ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
Panowie o jakiej Olimpii wy gadacie? Jesli o tej co mysle to przeciez przegrala z Orłem Międzyrzecz i nigdzie nie wskakuje.

cypis ja sie oczywiscie nie obrazam.Ja tez fachura od fotek a szczegolnie sportowych nie jestem. w sumie mialem 3ci raz aparat na meczu bo chcialem przestrzelic mojego nowego M135/3.5. chyba siadlem za blisko parkietu i dlatego takie ciasne kadry. Stałoogniskowe szkla raczej nie nadaja sie do sportu. Zakres 100-200mm bylby wskazany. zgadzam sie z tym wysokim kadrowaniem, moze pionowo bedzie lepiej.
Co do tych poruszonych fotek to jakos nie jestem przekonany. Moze dlatego ze nie widzialem zadnego, ktore by mnie rzucilo na kolana.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
... nie mówię, że poruszone zdjęcie to patent na fotografię sportową. Chodzi mi o to, że również i to można wykorzystać jako środek ekspresji. Pamiętam jakieś - nie wiem czyje- takie foty biegaczy w ruchu, a w tle ostre postaci widzów... zdjęcia zamrożone też są okej, nie mam nic przeciwko ;-) Nie tak dawno - no może z pół roku temu - chyba w Chip Foto Video był tekst o fotografii sportowej, mniejsza z tekstem, towarzyszyła mu ilustracja motocyklistów wyskakujących nad muldę. Chyba cztery różne ujęcia tej samej sytuacji. Na każdym efektowne zawieszenie kilku motocyklistów w powietrzu (pewnie większość z nas takie zdjęcia bez zmrużenia oka wrzuciłaby do swojej galerii), ale NAPRAWDĘ, kiedy się uważniej przyjrzało - tylko jeden kadr rzeczywiście miał jakieś wewnętrzne napięcie, dynamikę (wybór autora artykułu - naprawdę trafny)... Cóż. Trzeba cykać i być baardzo samokrytycznym :-/
 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
ttb, pozwol ze zacytuje siebie:


Cytat
Olimpia nie wskakuje - w meczach 3:1 dla Miedzyrzecza.. ja wiedzialem ze tak bedzie i wybralem szkole... ;)


Olimpia byla faworytem ale.... przemilcze reszte...

A co do zdjec to sie Milo zapytalem o zeszlosezonowy playoff Olimpia - Bzura

Cholera... zeby na forum Pentaxa trafic na ludzi zorientowanych w temacie I/II ligi siatkowki :D:D:D Chwali sie chwali.. widac dobra puszke wybralem :)

TTB - zorientowany w poczynaniach Morza? Jutro chyba decydujace spotkanie macie... :D:D Fociles moze mecz z Olimpia?

PS. Ja tez przeskoczylem na 135/3.5 - tego w stopce, bo w moim zestawie najsensowniejsze... aczkolwiek zoom by sie przydal... ciezko biegac po hali ;)

Co do cypisa i jego poruszen.... nad siatka - nie ma co liczyc na ciekawe poruszone...
Moze rzucajacego sie po pilke libero....

- to jakby mi sie udalo mniej reka poruszyc a wiecej dzieki czasowi na starym OlkuC4000 to by bylo ciekawe moze....:

 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
emdek - no za bardzo nie jestem w temacie Morza - ale fakt w srode b. wazny mecz(po tym co pokazal gdask a raczej czego nie pokazal jestem optymista)
W ten weekend w sumie bylem 1szy raz na 2meczu. wole chodzic na Piasta :lol:
Kiedys chodzilem - a bylych graczy Morza ogladam w tv(Gierczynski, Wnuk, Jańczak, Rybak, Zagumny, Ruciak) Moze kiedys do szczecina wroci wielka pilka
ps - rzeczywiscie fajna fotka

A jesli chodzi o Olimpie Sulęcin to rzeczywiscie szok.Po fazie zasadniczej 43pkt i odpadli a Morze 23pkt i ma szanse grac dalej. play-offy rzadza sie swoimi prawami.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
emdek napisał/a:

Co do cypisa i jego poruszen.... nad siatka - nie ma co liczyc na ciekawe poruszone...
Moze rzucajacego się po pilke libero....

- to jakby mi się udalo mniej reka poruszyc a wiecej dzieki czasowi na starym OlkuC4000 to by bylo ciekawe moze....:


o to chodzi !!! Jest żywe, ciekawe, ma treść i formę. Ale jeszcze raz powtórzę: nie uważam, że poruszenie to super patent. Po prostu: czasem jest super (jak w twoim zdjęciu).
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
emdek napisał/a:
Hali sulecinskiej nie lubie, bo mi aparaty w jej swietle szaleja z balansem bieli ..
Slyszalem ze Wasz tunel tez ciezki do focenia... ciemno i w ogole.. ;)


1. No w Sulecinie ciezko, ale ja tam byłem kibicowac :)
2. Jaki tunel? Ja nie rozumiem nazywania naszej hali tunelem, moze nie jest to jakis super obiekt, ale ostatnio modernizuja. A oswietlenie mamy ok, zobacz moje fotki. WB ustawiany na szara karte [sciane :P]
 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
Chodzi o ilosc wolnego miejsca za koncowymi liniami u Was... ewenement :)

A balans mimo ustawiania u nas recznie.. troszeczke jest nieteges... przez niebieski parkiet i bure zaslony... ale ja cos jeszcze wymysle :P
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
emdek napisał/a:
Chodzi o ilosc wolnego miejsca za koncowymi liniami u Was... ewenement :)


Aha, no ale to calkiem wygodne :)

Cytat
A balans mimo ustawiania u nas recznie.. troszeczke jest nieteges... przez niebieski parkiet i bure zaslony... ale ja cos jeszcze wymysle :P


Jestes z Sulecina? U Was tez chyba to oswietlenie jest specyficzne....
 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
Ano... F.Su(lęcin) I baraze z Bzura pamietam ;) Nie wiem co mam na to nasze swiatlo wykombinowac... masz racje ze jest specyficzne..

No to miejsce musi byc wygodne... jak masz dluga stalke? :D ALe z boku malo mozliwosci ruchu, nie?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
emdek napisał/a:
No to miejsce musi byc wygodne... jak masz dluga stalke? :D ALe z boku malo mozliwosci ruchu, nie?


No to 135mm jest sympatyczne, ale pewnie i z 300mm stojac przy scianie daloby rade. A z boku to tak srednio, ale dac sie da...
 

emdek  Dołączył: 28 Sty 2007
To moze sie jeszcze spotkamy kiedys, to wtedy zobacze jak sie lazi tam jak tyle wolnego miejsca jest... ;)

Milo, jak byles w Sulecinie, to powinienes mnie widziec, biegalem z takim malym srebrnym czyms i fotki robilem :P

http://olimpia.aplus.pl/g...3.25/thumb.html
http://olimpia.aplus.pl/g...4.01/thumb.html
Dwa mecze Olimpia - Bzura robione Olympusem C-4000 - krotki kurs - tak sie nie robi zdjec poruszonych

A co do fotek - zauwazylem, uzywajac 70-300, ze max co sie uzywa to do 200, wiekszosc lapalem w okolicach 120-150 - siedzac na trybunie

http://olimpia.aplus.pl/g...al/IMGP1961.jpg - Jupiter.. domyslam sie ze 135/4.0 zrobione, w okolicach srodka siatki.
http://olimpia.aplus.pl/g...al/IMGP1958.jpg - jakies 3m w glab od poprzedniego chyba
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
emdek napisał/a:
Milo, jak byles w Sulecinie, to powinienes mnie widziec, biegalem z takim malym srebrnym czyms i fotki robilem :P


Kojarze juz :)

Czyli sie moze w przyszlym sezonie spotkamy :)
 
mari00sh  Dołączył: 05 Gru 2007
Zdjęcia sportowe - jak?
Witam ;))

Dość często zdarza mi sie fotografować imprezy rajdowe.

Od paru dni posiadam Pentaxa K100D, pierwsza lustrzanka no i raczej pierwszy poważniejszy aparat za więcej niż 600 zł :)

Pierwsze fotki już za mną. Poniżej mała próbka.







Zdjęcia dość ciemne, dodam że pogoda była pochmurna.
Proszę o rady które pozwolą pstrykać jeszcze lepsze foty.

Jaka szybkość migawki będzie wystarczająca by samochód nie był rozmazany?
Jak osiągnąć efekt rozmazanego tła? Czy mylę się myśląc że chodzi tu o głębię ostrości?
Korzystać ze AF czy MF?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
mari00sh napisał/a:
Jaka szybkość migawki będzie wystarczająca by samochód nie był rozmazany?
Jak osiągnąć efekt rozmazanego tła? Czy mylę się myśląc że chodzi tu o głębię ostrości?


Nie do końca chodzi o głębię ostrości.
Efekt rozmazanego tła i ostrego, poruszającego się samochodu uzyskujesz poprzez tzw. "panoramowanie".
W praktyce polega to na:
- wybraniu stosunkowo długiego czasu [musisz sam wypraktykować - możesz zacząć od 1/60 [najwygodniej przy trybie Tv]]/
- kiedy samchod jedzie a lewej naprawo - śledzisz jego ruch w wizjerze aparatu [czyli patrzysz się przez wzijer, przekręcając aparat zgodnie z ruchem poruszającego się auta] - w pewnym momencie naciskasz spust - i CIĄGLE, w miarę JEDNOSTAJNIE, bez wstrząsów góra/dół - podążasz zaruchem pojazdu.
Efekt: ostry samochód, tło zamazane zgodnie z kierunkiem poruszania się apratu. Tzw Motion blur :-)

Mam nadzieję, że napisałam zrozumiale ;-)

[ Dodano: 2007-12-05, 21:42 ]
http://www.cyberfoto.pl/s...ni-poradnik.htm

http://www.fotografuj.pl/...ramowanie/id/30

http://www.google.com/sea...=utf-8&oe=utf-8

 
mari00sh  Dołączył: 05 Gru 2007
Myślę ze 1/60 to troszkę za mało i samochód wyjdzie rozmazany :) no ale mogę sie mylic :)



już wiem że się myle :D dziękuje za linki.

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
mari00sh, musisz wypróbować. Jak masz cyfrówkę, to się bawisz do bólu.
Ja konie robiłam na 1/30 - tutaj ruch jest o wiele mniej regularny i wychodziły ładnie.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
W sobotę wybieram się na mecz siatkówki i mam takie pytania:
1. Czy można (jeśli w ogóle warto) stosować lampę błyskową? Nie będzie przeszkadzać takie świecenie po oczach?
2. Z czym się na to wybrać? Mam do wyboru: 50/1.4 FA, Jupiter 135/3.5, dublekit i fgz 540.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Stachu, 135mm to troche malo, optymalne jest 200mm 2.8. Lampa odpada.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
No to lipa. 200 mam tylko 5.6. Dodam jeszcze, że prawdopodobnie będę mógł blisko podejść.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Stachu napisał/a:
1. Czy można (jeśli w ogóle warto) stosować lampę błyskową? Nie będzie przeszkadzać takie świecenie po oczach?

Nie warto i raczej nie można. Zresztą - odbić i tak nie ma od czego, a po oczach przecież walił nie będziesz, nie?
Stachu napisał/a:
. Z czym się na to wybrać? Mam do wyboru: 50/1.4 FA, Jupiter 135/3.5, dublekit i fgz 540.
Weź tego jupitera. Daje radę na pełnej dziurze? 50-tke też możesz zabrać. Do szerokich planów. Ewentualnie pożycz jakąś Sigmę 50-135/2,8 - jest już na bagnet K? Albo Sigmę 100-300/4. Na pełnej dziurze ma szanse wyrobić :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach