dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
matb, a propo czytania gry.. mam kilka lat kosza za sobą i oglądając zdjęcia miałem momentami wrażenie, że można było odrobinę później pstrykać.. generalnie i tak mi się klimat podoba :-D

I LOVE THIS GAME !!
 
voytaz  Dołączył: 04 Gru 2007
a ja mam trochę inne foteczki :) to znaczy outdoor
jeżeli kogoś interesują takie sporty to zapraszam na kazury w Warszawie :)



i tu jeszcze kilka http://voytaz.blogspot.com/2008/06/kazoory.html
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
voytaz napisał/a:
jeżeli kogoś interesują takie sporty to zapraszam na kazury w Warszawie

:-P
Jak kogoś interesują takie sporty to ma Myślenice i Chełm, tor na Chełmcu w Wałbrzychu-Białym Kamieniu, Czarną Górę albo Puchatka w Szklarskiej ;-)
 
voytaz  Dołączył: 04 Gru 2007
matb napisał/a:
voytaz napisał/a:
jeżeli kogoś interesują takie sporty to zapraszam na kazury w Warszawie

:-P
Jak kogoś interesują takie sporty to ma Myślenice i Chełm, tor na Chełmcu w Wałbrzychu-Białym Kamieniu, Czarną Górę albo Puchatka w Szklarskiej ;-)


no ja wiem :) ale ja zapraszam od siebie :P
bajdełej to wczoraj uslyszalem od faceta ze kręce film jak robilem fotki :D
 

RockShock  Dołączył: 30 Kwi 2008
Jak robić fotki sportowe - Lekka atletyka
No to ja się podepnę, bo mam dylemat, do którego muszę sie przygotować przed 8 lipca.

Uzyskałem wejście na stadion na zawody lekkoatletyczne i przyjmę chętnie każde porady dotyczące fotografowania na stadionie. Sprzęt jaki bede miał to:

K10d bez gripa/zapasowej baterii
MIR 20M / 4 (chyba)
CZJ Pancolar 50mm/1.8
CZJ Sonnar 135mm/3.5
TAIR 3S 300mm/4

no i kit 18-55.

Liczę na to, że przy dziennym świetle (zawody kończą się ok 20:45) uda mi się co nieco nawet z tymi szkłami ustrzelić. Najbardziej martwi mnie chyba brak zapasowej baterii (jak ktoś ma pożyczyć na 8-13 lipca gripa w Bydg/Toruniu to chętnie przyjmę, albo przynajmniej samą baterię ;) ). Moje pytania:

- czy pod czołg TAIR załatwiać jakiś monopod (to szkło dopiero do mnie jedzie więc nie wiem jak z tym focić)
- czy przy świetle dziennym ISO 400 będzie ok, jeśli będę chciał robić "mrożonki"?
- czy przy świetle dziennym balans na "daylight" da radę, czy lepiej ustawić go w K ręcznie? Raczej chcę uniknąć robienia RAWów, bo wejdzie mi ich może ze 100 na kartę, a nawet jak karty pożyczę, to zbyt wiele nie ugram, bo nie potrafię RAWów zbyt obrabiać ;)
- no i pytanie co do ogniskowych: na które najlepiej będzie liczyć i wykorzystywać, nie wiem czy nie skoncentruję się na zdjęciach bardziej "portretowych" i emocjonalnych - z moim sprzętem to chyba mogłoby dać najlepsze rezultaty... What do you think?

Dzięki!
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Się nie znam, ale do zdjęć sportowców to chyba tylko ta 300 się nada.
Reszta szkieł raczej do szerokich planów, no chyba że masz dobrą kondychę, i 135 będziesz robił, ale się nabiegasz.
Wszytko zależy od tego co chcesz focić, ale na tego typu imprezie większość fot to raczej zbliżenia konkretnych zawodników, plus parę szerszych kadrów. A może bardziej offtopicznie, wszystko poza zawodnikami...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
RockShock, do lekkiej atletyki trochę AFa będzie Ci brakowało w tej 300tce. ISO ustaw raczej 800, w świetle dziennym balans bieli bardzo dobrze radzi sobie na automacie. Możesz próbować ustawić wcześniej ostrość na punkt, w którym znajdzie się zawodnik i strzelić 3-klatkową serię, tylko pamiętaj, żeby czasy były bardzo krótkie.
Oczywiście, jeżeli skoncentrujesz się na portretach, ISO możesz mieć niższe i problem z brakiem AFa zniknie.
 

RockShock  Dołączył: 30 Kwi 2008
Tak licze właśnie że z ostrością w punkt może mi się udać sporo, jakiś skok o tyczce itp... A co do biegów to też potrenuję. Zawody trwają kilka dni, więc może na ostatni dzień dam radę coś ustrzelić ciekawego ;-)
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Ktoś tu napisał, by zdjęć sportowych nie pstrykać przy użyciu lampy błyskowej. Niestety czasem nie da się tego uniknąć, np. w szarym i burym lesie gdzie wszystko zlewa się w błotniste zabarwienia a ruchomy obiekt, który pragniemy uchwycić staję się integralną częścią tej burakowatości :lol: .

Dlatego ja pstrykam z lampą (tą wbudowaną, na osobną na statywie póki co mnie nie stać) z iso pomiędzy 200 a 400, na pełnym manualu, i do tego najbardziej lubię fisheye'a. Potem już tylko PS.

Oto przykład (kategoria: sporty extremalne):

1. http://www.freeride.j.com...ki/imgp9001.jpg
2. http://www.freeride.j.com...ki/imgp9009.jpg
3. http://www.freeride.j.com...ki/imgp9022.jpg
4. http://www.freeride.j.com...ki/imgp9040.jpg
5. http://www.freeride.j.com...ki/imgp9052.jpg
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
kulten napisał/a:
Ktoś tu napisał, by zdjęć sportowych nie pstrykać przy użyciu lampy błyskowej. Niestety czasem nie da się tego uniknąć, np. w szarym i burym lesie gdzie wszystko zlewa się w błotniste zabarwienia a ruchomy obiekt, który pragniemy uchwycić staję się integralną częścią tej burakowatości


Jasne. Nie ma co uogólniać.
Zwłaszcza, że Twoja 1. i 2. fota jest pod światło, gdzie doświetlenie fleszem pierwszego planu jest mocno wskazane.

Swoją drogą, ta "kontrastowa" obróbka ciekawa i trzyma klimat, ale chyba ciut nazbyt pretensjonalna.
 

djopti  Dołączył: 09 Cze 2008
Siatkówka... itp
Witam
Chwalić się nie mam czym, ale chętnie przeczytam Waszą krytykę.
Zdjęcia poniżej są moimi pierwszymi, dlatego fajnie przeczytać co zrobiłem niedobrze :)

Oto link:
http://www.fanfoto.pl/opti.html

Zdjęcia sportowe w dziale: Reporterskie
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Takie zdjęcia to najlepiej robić na jak najmniejszej przysłonie, żeby choć trochę rozmazać tło, inaczej wszystko się zlewa. Niestety z kitem w tym przypadku nie da się nic osiągnąć, chyba że spróbujesz robić długie czasy, lub będziesz kadrował tak aby wyciągnąć sylwetkę na jednolite tło bądź np. niebo.
 
ahammer  Dołączył: 15 Lis 2007
Witam!
Sam robie cyklicznie zdjęcia z meczów koszykarek. Z racji że w hali jest słabe światło z reguły używam Fa 1.4.....z tym że testując rózne warianty przeważne robiąc kadyszka przewazne robie przy ustawnienia:
f/2.2 lub 2.5 , ISO 800 oraz czas 1/500 lub 1/400.

Do fotografowania meczów ekstraklasy używam sigmy f/2.8 70-200 HSM...
podczas meczów przy jupiterach używam ustawień:
f/3.2 , ISO 800 oraz czasu 1/500 lub 1/400.

Oczywiście w razie zwolnienia akcji itd. zmieniam ustawienia....aby więcej światła wpadało.

Kiedys fotografowalem sigma 70-300 APO i musze przyznac ze dawala rade z tym że pozniej z RAWow wywolywalem....

Ostatnio fotografowałem również na meczach turnieju tenisowego na zamknietej hali....grały kobiety i wystarczało ISO 800 , f/2.8 oraz 1/320.[/b]

Oczywiście wszytko zależy od warunków.
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
ahammer - pochwalisz się zdjęciami z meczy koszykarek?:)
 
ahammer  Dołączył: 15 Lis 2007
Michał napisał/a:
ahammer - pochwalisz się zdjęciami z meczy koszykarek?:)

ok. wysłałem na PW
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
ahammer, co na priv, co na priv? Publicznie się pochwal :-P
I przy okazji - 50mm to nie za mało?
 
ahammer  Dołączył: 15 Lis 2007
Wiesz robie też na 70-200 /2.8 ...szybciej i prościej z tym że hala w Krakowie puki co (mam być nowa ale za kilka lat gotowa) jest taka ciemna że aż wstyd....a przecież grają w niej aktualne mistrzynie Polski... tak że wole 50mm i pozycja bliższa....

matb napisał/a:
ahammerPublicznie się pochwal :-P

Co się będę chwalił? :roll:
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
już podawałem gdzieś w wątku moją galerię..ale dla porządku:
www.picasaweb.google.pl/mj.galeria
zdjęcia na szybko obrabiane w picasie bez korekcji szumów-które w puszce mam wyłączone(!!)
f 2.8-3.2 | ISO 90% na 1600 | szkło 90% 50-135/2.8* | AF.S |- jak ktoś wcześniej napisał mam problemy z ustawieniami balansu bieli ale powoli idzie to w dobrym kierunku
na następnym meczu będę próbował AF.C oraz odszumianie z poziomu puszki(słabe i silne) oraz więcej fot 50/1.4(w nawiązaniu do postu ahammera) oraz 16-50/2.8* próbując zmienić trochę perspektywę...zobaczymy co wyjdzie..:)
 

von-ski  Dołączył: 07 Lip 2009
jako nowy na forum dołączę się do wypowiedzi i postaram się podrzucić w najbliższym czasie parę pierwszych fotek z meczu rugby Lechia-Budowlani z półfinałów MP. :-D
 

sebekq  Dołączył: 10 Lip 2009


Hej! Mam pytanie o powyższe zdjęcie. Rowerzysta wyszedł lekko przeźroczysty i skąd taki efekt? Jechał za szybko (trzeba było wymusić krótszy czas otwarcia migawki) czy tło zbyt mocno oświetlone? A może jeszcze coś innego. Będę wdzięczny za doradzenie jak takiego efektu uniknąć. Zdjęcie z wbudowaną lampą, f/5,6 i 1/60s.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach