jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Ewentualnie k135/3.5. Nie jest ostry ale fajnie oddaje kolory i ma ładny bokeh.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
A ja bym polecił eksperymenty z ruskimi szkłami na gwint. Przejściówki są teraz tanie. Wykręcić głupią blaszkę, resztę można ewentualnie przykleić do obiektywu (choć u mnie odkręcają się razem z obiektywem). Co prawda szkła made in USSR są kapryśne i dużo zależy od egzemplarza, ale jakiś jupiterek, nie mówiąc o kolosie Heliosie (nie tym z zenita, ale tym 85/1.4), który nie wiem jednak czy nie jest za wielki do pentaxa (widziałem go w akcji z canonem 20D) może dać dużo szczęścia. Oczywiście nie są to obiektywy do szybkich portretów w sytuacjach reportażowych, ale do zdjęć wrażliwej koleżanki w parku jak najbardziej ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Helios 40, albo 40-2 to 85/1.5, gwoli ścisłości.

Piekne szklo, ale duzo zalezy od egzemplarza. Bardzo dziwny bokeh - bywa piekny, bywa brzydki jak noc. No i 1,5kg żywej wagi.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja tez polecam 85/1.4 - obojetne czy A* czy FA* - obie wersje sa swietne :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sylwek, pokazałbyś w końcu jakieś większe zdjęcia z niego...
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Jezeli portret to w zaleznosci od portretowanej osoby - 1.7/50 lub 2.8/200... ale czasem tez 3.5/135 badz ekstremum 2.8/120 Biometar.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Sylwek, pokazałbyś w końcu jakieś większe zdjęcia z niego...

Co znaczy wieksze? Troche malo czasu mam ostatnio na forum, pod reka mam tylko jedno zdjecie z 85/1.4 ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No Twoją siostrę już widziałem, w galerii. Pozdrów. :)
RAWa pragnę. Im bardziej otwarty, tym lepiej.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Obiecuje, tylko nie w tej chwili :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeśli boisz się, że okaże się słabszy od 77 Ltd, to nie musisz. ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
Jeśli boisz się, że okaże się słabszy od 77 Ltd, to nie musisz.


Obawa wynikajaca z braku odrobiny czerwonej farby? Hmm...
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
a ja powiem tak: portrety to to co tygryski lubia najbardziej i moge powiedziec jedno - 50mm w cyfrze to jak dla mnie ideal do wszystkiego poza zblizeniami twarzy, tam juz 85 i wyzej. W cyfrze oczywiscie, bo dla analoga, troche o te 1.5 wiecej. 200:4 jest piekny do zbilzen, swiatlem sie nie ma co martwic, troche abberacja dokucza, ale do portretu samej twarzy w analogu bedzie ladnie. 50' tka troche szeroka jak na moj gust.
Jesli focisz tylko analogiem, to raczej 85:1.4 do szerszych ujec, a 135:2.8 tudziez 200:4 do twarzy.
Ale moze sie nie znam
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Ja chcę A* 135/1.8 , ma ktoś do sprzedania niedrogo :?: :lol: I chcę również A* 85/1.4 :mrgreen: , oba się będą nieźle uzupełniać z FA 77/1.8 i DA* 50-135 . Jeszcze sobie matówkę wymienię do ręcznego ostrzenia, ale to za drobne ;)


aaa... zapomniałem wypełnić kupon na loterię. No co. Pomażyć sobie nie wolno? :-P

[ Dodano: 2007-01-06, 23:39 ]
A na poważnie - na razie FA 50/1.4 sprawdza się świetnie (na kadyszce i deesie), ale 77/1.8 jest następny do kupienia; jeszcze przed DA* .
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
milo napisał/a:
Obawa wynikajaca z braku odrobiny czerwonej farby? Hmm...
nie,obawa spowodowana odwieczną wojną porównań, testów, wyglądu...

Dorzucam swoje grosze:
77/1.8 - no oczywiście
- ostry
- ostrzenie ręczne fantastyczne
- z cyfrą poręczny (mały i odpowiednik 115mm dla małego obrazka z f1.8 daje do myslenia!)
- pięęękny bokeh (IMHO, ale wieelu się z tym zgadza)
- wrażenia estetyczne - ładniejszy niż srebrny 85/1.4 wyglądający jak tani kit
- niedługo pierwsze wrażenia na kliszy (tego jeszcze nie testowalem)


FA85/1.4 - cudne szkło
- ostry
- podpięty do cyfry daje odpowiednik 127/1.4 w małym obrazku
- koncertowe szkiełko

a tańsze:

M135/3.5 - nie mam wersji jaśniejszej, ale ten jest naprawdę fajny
- ostry (no lekko domknąć można dla pewności)
- wykonanie=100% satysfakcji
- przyjemnie się ostrzy (ostatnio kolejka na Kasprowy z Kalatówek - zadowolony jestem)

M40/2.8
- ładny bokeh
- przyjemnie ostry
- mało poręczny wąski pierścień ostrości, wymaga chwilki czasu przed zrobieniem zdjęcia
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Bronek napisał/a:
na razie FA 50/1.4 sprawdza się świetnie

Cieszę się.
Mnie po dwóch tygodniach oczekiwania Adorama właśnie dostarczyła 50-tkę.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
FA85/1.4 - cudne szkło
- ostry
- podpięty do cyfry daje odpowiednik 127/1.4 w małym obrazku
- koncertowe szkiełko

Dodam jeszcze, ze dzieki "klaczy" AF/MF obsluga FA* 85/1.4 jest przyjemna, bo gdzieby go nie zlapac to nic nam nie bedzie sie krecilo pod palcami :-) Wewnetrzne, a dokladnie tylne ostrzenie, sprawia ze nic z przodu nie chowa sie ani wysuwa w czasie pracy AF. Mimo, ze jest pare platikowych elementow (pierscien przeslon, szybka podgladu odleglosci ostrzenia), to jakosci wykonania FA* trudno cos zarzucic - no ale to po prostu dwie rozne koncepje - Limitedy maja wykonanie w stylu "jak za starych dobrych czasow" a gwiazdki "najlepsze co z dzisiejszych czasow" :-) Ja wole FA* 85/1.4, ale gdybym nie mial mozliwosci kupna go, to FA 77 czy DA 70 tez bylyby cool :-)
Ale tak swoja droga - fajnie by bylo kiedys zrobic tescik portretowek bedacych w naszym posiadaniu - zobaczyc jak sie zachowaja w identycznych warunkach.

[ Dodano: 2007-01-07, 11:48 ]
tref napisał/a:
- wrażenia estetyczne - ładniejszy niż srebrny 85/1.4 wyglądający jak tani kit

A to akurat zaleta, bo kazdy mysli, ze masz jakis tani, amatorski aparat i nie zwracasz szczegolnie jego uwagi niz jakbys mial caly czarny zestaw ;-)

[ Dodano: 2007-01-07, 12:01 ]
Bronek napisał/a:
Ja chcę A* 135/1.8 , ma ktoś do sprzedania niedrogo :?: :lol: I chcę również A* 85/1.4

A* 135/1.8 nie jest wcale taki super i jest znany z duzych aberracji chromatycznych - mocno przecenione szklo, szczegolnie na cyfrze. To lepiej za ulamek jego ceny kupic Voigtlaendera SL 125/2.5 macro APO lanthar: http://www.voigtlaender.d...asan6m4dyb.html
ktory rownie pieknie wykonany a jest po prostu lepszy optycznie. Tutaj jest dobre porownanie, ktore swego czasu zrobil Rob Studdert:
http://plg.komkon.org/p13...3518v12525.html
Po tym tescie sprzedal A* 135/1.8 :-)
I za A* 85/1.4 tez nie widze sensu przeplacania, mogac taniej kupic wersje z AF, czyli FA* 85/1.4 :-P
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Ale tak swoja droga - fajnie by bylo kiedys zrobic tescik portretowek bedacych w naszym posiadaniu - zobaczyc jak się zachowaja w identycznych warunkach.


No to może wreszcie wpiszemy do "rozkładu jazdy" na PPD jakieś rozsądne testy?

Ja proponuję:
- test portretówek
- testy identycznych 50-tek
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Drogi Fotonyfie - jestem za, to najlepsza okazja :-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
To jak to oficjalnie zgłosić organizatorom...

Poczekam na koniec ankiety związanej z terminem PPD i zawrócę głowę Sołtysowi.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mysle, ze pojawi sie w koncu temat dotyczacy konkretnej organizacji IV PPD i wtedy bedziemy kombinowac jakie tu atrakcje przygotowac :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach