bakulik  Dołączył: 20.04.2013
JacekK napisał/a:
Zaoliwienie jest wredne. Działa jak wewnętrzne lustro odbijające światło w miejscu gdzie powinno być szczególnie ciemno i matowo.

Można spróbować zapolować na takie zjawisko:

JacekK  Dołączył: 08.09.2008
Fajnie by było. :mrgreen:
To tak nie wygląda. Światło odbija się od przodu przesłony potem od wewnętrznej strony przedniego zespołu soczewek w stronę filmu. Rozświetla cały środek białą, częściej barwną mgłą. Obiektyw jest czysty i przejrzysty, niepodrapany. Zapodać przykład (właśnie go zrobiłem) mimo, że to nie jest miejsce właściwe na taką treść?

[ Dodano: 2018-12-30, 15:44 ]
plwk, Może? Zenity "łacińskie" robiły wrażenie inne niż rosyjskie. Mówi się o Zenitach na angielski rynek itd. Mam takiego EM (E z dodaną matówką z mikrorasterem i automatyczną przesłoną ale jeszcze podnoszonym pierścieniem czasów) jest taki delikatniejszy w szczegółach.

KasiaMagda, Właśnie na jedynym słusznym portalu aukcyjnym jest Zenit ET Taki właśnie "topór" na wewnętrzny rynek prawie z końca produkcji) z Heliosem 44 - 3 MC za 0,22 K zł Helios z 93 r. więc z właściwą odmianą "dupki" jak się wydaje i jeszcze kilka innych.

KasiaMagda  Dołączyła: 08.05.2016
Kupiłam HELIOS 44M 2/58 i czekam na dostawę.
Życzę wszystkim udanych zakupów obiektywów w Nowym Roku.

Rivelv  Dołączył: 17.08.2008
a czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Tairem 300mm - z zestawu Fotosnajper?

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Parę osób na forum na pewno to ma.

rychu  Dołączył: 08.10.2006
plwk napisał/a:
Parę osób na forum na pewno to ma.

Ale się nie przyzna, bo to straszny obciach :evilsmile:

Dlaczego, przecież to niezły obiektyw.

Kocur  Dołączył: 04.05.2011
Rivelv napisał/a:
a czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Tairem 300mm - z zestawu Fotosnajper?

Jak chcesz obejrzeć przerobiony na nasz bagnet, to mogę zabrać na PPD.

Kocur, miło by było ale chyba nie dane mi będzie dojechać na PPD :)
nic to zobaczymy - ciekawi mnie czy obiektyw daje ładny obrazek pod APS czy dopiero pod FF (jak MTO 1000 tak na przykład)

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
Rivelv napisał/a:
czy obiektyw daje ładny obrazek pod APS czy dopiero pod FF

Chyba nie do końca rozumiem :-| Na chłopski rozum, obiektyw FF używany na APS-C powinien dawać lepszy obraz, bo wykorzystuje bardziej centralną część pola obrazowego, a jak wiadomo im dalej od środka tym bardziej rosną aberracje i inne wady pozaosiowe, skutkiem czego spada rozdzielczość. I jest to zachowanie w pełni zgodne z prawami fizyki/optyki.

jak by to wyjaśnić - nie wiem czy mam materiał.
Próbowałem zrobić dwa takie same zdjęcia - ale niestety ręka nie ta i mi się nie udało.

tu np pewien kamyk spotkany na Kolorowym Roztoczu ale na pełnej klatce

a tu zdjęcie (widok obok kamyka) na APS-C,

niestety mimo szczerych chęci wtedy opierania się o auto itp nie udało mi się zrobić dwóch podobnych kadrów - nie poruszonych.
jednak tu ładnie widać że MTO1000 - właśnie na pełnej klatce pokazuje to co ma najlepszego.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
greentrek, słusznie prawisz, ale APS może mieć mniejsze, bardziej upakowane piksele - wtedy wymagania rosną.

A przy tak długiej ogniskowej światło pada na matrycę stożkiem o bardzo małym kącie, prawie równolegle i ma duże pole krycia obrazem. Tak więc utrata jakości na brzegu kadru powinna być niewielka także na FF.

no i co ja poradzę
zgadzam się z wami i całą teorią :)
jednak efekty pokazują coś innego. ale nic to jak na razie to jedyny obiektyw ze spotkanych przeze mnie który się tak zachowuje.
a już jutro powinienem mieć w rękach Tiara z całym snajperem - więc może uda się coś w niedługim czasie zaobserwować :)

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
Ryszard napisał/a:
APS może mieć mniejsze, bardziej upakowane piksele

Mogą, ale nie muszą - arytmetycznie to K-1 ma mniejszy pixel niż K-5
Rivelv napisał/a:
efekty pokazują coś innego

Jedyny efekt jaki widzę to skrajnie mało fotogeniczny przykład, stos chrustu... co z tego mamy wyczytać? :-/

Color  Dołączył: 09.03.2015
Rivelv, kamlot robiony był lustrzanym? Bokeh taki jakiś okrągllsty... ;-)

Lustrzane obiektywy tworzą bokeh z pierścieni.

no właśnie ten bokeh jest tu do zobaczenia. oba zdjęcia są zrobione tym samym obiektywem - różnymi puszkami - niestety kamlot w K70 a drewno w K1 wyszły nieostre lub poruszone.
a ten ładny bokeh pojawia się tylko przy FF w K70 jakoś nie mogę go zaobserwować.

Rivelv napisał/a:
niestety kamlot w K70 a drewno w K1 wyszły nieostre lub poruszone

Nie chciałeś statywu.

plwk napisał/a:
Rivelv napisał/a:
niestety kamlot w K70 a drewno w K1 wyszły nieostre lub poruszone

Nie chciałeś statywu.

miało być tak samo z obu :) - za mało wtedy wypiłem i ręce mi się trzęsły :)

Skocz do: