Markofot  Dołączył: 28 Gru 2006
Pomiar ekspozycji w K100d
Po pierwsze chciałbym powitać wszystkich, ponieważ jestem tu po raz pierwszy.
Dotychczas fotografuje wysłużonym, ale nadal sprawnym finepix S5000 (czy ktoś taki model jeszcze pamięta;-)

Ale to już okazuje się trochę za mało, więc pora na lustrznkę. Myślę o K100d lub Canon 350d (a może nawet 400d), ale kasetka bardzo mi leży.

Tylko nigdzie nie doczytałem się jak mierzona (a raczej jak prezentowany jest wynik pomiaru) ekspozycja np. w trybie M. W Canonach czy Niconach (a i w moim Fuji) jet prościutki wykres pokazujący czy kadr bedzie niedoświetlony, prześwietlony czy naświetlony poprawnie (w/g aparatu oczywiście). A w kastce niczego takiego nie znalazłem.
Pewnie źle szukałem.
Podpowiedzcie proszę.

Pozdrowionka

Marek
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Markofot napisał/a:
prościutki wykres pokazujący czy kadr bedzie niedoświetlony
"Wykres" ??? czego w funkcji czego? W KaSetce masz w wizjerze licznik wartości ekspozycji od -3 do +3 pokazuje z dokładnością do 0.3 EV (jak większość lustrzanek). jak jest ciemniej niż -3 EV albo jaśniej niż +3 EV to licznik miga. To wszystko i w zupełności wystarcza.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
hamster napisał/a:
"Wykres" ??? czego w funkcji czego?

tu chodziło o wykres z jedną osią ;-) czyli popularnie mówiąc "drabinka"
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyniki poprawności naswietlenia można sprawdzić -można włączyć wyswietlanie na podglądzie histogramu (Playback - Plybk dsply mthd - Display Style - Histogram), ponadto mozna włączyć ostrzeżenie o prześwietlonym obszarze.
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
plwk napisał/a:
Wyniki poprawności naswietlenia można sprawdzić -można włączyć wyswietlanie na podglądzie histogramu (Playback - Plybk dsply mthd - Display Style - Histogram), ponadto mozna włączyć ostrzeżenie o prześwietlonym obszarze.


Histogram w k100d mozna zobaczyc przed zrobieniem fotki czy tylko po?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj na forum - miło, że myślisz o tym, by się przyłączyć do naszej społeczności.
Odnośnie Twojego pytania:
Nie wiem jak w Kasetce, ale w DLu masz to zobrazowane cyferkami - jak pisze Xanti (zwany dalej Hamsterem). W momencie przekroczenia wartości ± 3EV cyferki zaczynają pulsować - o czym również wspominał Hamster. Jednakże, jeżeli chcesz szybko i bezproblemowo wrócić do właśiwej ekspozycji, wystarczy wcisnąć przycisk AE-L. A następnie zabawę rozpocząć od nowa.
Podejrzewam, że K100 ma to rozwiązane identycznie.
Zapewne drabinka jest lepszym rozwiązaniem, ale z tym da się żyć (przynajmniej ja nie słyszałem, by ktoś zszedł z tego powodu).

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W lustrzance histogram widzimy tylko po (nie dotyczy chyba Olympusa E330 i bliźniaczego Panasonica).
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
plwk napisał/a:
W lustrzance histogram widzimy tylko po (nie dotyczy chyba Olympusa E330 i bliźniaczego Panasonica).


W sumie racja.. został mi nawyk z hybrydy, ze był "live"

dzieki :-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Podejrzewam, że K100 ma to rozwiązane identycznie.
Identycznie.
 

Markofot  Dołączył: 28 Gru 2006
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :-P . Zrobiło mi się jasniej.
Człowiek uczy się całe życie.
Pozdrawiam
M
 
BAS  Dołączył: 02 Sty 2007
K100D
Witam wszystkich. Jestem tu nowy, k100 mam od dwóch tygodni, ale fotografuję od dawna.
Z czystym sumieniem polecam Ci ten model, będziesz z niego zadowolony, ja w każdym razie jestem. System pomiaru parametrów naświetlania jest bardzo bogaty i wygodny, a i kit'owy obiektyw 18-55 jest całkiem niezły, porównywałem go z Rikenonem 35-70 i wypadł zdecydowanie lepiej.
Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj BAS, na forum. Mam nadzieję, że skoro już jesteś userem sprzętu, to również zaczniesz częściej gościć na naszych stronach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach