matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Poszedłem sobie dziś do hali i dwie rolki filmu zmarnowałem :-P Aż się wołać boję, bo niczego dobrego się nie spodziewam. CO najwyżej sprawdzę jaki blur na czasach 1/180 w koszykówce wychodzi ;-)

[ Dodano: 2008-03-01, 22:59 ]
A! Doszedłem do wniosku, że jak się nie ma krowiastego telezuma ze światłem 2,8 to monopod można zostawić w domu ;-)
 
nightartist  Dołączył: 28 Paź 2007
2.8 to tez czesto malo
dlatego przydaje sie EV -1 i zwiekszanie iso do osiagniecia odpowiedniej szybkosci pozwalajacej na zamrozenie akcji
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Stachu, dołączam się do pytania o legitkę.. jakiś pomysł jak to zrobic? Bo nie bede mial problemu z wiarygodnym mowieniem kiedy bede czyms takim dysponowal.. ot wrodzony talent ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dagio, kiedyś guerilla o tym pisał na forum. Generalnie to bierzesz kawałek (najlepiej prostokątny) tekturki czy papieru, wypisujesz "Press" i inne inteligentnie brzmiące teksty, dla lepszego efektu możesz jeszcze dodać swoją fotografię. I w zasadzie tyle ;-)

[ Dodano: 2008-03-02, 00:32 ]
O! Tu jest wątek: http://manufactura.home.p...6da7f1c2925cf83
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
matb, Bóg Ci zapłać Dobry Człowieku :-)
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
To też się podczepię ze zdjęciami z poprzedniego weekendu ;-) Farmutil Piła - Winiary Kalisz. Muszę przyznać, że mamy w Pile dość znośne warunki oświetleniowe :-) .

www.bogusz.pila.pl/siatka

Czasy - 1/250-1/350
Przyszłona - 3.2 lub 2.8
ISO - 640
WB - 3200K
Obiektyw - Sigma 70-200/2.8 APO HSM (pożyczona niestety, ale w planach ;-) ).
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Nikonem - to się nie liczy :-P
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
bogusz napisał/a:
To też się podczepię ze zdjęciami z poprzedniego weekendu ;-)
Bardzo fajne fotki.
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
Bogusz, super foty...

Na szczególna pochwałę w prezentacji zasługuje też prawidłowy stosunek kadrów z Anią Barańską do kadrów bez Ani (dla nie zorientowanych - nr 1 w żółtej koszulce) :mrgreen:

Pięknie złapałeś jak Lena Dziękiewicz bije po prostej obok bloku Klaudii Kaczorowskiej - to jest imo najlepsza fota z tej serii.

Zapytam, czy strzelasz z trybun, czy masz jakiś glejt na chodzenie przy liniach :?: - niektóre ujęcia są bardzo bliskie, nawet jak na 200 mm.
Raczej zastawiasz pułapki, czy inaczej szukasz kadrów :?:

Za podzielenie się warsztatem mogę tylko postawić :-B ;-)

PZDRV
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
Zdjęcia z trybun, chociaż po znajomości nie miałbym problemów, żeby być bliżej :-) .
Jestem leniwy, ale tym razem trochę się przemieszczałem :-) . Z cyfrą o małej klatce 200 mm na hali to naprawdę sporo, większość zdjęć to 130-180mm, dlatego zastanawiam się, czy nie kupić Sigmy 2.8/150 HSM macro zamiast tego zooma ;-) , będzie z pewnością lepsza na 2.8 i jest mniejsza, poza tym chyba ma jeszcze szybszy AF.
Co do kadrów - wodzę obiektywem za akcją, a drugim okiem staram się śledzić całość, jakoś tak wychodzi ;-) . No i z tym szkłem AF jest naprawdę szybki, wszystkie zdjęcia robione ca ciągłym AF, spokojnie zdążał za akcją, jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony.
resztę ustawień podałem wcześniej. Zdjęcia robiłem tylko w JPG-ach, nie chciało mi się dłubać w RAW-ach ;-) .
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Dobra, to i ja mogę już pokazać, co zrobiłem:
Energa Gedania Gdańsk vs MKS Dąbrowa Górnicza


Czas: około 1/125, przesłona: 2.8, ISO: 1600
Obiektywy:
FA 50/1.4 i Tokina 80-200/2.8 (dzięki Gwiazdor :-B )
Ledwo zdążyłem na mecz (korki :-/ ), ale jakoś w końcu dotarłem.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Stachu, pierwsze koty za płoty ;-) Niestety, robienie dobrych zdjęć sportowych łatwe nie jest. Tych zdjęć jest za dużo, sprawiają wrażenie trochę przypadkowych i tak pstrykanych, bo akurat się spust wcisnął, jak akcja szła. Czasem się trochę kadr wali, a dynamiki ujęciu to wcale nie dodaje. Jak dla mnie, to za szeroko, przez co w kadrach bałagan jest i nie wiadomo co oglądać. WB to wiadomo, dobrze ustawić w takim świetle to się chyba nie da... Mam wrażenie, że trochę nie "czytasz" gry? Znaczy się, że niespecjalnie się interesujesz siatkówką? Bo to zazwyczaj trzeba "wiedzieć" wcześniej co się będzie działo i w porę spust nacisnąć. Znaczy ciut wcześniej, niż jak się "zobaczy". Ale spoko - następnym razem będzie lepiej. A po czterech meczach z aparatem to już za eksperta będziesz mógł robić :-D
Przy okazji - gdzie miałeś miejsce? Bardzo daleko od parkietu?
 

bogusz  Dołączył: 25 Kwi 2006
matb, masz rację z tym czytaniem gry, też tak robię - spust minimalnie wcześniej niż wydawało by się to potrzebne :-) .
Stachu, jak napisał matb - pierwsze koty za płoty :-) . Przede wszystkim mógłbyś poprawić balans bieli. No i sprawa niestety niezależna od Ciebie - słabe światło. 1/125 s to troszkę za mało minimum to 1/250.
Ale się nie przejmuj i próbuj dalej - moje pierwsze zdjęcia z siatkówki wyglądały bardzo podobnie ;-)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Stachu, ale jaki wynik??? ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Dzięki za rady. 3:2 (16:25, 25:13, 27:25, 19:25, 19:17) dla Gedanii 8-) .
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
Dzięki Bogusz :-B .

Z tego co piszesz to AF-C w D80 (zdaje sie, że ten model posiadasz) spisał się rewelacyjnie, choć napewno b. dobre oświetlenie hali miało na to istotny wpływ. Widać też dobrą współpracę puszki z tą sigmą.

Stachu, na robieniu fotek sportowych też się nie znam (dwa razy byłem na meczu z aparatem), ale faktycznie moje skromne doświadczenie mówi, że trzeba szukać w akcji pionowych kadrów - szerokie najczęściej leżą...

AF-C w kasetce w warunkach średnio doświetlonej hali nie jest demonem prędkości - zauważyłem u siebie duże opóźnienie pomiędzy naciśnięciem spustu a zwolnieniem mmigawki (na oko tak z 1/2s :evil: ) - tak jakby aparat się namyślał... No ale ja miałem podpiętą sigmę 70-300 apo :-? z jaśniejszym szkłem pewnie byłoby lepiej...

Jeżeli też focisz kasetką to mimo wszystko pozostaje szukanie kadrów raczej przez pułapki - trochę to wkurzające, bo sporo akcji przepada - ale zawsze można podpatrzeć komu w danym ustawieniu rozgrywający najczęściej rzuca piłkę ;-) Ataki środkiem można odpuścić - dobrą krótką bije się często z piłki wznoszącej - trudno to złapać.
Rzadko w zespole jest zaś czterech równorzędnych atakujących, nawet w ekstraklasie... Znając ustawienie, któreś skrzydło można więc sobie wybrać i opułapkować...

PZDRV
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Przeszukałem wątek i widzę, że raczej preferuje się tu halę :)
Jedna osoba coś pokazała z mojej ulubionej dyscypliny, to może ja też coś zarzucę, może ktoś coś tutaj też doradzi (w wątku "Fotografie do oceny" dostałem już kilka uwag).
To mój pierwszy raz z dslr na rajdzie, wcześniej przez siedem lat była kamera.
Nie macie wrażenia, że czasami trochę przeostrzone w PS? Na razie uczę się trafiać z obiektem w punkt ostrości i nie zawsze wychodzi :(

http://www.rajdy.v10.pl/4...aleria,488.html
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Raven, jakbyś zamieścił gdzieś, gdzie można zdjęcia zamiast reklam oglądać :-P
Mnie się wydaje, że w takiej dyscyplinie to lepiej panning się sprawdza.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
matb, ponieważ współtworzę ten portal więc tutaj zamieszczam zdjęcia i inaczej nie będzie. Akredytację też mam na niego.
A o jakie reklamy ci chodzi? U mnie przy oglądaniu galerii nie ma żadnych.

Panning mówisz? Po pierwsze to jest na kilku zdjęciach, a po drugie to jakby było więcej to byś pewnie powiedział, że za dużo. A odpowiedzi takiej to się spodziewałem, bo bardzo łatwo jej udzielić i na tym zakończyć. Chyba jest to najczęściej udzielana "porada" ;-) Mam nadzieję, że się nie obrazisz, bo mam wrażenie, że czasami niektórzy moje wypowiedzi biorą zbytnio do siebie :-B
Sęk w tym, aby używać różnych technik i dlatego się pytam o wskazówki.

Ale ogólnie zgadzam się z tym, że powinienem częściej używać długich czasów :-D
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No to kilka poglądowych fotek z basketu. MZ-6 + Fuji NPZ. Czułości ciut brakło :-/ Obiektywy to SMC FA 100/3,5 macro (te szersze plany) oraz SMC A 135/2,8. Generalnie na pełnej dziurze, czasy ok 1/250 (1/320 czasem z tego dłuższego). AF generalnie nie nadążał, ustawiając ostrość ręcznie czasem ostrość szła w kosmos kompletnie :-P Niestety, czasem coś z kadru obcięło nie tak, jakbym chciał - ale robiąc zdjęcie tego się nie widzi (przynajmniej ja nie zawsze widzę, choć staram się zwracać uwagę na to, żeby było w miarę prosto i butów nie obcinać).
Acha - fotki robione prawie z linii bocznej boiska.

http://www.matb.nr5.pl/foto/basket/index.html

Jeszcze mam rolkę robioną na Maco UP400 @1600, ale się suszy. Jak zeskanuję, to może jeszcze coś pokażę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach