pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
flizer napisał/a:

Dlatego proszę was o jakieś pomysły na tańsze szkła do portretu , a może tymi obiektywami co mam wystarczy ??


Nie wydawaj na razie kasy na inne obiektywy. Zrób kilka portretów przy pomocy twojego da55-300, ustawiając ogniskową na 55, a później na np 70, oraz 85 mm. Przysłona otwarta tak szeroko jak dla danej ogniskowej możliwe. Zobaczysz jaka ogniskowa najbardziej Ci do portretów pasuje i wówczas zakupisz taki obiektyw jaki potrzebujesz.
55-300 rysuje naprawdę ładnie.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Cytat
Później będziesz wybierał najlepszą spośród różnych np. 50-tek, czy 85-tek

Wybór tych 85-tek nie za wielki, a realna możliwość zakupu jeszcze mniejsza.

Spróbuj także 100mm i 135mm. Mnie one leżą.
 
flizer  Dołączył: 16 Maj 2012
Reasumując to mam zacząć od starszych analogów ????A czy te wyżej wymienione pasują do k200d ??? Jest to jakaś przepaść technologiczna między obecnymi stałkami za 3000 zł ??
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wszystkie obiektywy z bagnetem K da się przypiąć i używać.
 
flizer  Dołączył: 16 Maj 2012
badur napisał/a:
A potem już pójdzie i będziesz kupował słoiki w tajemnicy przed żoną/dziewczyną/konkubiną.



Żonka się uśmiała :-D :-D :-D Nie spoko kobita, w końcu w ciągu 15 min wpadłem na pomysł że zmienię sobie moją nikonowską hybrydę na k200d i pozwoliła mi wydać 2000 zł ale szkła za 2200 by nie zdzierżyła . :-x
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Cytat
Nie spoko kobita

No moja też nie spoko. :mrgreen:

Cytat
Jest to jakaś przepaść technologiczna między obecnymi stałkami za 3000 zł ??

Brak AF i powłoki - fizyki nie da się zmienić.

Cytat
ale szkła za 2200 by nie zdzierżyła

Z czasem zmięknie. Puszczasz żonę do sklepu po 3 pary szpilek i torebkę, po czym mówisz, że jak potrzebuje, to akceptujesz jej potrzeby, a potem szybciutko po 77/1.8 i obserwujesz czy wasz związek wytrzyma te niepotrzebnie wydane pieniądze na obuwie.

Podbij stawkę, to o DA70/2.4 się zaczepisz. :-)
 
flizer  Dołączył: 16 Maj 2012
Może inaczej ja podsunę tu kilka propozycji
1 SMC Pentax-M 2.8/100
2 PENTAX-M 50/1,7
3 Pentax-M 50mm F2
4 Pentax SMC 50mm f/1,4

Każdy z nich pasuje do k200d ?? Który z nich byłby w miarę ok ??
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wszystkie pasują, wszystkie mają powłoki SMC, wszystkie są OK proporcjonalnie do ceny.
 

pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
flizer coś mi się wydaje, że nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ogniskowa obiektywu wpływa na charakter obrazu. To nie jest tylko to, że przy 100 mm można stać dalej, a przy 50 mm trzeba podejść bliżej.
Najlepsza portretówka? Dla jednych 77/1.8, a dla innych 50/1.7. Różnica nie tylko w cenie i nie chodzi tu o ostrość bo obydwa są ostre.
Robisz portrety w zamkniętych pomieszczeniach lub w domowym studio to praktyczniejsza jest 50-tka, bo nie możesz zbyt daleko się cofnąć. Na zewnątrz lubię bardziej 85 mm lub tak jak kolega pipeman 135 (ta z kolei jest cudna dla kliszy, ale portret ze 135 na naszych cyfrankach wychodzi także niczego sobie)

Jak już koniecznie chcesz to kup sobie 50/1.7 bo to klasyk i zawsze się przyda.
Jak stwierdzisz, że Ci nie wystarcza, to kombinuj z dłuższymi ogniskowymi.
Poszukaj tutaj na forum jakie portrety pokazali forumowicze zrobione np da 70, albo 77/1.8 - ja zachorowałem i jestem na etapie kombinowania, ale to nie kwestia 200 zł.
I to by było tyle, co mam na ten temat do powiedzenia.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Seria M nie przekazuje info do body. Pozostaje praca na manualu.
Seria A ostrzy się ręcznie, reszta się zgaduje z body ( dla lampy z pTTL jak znalazł )
Wymienione 50mm różni max otwór. Nie przepłacając polecam A 28/2.8, A 50/1.7 i A 135/2.8 Całkiem fajny zestawik. Co do 28/2.8 dopłacasz 300 zł i masz DA35/2.4.

Cytat
77/1.8
też nie wiem czy uda mi się przed końcem produkcji zakupić. Jak na razie nic nie wskazuje na ów koniec produkowania jej, jak i mojego zbierania :-D
 
flizer  Dołączył: 16 Maj 2012
pentajar napisał/a:
flizer coś mi się wydaje, że nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ogniskowa obiektywu wpływa na charakter obrazu. To nie jest tylko to, że przy 100 mm można stać dalej, a przy 50 mm trzeba podejść bliżej.


Dlatego między innymi nie chcę dawać dużo za szkła , chcę wybadać czym najlepiej robić fotki. Znaleźć to coś co mi najlepiej spasuje. A wtedy szarpnąć się na lepszy słoik .
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
flizer,
Ja polecam Ci DA70, wg mnie to bardzo fajne szkło. Miałem Sigmę 50-150 F2.8, ale wróciłem do Limiteda (lekki i szybki z ładnym bokehem)
 

pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
flizer napisał/a:
pentajar napisał/a:
flizer coś mi się wydaje, że nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ogniskowa obiektywu wpływa na charakter obrazu. To nie jest tylko to, że przy 100 mm można stać dalej, a przy 50 mm trzeba podejść bliżej.


Dlatego między innymi nie chcę dawać dużo za szkła , chcę wybadać czym najlepiej robić fotki. Znaleźć to coś co mi najlepiej spasuje. A wtedy szarpnąć się na lepszy słoik .


No to wypada mi powtórzyć, że powinieneś porobić portrety posiadanym 55-300 i będziesz wiedział. To jest naprawdę przyzwoity obiektyw.
 

spb  Dołączył: 28 Lip 2009
Posłuchajcie, a do portretów co byście wybrali pentaxa 100/2.8 czy tamron 90/2.8.
Bardzo różne opinie o tym pentaxie widziałem i stąd moje pytanie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
spb napisał/a:
do portretów co byście wybrali pentaxa 100/2.8 czy tamron 90/2.8

Dla dermatologa amatora ten obiektyw?
 
jungli
[Usunięty]
spb napisał/a:
Posłuchajcie, a do portretów co byście wybrali pentaxa 100/2.8 czy tamron 90/2.8.
Bardzo różne opinie o tym pentaxie widziałem i stąd moje pytanie.


Kiedys pokazywalem fotki z tychze dwoch.
bez dwoch zdan portretowy jest Pentax na pelnej dziurze, ma fajna analogowa plastyke i nie kaleczy tak jak Tamron

pozdroofka
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
Enzo napisał/a:
Dla dermatologa amatora ten obiektyw?


moze sie myle, ale zawsze mozna programowo troche zmiekczyc zdjecie, zmniejszyc ostrosc do portretu, a nominalnie uzywac ww. obiektywow do tego, do czego sa przeznaczone- do zdjec wymagajacych maksymalnej ostrosci. Programowe wyostrzanie kazdego wywolywanego pliku RAW, jak to robi wiekszosc w dziale makro sampli, przynosi rozne efekty ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
MT 01 napisał/a:
mozna programowo troche zmiekczyc zdjecie

Ano można. Można też programowo bokeh dorobić bo ten z obiektywów makro nie jest najładniejszy. Tylko po co?
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
Enzo napisał/a:
Można też programowo bokeh dorobić bo ten z obiektywów makro nie jest najładniejszy.

Nie ma co popadac z jednej skrajnosci w druga. Osobiscie jestem przeciwnikiem nadmiernych , programowych ingerencji w zdjecie :-) Przyznaje racje, ze obiektywy makro sa zbyt ostre i maja czesto bardzo nerwowy bokeh do portetu :-/
 

spb  Dołączył: 28 Lip 2009
Wiem, że to obiektywy makro, ale czytałem właśnie, że pentax 100 nadaje się całkiem nieźle do portretów. W takim razie jeszcze jedno pytanie. Co w podobnej cenie byłoby lepszym rozwiązaniem? Zależy mi na af i ogniskowych w granicach 75-130 mniej więcej. Z góry dzięki!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach