiście.
Wydaje mi się jednak, że łatwiej sprawdzić, czy śnieg ma zafarb patrząc na wartości liczbowe, niż ustawiać kalibrację na oko. A zdjęcia każdy normalny odbiorca powinien oceniać na zasadzie podba mi się / to ścierwo nie zdjęcie. I chodzi właśnie o to, by tak to czynić w naszej zabawie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To co w końcu z tą magentą, jest czy nie ma?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach