Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
EmiliaCh. napisał/a:
Helios 44 2,8/28mm.
Nie ma takiego. Jeśli już to Helios 44 2/58mm
EmiliaCh. napisał/a:
I jak się ma sprawa z mocowaniem jeśli mam pentaxa k-30?
Poczytaj o przejściówkach K/M42.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
EmiliaCh., to Helios M42 . Musisz nabyć w drodze kupna jeszcze przejściówkę PK/M42 .
 
EmiliaCh.  Dołączyła: 04 Gru 2014
Dziękuje bardzo. Ktoś widocznie się pomylił bo podał 28mm a nie 58. A tym obiektywem da radę zrobić ujęcia detali na ślubie?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
EmiliaCh., wszystko da radę ;-) , Helios 44 to zasadniczo dobry obiektyw . Tego 28/2.8 nie miałem więc się nie wypowiadam .

[ Dodano: 2015-02-26, 23:24 ]
Nie wiem jakie ,, detale ,, zamierzasz fotografować i jakie są Twoje umiejętnści ale na ślub to może zaopatrz się w jakiś obiektyw z autofokusem .. żeby potem nie było rozczarowania ... Najtaniej i najlepiej to chyba 35/2.4 jeśli to ma być stałka .
 
Frost  Dołączył: 13 Lut 2010
EmiliaCh. napisał/a:
Ja mam apetyt na Helios 44 2,8/28mm. Jakieś opinie? I jak się ma sprawa z mocowaniem jeśli mam pentaxa k-30?


Ten Helios to jak już 58mm f 2.0 a nie 2.8. Jeśli koniecznie chcesz to manualne szkło to moim zdaniem lepiej wyposażyć się w wersję która była z mocowaniem K a nie gwintem M42. Powód ?Dobra przejściówka (oryginał Pentaxa) może kosztować drugie tyle co obiektyw. Kiepska przejściówka albo nie daje ostrzenia na nieskończoność albo klinuje się w aparacie, o opiłkach metalu nie wspominając. Miałem tego Heliosa właśnie w wersji 44k-4 i był całkiem dobry nawet na 2.0. Dobrze nadawał się do macro po zamocowaniu pierścieni pośrednich. Minusy są oczywiste - brak AF, pomiar światła na zielony przycisk, praca w trybie M. Plusy - tani, nieźle wykonany, f 2.0, ogniskowa dobra do portretu na cropie, pełnoklatkowy, przyzwoita ostrość i kolory. Aha - pod światło jest generalnie słaby (dopiero wersja m-7 chyba dawała radę). Jeśli mimo to chcesz na m42 to lepiej kupić moim zdaniem coś z Takumarów - np SMC 55mm 2.0.
 
EmiliaCh.  Dołączyła: 04 Gru 2014
Frost, a jakie znasz tanie obiektywy z jasnym światłem i z mocowaniem K?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Pentax M 50 1.7
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Można poszukać tez obiektywu Rikenon 50mm f/2 - bardzo fajny, a chodzi za grosze. Innymi wartymi odnotowania są np. Auto Chinon 1.7/50 czy 1.9/50. Oczywiście osobiście polecałbym
również wspomnianego juz Pentaksa-M 1.7/50.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
EmiliaCh. napisał/a:
jakie znasz tanie obiektywy z jasnym światłem i z mocowaniem K?

Szukałbym Pentaksa A 50/2.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Cytat
jakie znasz tanie obiektywy z jasnym światłem i z mocowaniem K?


EmiliaCh., może już czas abyś też poznała obiektywy do pentaxa.... ;-)
Zerknij na anglojęzyczne Pentaxforums >zakładka Pentax Lens Reviews ( przegląd wszystkich szkieł pentaxa wraz z opiniami użytkowników , przykładowymi samplami , średnimi cenami w USD .
To samo tylko dla obiektywów innych firm z mocowaniem do pentaxa znajdziesz w zakładce Third-Party Lens Reviews .
Każda przeglądarka tłumaczy z języka angielskiego na polski . Czytaj forum . Gdybyś przeczytała cały ten wątek zyskałabyś sporo wiedzy na temat obiektywów i odpowiedź na swoje pytania .
 
Frost  Dołączył: 13 Lut 2010
EmiliaCh. napisał/a:
Frost, a jakie znasz tanie obiektywy z jasnym światłem i z mocowaniem K?


Helios 44k-4 58/2
Pentax K 55/2
Pentax K 55/1.8
Pentax M 50/2
Pentax M 50/1.7
Pentax A 50/1.7
Pentax A 50/2

wszystkie mieszczą się w 200 zł (wersje A z trudem).

Po ang o wszystkich obiektywach do Pentaxa możesz poczytać tu: http://www.pentaxforums.com/lensreviews/ - są też średnie ceny.

Szkła z serii K i M (i heliosy) nie mają styków. To znaczy że przed zrobieniem zdjęcia "mierzysz" światło przyciskając zielony przycisk na korpusie. Ustawiasz przysłonę na obiektywie (nie korpusem).

Obiektywy z serii A są trochę droższe bo mają styki i ustawić przysłonę możesz w korpusie (na obiektywie ustawiasz pozycję A), działa też automatyka aparatu więc światłomierz i nie musisz wciskać zielonego przycisku.

Oczywiście wszystkie w/w obiektywy wymagają manualnego ostrzenia. Dlatego polecam sprawdzić sobie jak z tym idzie - np na szkle kitowym. Wszystkie Pentaxy mają potwierdzenie ostrości co znacznie pomaga - choć nie zawsze to potwierdzenie trafia idealnie w punkt.
Sam dość długo używałem takiego manualnego zestawu z k-x

Tokina RMC 28mm/2.8
Helios 44k-4 58mm/2

Razem za te obiektywy dałem 150 zł. Sporo zdjęć nimi zrobiłem, makro, reportaż czy produktowe. Niektóre rzeczy były utrudnione (np współpraca z lampą zewn) ale dało się :)
 
EmiliaCh.  Dołączyła: 04 Gru 2014
Dziękuję Wam pięknie za tak wyczerpujące odpowiedzi :-) chciałam spróbować Heliosa ponieważ surfując w Internecie bardzo spodobały mi się zdjęcia robione tym obiektywem za tak śmieszna cenę. Jednak tak ładnie wypisaliście mi listę obiektywów więc mam pole do popisu. Będę mieć na uwadze wasze rady z tymi stykami bo nawet nie miałam pojęcia o tym. Ale wszystko pomału składam do kupy. Więc jeszcze nie raz pobawicie się w doradcę ;-)
 
Longer  Dołączył: 22 Mar 2012
Witam Pentaxową Brać
Mam ostatnio chęć na zakup plastikowego DA 50mm f/1.8 i potrzebuje jakichś informacji od użytkowników tego cudeńka. Na optycznych napisali że katastrofa z AF ale być może to tylko ich testowy egzemplarz. Czy wasze obiektywy wymagały jakiejś ingerencji serwisu, czy może od razu po wypakowaniu działały jak trzeba?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Optyczni też są katastrofą.
Longer napisał/a:
od razu po wypakowaniu działały jak trzeba?
A dlaczego miałby nie działać ? Mój działa na razie 2 lata.I na pewno na AF nie narzekam.
 
Longer  Dołączył: 22 Mar 2012
No właśnie jedyna moja obawa była po opinii Optycznych bo nigdzie indziej takiego problemu nie wyczytałem. Może mój stary dobry K-x dobrze będzie z nim współpracował.
Lub może odżałować trochę i poszukać FA 50mm f/1.4 w dobrej cenie?
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Niedawno kupiłem ten obiektyw (DA 50 1.8), działa od razu po wypakowaniu, ale w porównaniu z 18-135, to w 50 AF jest wooolny i zauważalnie słyszalny (wiem, wiertarkowy), a jeszcze testując w niesprzyjających warunkach oświetlenia to tym bardziej rzuca się w oczy (i uszy). Po 1 dniu zdjęć testowych (ale nie bateryjek i scenek testowych) przestałem zauważać te cechy.
Jest OK. AF trafia.
I po 50 nabrałem ochoty na podobne (z wyglądu) DA 35 2.4. (tzn tanie i dobre)
Zostałeś ostrzeżony. :-)
 
Longer  Dołączył: 22 Mar 2012
35mm f/2.4 mam już i jest świetny. Też głośny AF ale w miarę szybki.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Longer napisał/a:
Może mój stary dobry K-x dobrze będzie z nim współpracował.

Te aparaty miały problemy z jasnymi obiektywami tzn. lubiły nietrafiać (oczywiście nie zawsze ale zdarzało się im to częściej niż powinno). Ale to nie wada aparatu czy obiektywu a swoisty urok niedopracowanego wówczas AF Pentaksa.
 
Longer  Dołączył: 22 Mar 2012
No i poszło zamówienie :p Zobaczymy co to będzie z tym DA 50mm f/1.8 :) Czekam do soboty z niecierpliwością :!:
 
plis  Dołączył: 12 Paź 2011
barmiska napisał/a:
w 50 AF jest wooolny i zauważalnie słyszalny

Jest fajna alternatywa: Pentax-A 50 F1.7 (lub F1.4 nawet)
Focus też powolny, ale praktycznie niesłyszalny... :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach