Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Pleśń Czelendż 009
Regulamin zabawy:

1. Pleśń Czelendż v2.0 - czyli ciemniactwo cyfrowe, to zabawa polegająca na obróbce skanów z kliszy metodami zbliżonymi do ciemniowych w wersji cyfrowej. Ma to być kontynucja zabawy alkosa rozszerzona o samodzielne odwracanie skanu do pozytywu oraz o zdjęcia kolorowe.

2. Cyklicznie będzie pojawiał się wątek o tytule: Pleśń Czelendż XXX (XXX - numer odcinka) zawierający regulamin zabawy , link do pliku typu TIFF zawierającego skan z negatywu oraz termin nadsyłania prac.

3. Chętni do udziału w zabawie mają za zadanie ściągnąć powyższy plik oraz dokonać na nim manipulacji tak, aby uzyskać zdjęcie w pozytywie korzystając z poniższych zasad:
3.1. Operacje dozwolone:
- zmiana kontrastu globalnie
- operacje na poziomach oraz krzywych globalnie
- stosowanie narzędzia Dodge/Burn (Przysłanianie/Dopalanie) miejscowo
- stosowanie filtrów Unsharp Mask i Blur (Wyostrzanie/Rozmycie) globalnie, przy czym Wyostrzanie dozwolone jest tylko w przypadku, gdy będzie ono konieczne po zmniejszeniu obrazka
- kadrowanie - dozwolone jest usunięcie lub wyrównanie czarnej ramki od skanowania
3.2. Operacje niedozwolone:
- stosowanie warstw
- stosowanie narzędzi do wyciągania cieni
- odszumianie
- stemplowanie
- używanie suwaków Hue/Saturation/Luminance (Odcień/Nasycenie/Jaskrawość)

4. Przygotowane w ten sposób zdjęcie należy zapisać jako plik typu jpg o rozmiarze dłuższego boku 700pix, maksymalnej wielkości 500kB i nazwie PC_XXX_nick. Plik należy wysłać w podanym w wątku terminie na adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_XXX_nick.

5. Wszystkie prace zostaną wstawione do wątku: Pleśń Czelendż XXX , gdzie będzie można porównać uzyskane efekty, a także podyskutować.

6. Proszę nadsyłać również skany, które będzie można wykorzystać w kolejnych odcinkach zabawy na ten sam adres:
PlesnCzelendz // małpeczka // pentax.org.pl. Skany muszą być zrobione jako slajd, w 16 bit linear w sofcie minolty albo RAW z vuescana, opublikowane w 16bit TIFFie, spakowane rarem i nazwane: PC_skan_nick . W przypadku jednego skanu nazwa TIFFa i rara taka sama. W przypadku przesyłania większej ilości zdjęć proszę o nazywanie TIFFów wg wzoru: PC_skan_nick_numer. Tytuł maila: Pleśń Czelendż_propozycja. Nadesłane skany będą weryfikowane przez alkosa pod kątem przydatności do konkursu.

Plik do ściągnięcia znajduje się
tutaj

Termin nadsyłania prac to północ 2 czerwca 2009 (wtorek).

Życzę powodzenia :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czy szanowny autor zdjęcia mógłby powiedzieć, co to za materiał?

Pachnie mi jakimś ORWO... w każdym bądź razie trzyma klimat.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Z wiadomości uzyskanych od autora wynika że jest to fuji pro 400H.
Z założenia tym razem nie miało być łatwo :-P
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Tak to fuji pro 400H. Dodam, że nie przeterminowana ale oddana do zwykłego labu i coś czuję, że mieli starą chemię albo coś poszło nie tak bo na całym filmie są same takie perełki, których nijak nie potrafię poskanować :->
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
kurcze, wrzuciłem na chwilę do gimpa (tylko to mam w pracy), i widzę, że trzeba będzie powalczyć. Jest wyzwanie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
hardkor. Dwoch kanalow prawie nie ma :-/
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
gilby napisał/a:
trzeba będzie powalczyć. Jest wyzwanie.
Oooo i takie podejście mi się podoba :mrgreen:
dzerry napisał/a:
hardkor. Dwoch kanalow prawie nie ma
dzerry, nie poddawaj się :-D
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Dwoch kanalow prawie nie ma
E tam, marudzisz jak mieszkaniec Wenecji po długim i suchym lecie.

Doszedłem do wniosku, że im krócej siedzę nad plikiem, tym końcowy efekt jest lepszy. Ciekawe, jak będzie tym razem.
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Doszedłem do wniosku, że im krócej siedzę nad plikiem, tym końcowy efekt jest lepszy.
Jarek Dabrowski, już i tak uzyskałeś lepszy efekt niż ja, choć podchodziłam do tego pliku już ze trzy razy.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
dzerry napisał/a:
hardkor. Dwoch kanalow prawie nie ma

Przerobić na B&W z filtrem czerwonym :-P
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
A tak na poważnie: wszyscy wiemy, że niewiele z tego skanu się da zrobić, więc walczymy o to, żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej.
Myślę, że będzie to nie mniej ciekawy odcinek od poprzednich.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Męczcie się ja też musiałem :evilsmile: Na koniec wrzucę dla porównania labowy skan
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
ziarno jest tak duże, że nie mogę używać próbkowania koloru :evil:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Eee, nie taki diabel straszny. W Gimpie to makabrycznie wygladalo. W domu okazala sie to zwykla minutowa przewrotka :-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Faktycznie wyzwanie. :-)

[ Dodano: 2009-05-27, 22:56 ]
Ale nie takie straszne. No chyba że jutro to co właśnie wymodziłem okaże się pomyłką. ;-)
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Gwiazdor, idz na całość! Ja poszedłem... :mrgreen:
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja mimo wszystko wybieram neutralną drogę. ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kefa, a czym to było skanowane?

Pytam się, bo tak patrzę, co mi VueScan automatycznie rozpoznaje, a co nie. Twojego mi nie rozgryzł. Większości skanów z PC też nie.

PC_005 rozpoznał (może autor się ujawni, czym skanował?)
Moje skany z LS-50 (PC_006, PC_008), też rozpoznaje.
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Jarek Dabrowski napisał/a:
kefa, a czym to było skanowane?
Skaner minolta dual scan IV, soft minolta
Cytat

Pytam się, bo tak patrzę, co mi VueScan automatycznie rozpoznaje, a co nie
to teraz takie ficzery? :shock:
 

nopik  Dołączył: 02 Lis 2007
W tym odcinku udziału nie wezmę. Mam nadzieje, że opiszecie czynności, których dokonaliście na skanie, bo przy mojej wiedzy to słabo wychodzi. :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach