Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Panowie dopadł by mnie problem pierwszego świata, muszę kupić notebook ;( Pomocy.

Do czego? do pracy głównie edytor tekstu, excel, pdf,... do tego obróbka zdjęć itd.
Ma być lekko i szybko.
dysk: SSD
matryca: matowa

Budżet max 4500 zł
na razie mam dwa typy:
1.Toshiba Tecra Z40-A-59N - Core i5 4210U / 14,1 HD+ / 8192 / 256 SSD / Intel HD 4400 / Windows 8.1 Pro lub Windows 7 Pro
http://www.kuzniewski.pl/...ka-w-cenie.html

2.Lenovo ThinkPad Edge E431 N4G2CPL165E - Core i5 3320M / 14,1 HD+ / 16384 / 256 SSD / Intel HD 4000 / DVD / Windows 8.1 Pro lub Windows 7 Pro
http://www.kuzniewski.pl/...ka-w-cenie.html

pytanie który z nich, ewentualnie co innego i dla czego?

co do dwóch powyższych to z wad:
1. utrudniona wymiana baterii i słaba matryca (kąty widzenia i jasność), taka sobie klawiatura
2. słaba bateria

w pracy i w domu głównie używam monitora zewnętrznego, ale na wakacje jeżdżę bez i obrabiam wtedy zdjęcia więc przyzwoite odwzorowanie kolorów tez miła rzecz.

Bądźcie ludzie i dobrze Żabie poradźcie :mrgreen:
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Żaba, http://www.notebookcheck....N.121163.0.html
http://www.x-kom.pl/p/181...win8-gt840.html
...Nawet kiedy ekran jest ustawiony przodem do słońca, nie pojawiają się na nim odbicia, a czytelność wyświetlanych treści jest idealna. To nieoceniona zaleta omawianego modelu...
Do tego 12 giga ramu. ;-) :-B
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Tak mnie naszło ostatnio na granie w World of Tanks i w związku z promocjami Intela sie tutaj zapytuję czy czasem ktoś kupując nowy komputer nie dostał jakichś bonusów (kody itp.) które będą leżeć w kartonie aż się przedawnią?
To samo z samymi prockami Intela...

:mrgreen:

[ Dodano: 2015-07-22, 16:34 ]
Ponownie ja i ponownie potrzebuję laptoka do 4k. Tym razem inne wymagania (dla małżonki geodetki):

- priorytetem jest cpu i ram, programy geodezyjne raczej olewają gpu
- ekran byle jakiś był, bo i tak będzie pracowała na monitorze 24-27"

Np taki?
http://allegro.pl/dell-pr...5552315949.html
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Się scaliło...

Ponownie ja i ponownie potrzebuję laptoka do 4k. Tym razem inne wymagania (dla małżonki geodetki):

- priorytetem jest cpu i ram, programy geodezyjne raczej olewają gpu
- ekran byle jakiś był, bo i tak będzie pracowała na monitorze 24-27"

Np taki?

http://allegro.pl/dell-pr...5552315949.html
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Hmm... coś tani... na pewno w tej konfiguracji?
Tylko po co stacja robocza? Te modele są robione typowo pod CADa, karty optymalizowane pod 3D. Znane mi programy geodezyjne [EwMapa, WinKalk, MikroMap, GeoInfo] nie mają takich wymagań, nie wykorzystają mocy maszyny. Nawet duże pakiety GIS [ArcGIS, GeoMedia] nie potrzebują tyle, chyba że do przetwarzania LIDARa - ale do tego to się używa serwerów nie lapów.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Niby drogi, ale pieniądze z dopłaty, więc... Reszta w miarę ogarnięta, więc nie bardzo jest w co innego inwestować. Kupując np tego della, który jest na wyrost, jest szansa, że jednak parę lat on pochodzi.

Jeśli nie ten, to jaki sugerujesz? Oprogramowanie geodezyjne to raczej niewymagające historie i większość laptoków podoła.
 
Chosen  Dołączył: 10 Gru 2013
@ggdh Model Della, który wybrałeś jest jednym z najlepszych o ile nie najlepszym wyborem. Procesor M więc wymienialny karta na slocie MXM więc wymienialna dziś już takich maszyn nie robią nowe laptopy zastępujące generacje Haswell (do której należy Twój Dell) będą polutowanym gównem (przepraszam za słownictwo) ale choć nie zwykłem używać wulgaryzmów w tym momencie są one uzasadnione Broadwell będą tylko w wersji przylutowanej laptopy jednorazówki byle wyciągnąć z kieszeni użytkownika więcej kasy.

Bierz Della M4800 i się nie zastanawiaj, ale z rozwagą link do allegro, który podałeś mi się nie podoba a nie podoba mi się bo oferują Ci gwarancję DOOR2DOOR na rok - czyli ich własną to z kolej budzi moje podejrzenia, że laptop może być refurbem i nie ma gwarancji Dell a to moim zdaniem ogromny minus.

Na Twoim miejscu poszukałbym M4800 z 3 letnią gwarancją NBD i wziął go nawet z gorszymi parametrami do Twoich zastosowań i tak będzie za mocny a jak za 3 lata zapragniesz zmienić podzespoły na mocniejsze to nie będzie problemu.

Od razu napisze mały poradnik odnośnie gwarancji:
DOOR2DOOR (D2D) - gwarancje udzielane z reguły przez firmy sprzedające sprzęt - jak firma padnie a takich w Polsce nie mało to nikt jej nie zrealizuje. Teoretycznie tego typu gwarancja obliguje gwaranta do przysłania kuriera po sprzęt i odesłania go na własny kosz po naprawie w praktyce eh różnie bywa.

Gwarancja NBD - udzielana przez koncerny (Dell, Lenovo, HP) w razie jakiejkolwiek awarii najdalej następnego dnia roboczego przybywa na wskazany przez Ciebie adres serwisant i ma obowiązek wyjść dopiero jak sprzęt naprawi (w praktyce czasem zdarzają się zgrzyty a to części nie ma a to inne kwiatki, ale w takiej sytuacji nawet w Polsce możesz wystąpić do producenta o dostarczenie egzemplarza wolnego od wad i w praktyce jeśli jesteś uparty i stanowczy często dostajesz taki sam model lub lepszy jeśli firma nie ma takiego jak Twój na stanie).

Oprócz gwarancji masz jeszcze prawo rękojmi sprzedawca wystawiający Ci fakturę niejako "gwarantuje", że sprzęt jest wolny od wad na okres 2 lat. W praktyce mało osób z tego korzysta czasem ociera się to o uokik czasem o sąd - mało przyjemne ale prawo jest prawem.

Gwarancja jest dobrowolna - większość sklepów ma szablon pod tytułem "gwarantuję że niczego nie gwarantuję" producenci bywają w tej kwestii odrobinę lepsi zwłaszcza gdy mówimy o biznesowych gwarancjach NBD.

Kwestię rękojmi reguluje art. 558 § 1 Kodeksu cywilnego - sprzedawca o ile nie splajtował to się nie wykręci.

Edit: sprawdź też jak jest z rękojmią na firmy bo to co napisałem dotyczy o ile pamiętam klienta końcowego. W przypadku gwarancji Dell NBD nie ma znaczenia czy laptop był kupiony na firmę czy na osobę prywatną.
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Chosen napisał/a:


Gwarancja NBD - udzielana przez koncerny (Dell, Lenovo, HP) w razie jakiejkolwiek awarii najdalej następnego dnia roboczego przybywa na wskazany przez Ciebie adres serwisant i ma obowiązek wyjść dopiero jak sprzęt naprawi (w praktyce czasem zdarzają się zgrzyty a to części nie ma a to inne kwiatki, ale w takiej sytuacji nawet w Polsce możesz wystąpić do producenta o dostarczenie egzemplarza wolnego od wad i w praktyce jeśli jesteś uparty i stanowczy często dostajesz taki sam model lub lepszy jeśli firma nie ma takiego jak Twój na stanie).


ggdh szukaj jak pisał "przedpiszca" :-) Dell z gwarancją NBD bo jest to świetna opcja zwłaszcza jeśli lapek ma być wykorzystywany jako użytkowo-zarobkowy.

Z własnego doświadczenia - mam Dell Studio XPS i był on właśnie na takiej gwarancji. Pewnego pięknego dnia mój synek stwierdził, że jest ciepło i komputerek też musi pić jak i on... No i poszedł kubeczek wody w pracujący sprzęt. Oczywiście sfiksował i po telefonie do Dell stwierdzili, że to płyta główna. Następnego dnia przyjechał miły Pan i wymienił płytę główną, klawiaturę i coś tam jeszcze.
Zaznaczę - mówiłem co się stało, bo nie chciałem mieć sytuacji, że ktoś przyjedzie i powie, że sobie sam uszkodziłem sprzęt. Nie było najmniejszego problemu i wszystko zrobiono mi na gwarancji bez-kosztowo. Jeszcze mi Pan powiedział, że trzeba było od razu zgłosić, że mi aluminiowa ramka lekko odstaje (znów Młody i jego eksperymenty) to też by wymienił.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
No i to nazywam konkretną radą :mrgreen:

Taki?

http://allegro.pl/dell-pr...5543180239.html


Kosztem procesora:
- 33m NBD (do kwietnia 2018)
- stacja dokująca.


Warto?
 
zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
Jak na moją skromną wiedzę o oprogramowaniu geodezyjnym to OK.

Możesz tam pojechać sam i odebrać czy będziesz kupować przez sieć?

Jeśli przez sieć, to poproś ich o Service Tag komputera, który będziesz chciał kupić - na stronie Dell'a możesz wtedy dokładnie sprawdzić konfigurację i opcje gwarancji.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Generalnie warto, do trochę zaawansowanego GISu też bym chętnie posiadł stację roboczą [chociaż raczej Celsiusa :-) ], ale na razie bardziej stawiam na przenośność i dlatego używam 14", takiej "z dopałem".
Oferta oczywiście pełna marketingowego bełkotu. W jednym miejscu pisze że HDD 500G, w innym 1T. Bardzo wątpię by był testowany na silne wibracje i inne nieszczęścia zgodnie z normą Mil-Std-810G. Standardu WiGig się nie wykorzysta. Od Windowsa 8.0 trzymał bym się z daleka, było mnóstwo problemów ze zgodnością programów użytkowych - jeśli nie ma możliwości downgrade do W7pro to bym odpuścił. Podobnie jak matrycę tylko HD, zawsze będzie brakowało przestrzeni roboczej. Musi być minimum HD+ [1600x900px], chociaż częściej są FHD o ile user ma dobry wzrok. Co dobre - i5 będzie znacznie lepszy, jeśli się nie obrabia 3D to czterordzeniowe i7 są nieuzasadnione.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
99% czasu będzie spędzał podpięty do 27" monitora, wiec rozdzielczość matrycy jest całkowicie pomijalna.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
ggdh napisał/a:
99% czasu będzie spędzał podpięty do 27" monitora

To po co lap? Zainwestuj w dobrego blaszaka, taniej i wydajniej :!:
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Przedstawiłem ten pomysł i usłyszałem, że będzie monitor w biurze i mój w domu, czyli żegnajcie granie wieczorami :-/
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Czyli jednak będzie przenoszony pomiędzy co najmniej dwoma miejscami. Moja poprzednia uwaga jest niebyła :->
 
Chosen  Dołączył: 10 Gru 2013
ggdh napisał/a:
No i to nazywam konkretną radą :mrgreen:

Taki?

http://allegro.pl/dell-pr...5543180239.html

Kosztem procesora:
- 33m NBD (do kwietnia 2018)
- stacja dokująca.

Warto?


O ile nie znajdziesz lepszej konfiguracji w tych samych pieniążkach to warto.

Tak jak napisał zloty_2000 warto także poprosić o service tag - dowiesz się jaką drogę komputer przeszedł i co powinien mieć rzeczywiście w środku.

@greentrek odnośnie monitora i rozdzielczości - to już czysto akademickie rozważanie, ale !! ten laptop ma ekran o przekątnej 15,6 cala - dawno dawno temu na takich ekranach były rozdzielczości 800 x 600, po tym 1024 x 768 jeszcze później jak się ludzie roztyli ;) poszerzono je do 1366 x 768 a teraz do 1920 x 1080 ... ale oczu nam nie zmodyfikowano genetycznie, a im większa przestrzeń robocza na mniejszym ekranie tym trudniej człowiekowi dostrzec szczegóły a przybliżanie, skalowanie i używanie lupy chyba nie jest tym co powinno się stosować na super ekranie. Nie mam nic przeciwko FHD, czy nawet UHD bądź 4K, ale niech przekątna będzie do tych rozdzielczości stosowna! I jeszcze jedna dygresja już poza tematem, ale w związku z rozdzielczością - jeśli komuś przyjdzie do głowy grać na laptopie to im niższa rozdzielczość tym większa szansa, że karta graficzna da radę.
 

zipzip  Dołączył: 06 Sty 2010
Chosen napisał/a:
to już czysto akademickie rozważanie, ale !! ten laptop ma ekran o przekątnej 15,6 cala - dawno dawno temu na takich ekranach były rozdzielczości 800 x 600, po tym 1024 x 768 jeszcze później jak się ludzie roztyli ;) poszerzono je do 1366 x 768 a teraz do 1920 x 1080 ... ale oczu nam nie zmodyfikowano

W rzeczy samej - gdyby kupować rozdzielczość 1920 do pracy na rozmiarze 15,6" to rzeczywiście przesada. Ale po podłączeniu zewnętrznego, oczywiście większego monitora, zachowujemy bez problemu układ ikon na pulpicie.
Wprawdzie istnieją programy do zapisywania pozycji ikonek przy różnych rozdzielczościach, ale to dodatkowa upierdliwa klikologia. Z pewnością każdemu z nas kiedyś rozjechały się ikony - mając zainstalowane np. takie cuś: http://www.softwareok.com/?site=Freeware/DesktopOK można spać spokojniej.
Pozdrowienia Krzysztof

[ Dodano: 2015-07-24, 11:36 ]
Tak z ciekawości zajrzałem do netu i znalazłem kompa
Typ ekranu Błyszczący, LED, IPS
Przekątna ekranu 15,6"
Nominalna rozdzielczość 3840 x 2160 (UHD)

Ktoś da więcej? :-)
 
Chosen  Dołączył: 10 Gru 2013
zipzip napisał/a:
Ktoś da więcej? :-)


Samsung Galaxy S6 Edge:
Przekątna ekranu 5.10"
Rozdzielczość nominalna 1440 x 2560 px
ale to smartfon i skalowanie inne i system operacyjny inny.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Co do rozdzielczości, to ja tak z własnych doświadczeń w pracy z programami GIS, a w sumie geodezyjne można potraktować jaką jedną z dziedzin. Takie programy składają się z okna mapy i paneli czy pasków narzędziowych, które można dokować dość dowolnie na tle okna mapy. Im bardziej rozbudowany program i bardziej zaawansowane analizy tym tych pasków i paneli więcej, a przecież trzeba jeszcze zachować podgląd na mapę. Dlatego też dla mnie do pracy nie mogę mieć mniej niż HD+ czyli 1600x900px, i to w warunkach "polowych" - mimo że stary i ślepy to spokojnie pracuję na 14" HD+, a na wcześniej posiadanym 15.6" to już był pełen komfort. Z drugiej strony, 15.6" FHD to dla mnie już za dużo, ikonki narzędziowe programów robią się trudne do trafienia.
Monitory zewnętrzne UHD [4K] są fajne, przyjaciel na takim projektuje płytki drukowane pod scalaki. W lapie tego nie widzę.
 

Acer  Dołączył: 08 Maj 2008
Panowie, w laptopie do 1000 zł (nie dla mnie) do internetu i filmów/muzyki (żadnych gier i wymagających rzeczy) coś z takimi procesorami jest sens kupować?
Intel N3540 4 x 2.16
CELERON N2830 2x 2.16GH
bo widzę nawet AMD E1-6010 2 x 1.35
Wszystkie laptopy chyba Lenovo, pamięć raczej 4GB, dyski HDD.
Ma to jakiś sens oprócz długiej pracy na baterii? Czy może za trochę więcej jest coś dużo lepszego? :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach