opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
sebekq napisał/a:
Będę wdzięczny za doradzenie jak takiego efektu uniknąć

krótszy czas otwarcia migawki (1/250 przynajmniej) albo panoramowanie
 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
Szybkość rowerzysty + lampa, bez lampy wydawałby się bardziej "zasmużony" ;) Przynajmniej wg mnie, tutaj tylko zbicie czasu coś poradzi...

No fakt, panoramowanie też... i efekt byłby bardzo ciekawy.. taki sport :)

[ Dodano: 2009-08-31, 19:17 ]
Opiszon.. a co byś poradził do sumo? :]
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
sebekq, 1/60 to widać za długo. Trzeba było 1/30 i panoramować albo jakąś 1/250, żeby zamrozić ruch.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
emdek napisał/a:
Opiszon.. a co byś poradził do sumo? :]

no ten to pamiętliwy jest - pamięta naszą przeszłość jako zawodników sumo za czasów LO (to dla niezorientowanych ;-) )

sumo to statyczny sport jest



wystarczy do tego spokojnie kadyszka z kitem ;-)

P.S. emdek, szkoda że nam nikt zdjęć nie robił, jak uprawialiśmy sumo :-P
 

sebekq  Dołączył: 10 Lip 2009
opiszon napisał/a:

krótszy czas otwarcia migawki (1/250 przynajmniej) albo panoramowanie


Ciężko taki czas osiągnąc z wbudowaną lampą, bo minimalny czas jaki jest możliwy to 1/180 ale pewnie i to byłoby lepsze. Jeśli chodzi o panoramowanie to robiłem ale w innych ujęciach, tu chodziło mi o zamrożenie wody i rowerzysty. Jak się nudzicie to możecie sobie podglądnąć: http://picasaweb.google.pl/sebekq/Sport# :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
sebekq napisał/a:
tu chodziło mi o zamrożenie wody i rowerzysty.

no to zdecydowanie za długi czas

trzeba było walczyć chociaż na tej 1/180tej
 

matis  Dołączył: 04 Wrz 2009
Witam!
Jutro udaje się na kolejny mecz. Do tej pory fotki na meczach robiłem Fuji S9600.
Mam takie pytanie: jak ustawić balans bieli żeby pozbyć się tej "zielonej przypadłości" Samsunga GX-20?

to jedno ze zdjęć zrobionych w poprzedniej kolejce i wydaje mi się ze jest "przezielenione" tak jak większość z tego meczu :-?


 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
Raw. AWB (a/k/a ABW;p) i potem suwaczki.

a jeżeli robisz mecz w jpg to hmmm...
Skoro to bliźniak k20tki, to skorzystaj na meczu z 3 ustawień przy takiej pogodzie (tam gdzie możesz ustawić temperature barwową ręcznie.

1. - "na oko" - w pełnym słońcu
2. - "na oko" - gdy słońce świeci, ale zawodnicy w cieniu
3. - "na oko" - gdy słońce jest za chmurami

Wtedy masz balans ustawiony na trzy najbardziej spotykane sceny, minus jest taki, że przed strzeleniem fotki, byś musiał ustawić odpowiedni balans. Na szczescie w tym modelu da rade to szybko zrobic.

Kolejna opcja zeby nie kombinowac tyle - raz ustawiasz sobie temperature barwowa "na oko", a potem jakieś ew. odchyły w odcieniu korygujesz gdziekolwiek, nawet w Picasie jezeli nie beda duze :)

Najlepiej robic w RAW

* - post pisany po 4h snu, za błędy merytoryczne i inne nie odpowiadam ;)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Witam w wątku sportowym. Zrobiłem dzisiaj troche zdjęć na maratonie w Nowym Jorku.
Na próbe wstawiam tutaj jedno. Jesli ktoś jest zainteresowany resztą, zapraszam do oceny.
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=580304#580304



pozdrawienia z NY
 
Tigrucha  Dołączyła: 28 Sty 2010
Witam

Przeczytałam caly temat dotyczący robienia fotek sportowych i musze stwierdzić iż większość osób dysponuje dużym doświadczeniem w zakresie tej dziedziny (widać po fotkach :P).Mam pare pytań może doradzicie.
Posiadam k10D +kit oraz obiektyw 50-200mm f4.0-5.6.
Od dwóch lat fotografuje czysto amatorsko zawody psich zaprzęgów.Zawody takie odbywaja się w lasach na duktach leśnych gdzie panuje ciemność, brak dobrego oświetlenia zwłaszcza jesienią.Zazwyczaj podkręcam iso do 800 i jakiś krótki czas typu 1/250 1/500 ale i tak nie osiągam to co bym chciała gdyż zdjęcia wychodzą ciemne a jak zmiejsze czas to mało ostre.Owszem moge podnieść iso do 1600ale chyba kazdy znas wie czym to sie kończy :P. Optymalnie byłoby robić na iso 400.Do czego zmierzam, otóż chciałabym zakupić obiektyw sigme 70-200mm f 2.8 lub Tamrona. Zastanawiam się jednak czy te konkretnie obiektywy z połączeniem mojego body bedą odpowiedno współgrać.Chodzi mi o AF przy maksymalnym zoomie czy dobrze ostrzy, jak jest z rozdzielczośćią przy 200mm no i który z tych obiektywów wybrać.Czytałam wady i zalety obydwu obiektywów ale zwracam sie do osób które konkretnie posługują sie tymi obiektywami i robią właśnie zdjęcia sportowe.

Z góry dziękuje za odpowiedź

P.s.... nie robie zdjeć z lampą to by oślepiło psy :P
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Cześć Tigrucha.

Mam tą sigmę i jestem bardzo zadowolony.
Jedno z najszybszych szkieł tele jakie możesz podpiąć pod K10D

Na 200mm jest bardzo ładnie i to na f2.8
O tamronie zapomnij - dużo słabszy AF do ganiania za czworonogami raczej sie nie nada.

Lupus
 
Tigrucha  Dołączyła: 28 Sty 2010
Witaj CanisLupus

Dzięki za szybką odpowiedż.Własnie to mnie interesowało jak wypada sigma na 200mm przy f 2.8.Zazwyczaj zdjęcia robie przy maksymalnym zoomie, wybieram jeden punkt ostrości i ustwiam się w gdzieś na zakręcie by mieć zaprzęg w całej okazałości :).
Czytałam z opisu obiektywów iż tamron jest lepiej zrobiony pod względem optyki natomiast
sigma pod wzgledem mechanicznym.Byłam ciekawa jak to jest w praktyce do tego typu fotek czyli sportu.
A znasz jakieś inne szkiełka tele o podobnym parametrach co mógłbyś polecić?
 
Michał  Dołączył: 24 Wrz 2006
Od ostatniego postu trochę się zmieniło. Co do ustawień aparatu(K20D) polecam:
-pstrykać w RAW-w przypadku gdy wcześniej nie fotografowaliśmy w danym miejscu/hali),
-pstrykać w JPG-w przypadku gdy wcześniej robiliśmy zdjęcia w danym miejscu( najlepiej na dzień przed foceniem odnaleźć RAW`a by zobaczyć jaką temp. ustawić itp)
-kontrast na -1 (szczególnie jak się foci murzynów...kto robił zdjęcia z meczy np. kosza-PLK wie o czym mówię ;-) )
-naładować na maxa baterię - szybkość AF w P. i tak pozostaje wiele do życzenia więc po co sobie robić zupełnie pod górkę..?
-AF mam ustawiony na centralny punkt pomiaru(sporadycznie na wybór punktu ostrości),
-AF-C rulez i tryb seryjny ON :evilsmile:
-przy zdjęciach dynamiczych dla mnie minimum to 1/250..a z 50-135/2.8* to 1/320 i 1/500 b. wskazana(prawdę powiedziawszy to K20D+50-135/2.8 @3.2-3.5 i ISO 1600-2000 to u mnie praktycznie 80% fotek)
I dodam jeszcze że za każdym razem coś tam jeszcze zmieniam w aparacie..
Jeżeli ktoś ma jakieś inne sugestie proszę o tipsy.. :-B
ps. efekt pow. ustawień na http://picasaweb.google.p...pharmaVsAsseco# (kilka fot af uciekł/kilka WB wpada w żółty-nie wiem jak u Was to wygląda)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Podobno we Warszawie, w Zachęcie dziś jest prezentacja zdjęć Jakuba Atysa, no i oczywiście spotkanie z Autorem. Może podpowie, jak się te sportowe zdjęcia robi.
 
Dariusz69  Dołączył: 08 Wrz 2010
Wiecie może, gdzie są dostępne fotki z kosza lub siatki robione Pentax-em K-x ? Na dniach chcę go kupić..
 

matis  Dołączył: 04 Wrz 2009
Dariusz69 napisał/a:
Wiecie może, gdzie są dostępne fotki z kosza lub siatki robione Pentax-em K-x ? Na dniach chcę go kupić..


tu masz http://www.flickr.com/pho...N03/4336972229/

tu jest więcej http://www.flickr.com/sea...tball+kx&m=text

a tu ewentualnie do poczytania http://forums.dpreview.co...essage=34514685
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
 

bizzz  Dołączył: 28 Wrz 2008
Powyższe linki pokazały jak malutcy jesteśmy...

btw. I LOVE THIS GAME ;)
 
Andrzej_k-5  Dołączył: 18 Sty 2011
Witam, próbuję swoich sił w temacie foto sportowej. Ni jak nie wiem, jak uzyskać kolory takie jak się czasami widzi u kolegów z forum, czy też na stronach gazet sportowych.
Borykam się, głownie z trafieniem z balansem bieli. Potem ostrość. Nie chcę fotografować ciągle akcje przy siatce, jakieś rzuty na boisko, akcje na zapleczu. Szukam porad jak to ogarnąć technicznie, jak sobie z tym radzicie? Ustawiacie MF w określony punkt i czekacie na akcje w tym miejscu? Doradźcie coś. Tutak nieudane moje próby, lekko ostrzone.






http://www.naszlidzbark.p...-Hala-Rolniczak



http://www.naszlidzbark.p...zbark-Siatk-wka
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Poniekąd w temacie:
www.shorpy.com/node/11621?size=_original
Rok 1923, szklana płytka. Z dedykacją dla tych, którzy narzekają na wolny AF i brak pierdyliarda klatek na sekundę :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach